Co musíte ráno vědět (1. července)
|

Co musíte ráno vědět (1. července)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, co přinesl víkendový summit skupiny G20 a jak vydělává a utrácí nejbohatší zpěvačka světa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posílily, mají za sebou nejlepší červen za několik desetiletí

Americké akcie v pátek posilovaly a růst vykázaly i za celý měsíc. Indexy Dow a S&P 500 dokonce zažily nejlepší červen za řadu desetiletí. Index Dow si v pátek připsal 0,28 % na 26 599,96 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,57 % na 2 941,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,48 % na 8 006,24 bodu. Index volatility VIX v závěru týdne spadl o 4,68 % na 15,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,01 %. Za uplynulých pět dnů index Dow klesl o 0,45 %, S&P 500 přišel o 0,29 % a Nasdaq Composite odepsal 0,32 %. Za celý měsíc se Dow zvýšil o 7,19 %, S&P 500 přidal 6,89 % a Nasdaq Composite posílil o 7,42 %. Dow tak zažil nejlepší červen od roku 1938 a S&P 500 od roku 1955.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles uzavřel rekordní červen a nejlepší první pololetí za dvacet let
Index S&P 500 uzavřel týden pátečním ziskem, týdenní svíčka je ale červená (-0,29 %).
Výhled Citigroup: Globální růst je stále zranitelný
Externí potíže se propsaly do průmyslové výroby a ohrožují služby a rozvíjející se ekonomiky se snaží zrychlit navzdory pomalému růstu vyspělých ekonomik. Finanční trhy navíc na konci června nebyly jisté, jak ocenit globální nestabilitu, krátkodobý význam výstupů ze zasedání G20 a možné další kroky centrálních bank.

2. Evropské akcie v pátek zdražily, mírně zpevnily i v týdenním horizontu

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když investoři monitorovali první den summitu zemí G20 v japonské Ósace. Index STOXX Europe 600 posílil o 0,7 % na 384,87 bodu, za celý týden ale stoupl pouze o 0,03 % (červen: +4,28 %, 2Q2019: +1,52 %). Britský FTSE 100 získal 0,31 % na 7 425,63 bodu (týden: +0,24 %, červen: +3,69 %, 2Q2019: +2,01 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,83 % na 5 538,97 bodu (týden: +0,19 %, červen: +6,36 %, 2Q2019: +3,52 %) a německý DAX se zvýšil o 1,04 % na 12 398,80 bodu (týden: +0,48 %, červen: +5,73 %, 2Q2019: +7,57 %).

Až se posype všechno najednou aneb Bublina bohorovnosti se nafukuje
Počet varovných signálů toho, že v ekonomice a na trzích není něco v pořádku, roste a problémy jsou stále výraznější. Investoři ovšem nadále mají pocit, že se vše nakonec v dobré obrátí, aniž by došlo k výrazným propadům. Ono to tak ale nemůže fungovat donekonečna.
Eurozóna: Mírný růst ve světle politických rizik
Ekonomický růst v eurozóně pravděpodobně nebude stačit na to, aby v blízké budoucnosti došlo k významnějšímu nárůstu inflace. Obchodní spor USA a Číny bude mít na region nepochybně dopad. ECB na nízkou inflaci reaguje, její opatření ale postupně ztrácejí na síle.

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden však odepsala 1,1 %

Pražská burza zakončila páteční seanci v plusu, index PX posílil o 0,37 % na 1 041,73 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,08 % na 824,20 Kč. Zobchodovaný objem čítal necelých 498 milionů korun, a byl tak průměrný. Za celý uplynulý týden pražská burza podle indexu PX oslabila o 1,1 %.

Ján Hájek (Erste AM): Investoři po krizi oceňují výhody kolektivního investování
Investiční web letos slaví desáté výročí svého vzniku. Při této příležitosti jsme se zeptali několika osobností z českého finančního trhu na to, co se za uplynulou dekádu změnilo a co podle nich čekat do budoucna. Jako první nabízíme rozhovor s Jánem Hájkem, portfoliomanažerem fondu Top Stocks.
Kartous (EDUin): Naše děti již možná budou jiným druhem lidí, digitální prostor znamená bezprecedentní revoluci
Podstata práce se v důsledku technologické revoluce (z)mění a s ní i to, jak lidé sami sebe vnímají. Hledání v tomto smyslu přitom bude komplikováno tím, že kyberprostor otevírá novou dimenzi lidské existence, uvedl v rámci projektu Alter Eko vedoucí komunikace EDUin Bob Kartous v rozhovoru s Lenkou Čábelovou z Microsoftu.

4. Očekávané události

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální ukazatele za výrobu za červen budou vycházet v noci a nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne budou zveřejněny i v USA. V Japonsku navíc bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry, v Německu a v eurozóně zprávy o situaci na trhu práce, v ČR bilance státního rozpočtu a v USA statistika stavebních výdajů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Lídři G20 slíbili podporu ekonomiky, protekcionismus neodsoudili

Lídři zemí skupiny G20 na summitu v Japonsku varovali před rostoucími riziky pro globální ekonomiku a slíbili, že budou společně pracovat na podpoře hospodářského růstu. Ochranářství ale v závěrečném komuniké v sobotu opět neodsoudili. Součástí závěrů summitu je i závazek boje proti změnám klimatu, ačkoli Spojené státy si nepřály, aby se společné komuniké o tomto tématu zmiňovalo. Pařížskou dohodu o ochraně klimatu v závěrečném dokumentu opět podpořilo jen 19 zemí, zatímco Spojené státy potvrdily své rozhodnutí od dohody odstoupit.

6. Trump: Huawei bude moci nakupovat od amerických dodavatelů

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei bude moci nakupovat od amerických dodavatelů produkty, které nejsou problematické z hlediska národní bezpečnosti Spojených států. Po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na okraj summitu G20 v Ósace to v sobotu na tiskové konferenci řekl americký prezident Donald Trump. Oba prezidenti se na schůzce dohodli, že obnoví obchodní rozhovory, aby mohli ukončit celní válku.

7. Čína zmírňuje omezení pro zahraniční investice

Čína se rozhodla snížit počet odvětví, ve kterých platí restrikce pro zahraniční investice. Oznámila to v neděli Národní rozvojová a reformní komise (NDRC). Peking tak pokračuje v naplňování svého slibu, že bude dál otevírat přístup na čínský trh. Ke zmírnění omezení v oblasti zahraničních investic dochází poté, co se v sobotu americký prezident Donald Trump se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem dohodl na obnovení obchodních rozhovorů.

8. Banky jsou připraveny do rozvojového fondu investovat až sedm miliard korun

Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit bank potvrdily, že jsou připraveny investovat do Národního rozvojového fondu až sedm miliard korun. Fond bude mít potenciál připravit ve prospěch investičních projektů minimálně pětinásobek svého kapitálu, tedy zhruba 35 miliard Kč. V pátek o tom informoval tiskový odbor úřadu vlády. Zřízení fondu navrhl premiér Andrej Babiš (ANO) místo sektorového zdanění bank, které prosazovala koaliční ČSSD.

9. Deutsche Bank prošla v USA zátěžovými testy Fedu

Německá banka Deutsche Bank prošla ve Spojených státech každoroční kontrolou zdraví bank a jejich schopnosti přežít velký hospodářský pokles, kterou provádí centrální banka USA. Deutsche Bank se tak podařilo zdolat důležitou překážku v době, která je pro ni velmi obtížná. Fed však našel nedostatky v procesu plánování kapitálu u amerických operací švýcarské Credit Suisse.

10. Vietnamská ekonomika rychle roste díky obchodní válce USA s Čínou

Vietnamská ekonomika v druhém čtvrtletí pokračovala v rychlém růstu. Stále těží z přílivu zahraničních objednávek a investic v důsledku obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Vietnamský statistický úřad v pátek oznámil, že hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 6,7 %. Jeho růst tak pouze nepatrně zpomalil z 6,8 % v prvním kvartálu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vydělává a utrácí nejbohatší zpěvačka světa?

Barbadoská zpěvačka Rihanna, narozená jako Robyn Rihanna Fentyová, se oficiálně stala nejzámožnější zpěvačkou světa. Hodnota jejího majetku dosahuje 600 milionů dolarů. Jak vydělává a za co utrácí svoje miliony?

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let

Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin