Co musíte ráno vědět (1. července)
|

Co musíte ráno vědět (1. července)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, co přinesl víkendový summit skupiny G20 a jak vydělává a utrácí nejbohatší zpěvačka světa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posílily, mají za sebou nejlepší červen za několik desetiletí

Americké akcie v pátek posilovaly a růst vykázaly i za celý měsíc. Indexy Dow a S&P 500 dokonce zažily nejlepší červen za řadu desetiletí. Index Dow si v pátek připsal 0,28 % na 26 599,96 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,57 % na 2 941,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,48 % na 8 006,24 bodu. Index volatility VIX v závěru týdne spadl o 4,68 % na 15,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,01 %. Za uplynulých pět dnů index Dow klesl o 0,45 %, S&P 500 přišel o 0,29 % a Nasdaq Composite odepsal 0,32 %. Za celý měsíc se Dow zvýšil o 7,19 %, S&P 500 přidal 6,89 % a Nasdaq Composite posílil o 7,42 %. Dow tak zažil nejlepší červen od roku 1938 a S&P 500 od roku 1955.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles uzavřel rekordní červen a nejlepší první pololetí za dvacet let
Index S&P 500 uzavřel týden pátečním ziskem, týdenní svíčka je ale červená (-0,29 %).
Výhled Citigroup: Globální růst je stále zranitelný
Externí potíže se propsaly do průmyslové výroby a ohrožují služby a rozvíjející se ekonomiky se snaží zrychlit navzdory pomalému růstu vyspělých ekonomik. Finanční trhy navíc na konci června nebyly jisté, jak ocenit globální nestabilitu, krátkodobý význam výstupů ze zasedání G20 a možné další kroky centrálních bank.

2. Evropské akcie v pátek zdražily, mírně zpevnily i v týdenním horizontu

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když investoři monitorovali první den summitu zemí G20 v japonské Ósace. Index STOXX Europe 600 posílil o 0,7 % na 384,87 bodu, za celý týden ale stoupl pouze o 0,03 % (červen: +4,28 %, 2Q2019: +1,52 %). Britský FTSE 100 získal 0,31 % na 7 425,63 bodu (týden: +0,24 %, červen: +3,69 %, 2Q2019: +2,01 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,83 % na 5 538,97 bodu (týden: +0,19 %, červen: +6,36 %, 2Q2019: +3,52 %) a německý DAX se zvýšil o 1,04 % na 12 398,80 bodu (týden: +0,48 %, červen: +5,73 %, 2Q2019: +7,57 %).

Až se posype všechno najednou aneb Bublina bohorovnosti se nafukuje
Počet varovných signálů toho, že v ekonomice a na trzích není něco v pořádku, roste a problémy jsou stále výraznější. Investoři ovšem nadále mají pocit, že se vše nakonec v dobré obrátí, aniž by došlo k výrazným propadům. Ono to tak ale nemůže fungovat donekonečna.
Eurozóna: Mírný růst ve světle politických rizik
Ekonomický růst v eurozóně pravděpodobně nebude stačit na to, aby v blízké budoucnosti došlo k významnějšímu nárůstu inflace. Obchodní spor USA a Číny bude mít na region nepochybně dopad. ECB na nízkou inflaci reaguje, její opatření ale postupně ztrácejí na síle.

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden však odepsala 1,1 %

Pražská burza zakončila páteční seanci v plusu, index PX posílil o 0,37 % na 1 041,73 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,08 % na 824,20 Kč. Zobchodovaný objem čítal necelých 498 milionů korun, a byl tak průměrný. Za celý uplynulý týden pražská burza podle indexu PX oslabila o 1,1 %.

Ján Hájek (Erste AM): Investoři po krizi oceňují výhody kolektivního investování
Investiční web letos slaví desáté výročí svého vzniku. Při této příležitosti jsme se zeptali několika osobností z českého finančního trhu na to, co se za uplynulou dekádu změnilo a co podle nich čekat do budoucna. Jako první nabízíme rozhovor s Jánem Hájkem, portfoliomanažerem fondu Top Stocks.
Kartous (EDUin): Naše děti již možná budou jiným druhem lidí, digitální prostor znamená bezprecedentní revoluci
Podstata práce se v důsledku technologické revoluce (z)mění a s ní i to, jak lidé sami sebe vnímají. Hledání v tomto smyslu přitom bude komplikováno tím, že kyberprostor otevírá novou dimenzi lidské existence, uvedl v rámci projektu Alter Eko vedoucí komunikace EDUin Bob Kartous v rozhovoru s Lenkou Čábelovou z Microsoftu.

4. Očekávané události

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální ukazatele za výrobu za červen budou vycházet v noci a nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne budou zveřejněny i v USA. V Japonsku navíc bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry, v Německu a v eurozóně zprávy o situaci na trhu práce, v ČR bilance státního rozpočtu a v USA statistika stavebních výdajů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Lídři G20 slíbili podporu ekonomiky, protekcionismus neodsoudili

Lídři zemí skupiny G20 na summitu v Japonsku varovali před rostoucími riziky pro globální ekonomiku a slíbili, že budou společně pracovat na podpoře hospodářského růstu. Ochranářství ale v závěrečném komuniké v sobotu opět neodsoudili. Součástí závěrů summitu je i závazek boje proti změnám klimatu, ačkoli Spojené státy si nepřály, aby se společné komuniké o tomto tématu zmiňovalo. Pařížskou dohodu o ochraně klimatu v závěrečném dokumentu opět podpořilo jen 19 zemí, zatímco Spojené státy potvrdily své rozhodnutí od dohody odstoupit.

6. Trump: Huawei bude moci nakupovat od amerických dodavatelů

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei bude moci nakupovat od amerických dodavatelů produkty, které nejsou problematické z hlediska národní bezpečnosti Spojených států. Po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na okraj summitu G20 v Ósace to v sobotu na tiskové konferenci řekl americký prezident Donald Trump. Oba prezidenti se na schůzce dohodli, že obnoví obchodní rozhovory, aby mohli ukončit celní válku.

7. Čína zmírňuje omezení pro zahraniční investice

Čína se rozhodla snížit počet odvětví, ve kterých platí restrikce pro zahraniční investice. Oznámila to v neděli Národní rozvojová a reformní komise (NDRC). Peking tak pokračuje v naplňování svého slibu, že bude dál otevírat přístup na čínský trh. Ke zmírnění omezení v oblasti zahraničních investic dochází poté, co se v sobotu americký prezident Donald Trump se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem dohodl na obnovení obchodních rozhovorů.

8. Banky jsou připraveny do rozvojového fondu investovat až sedm miliard korun

Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit bank potvrdily, že jsou připraveny investovat do Národního rozvojového fondu až sedm miliard korun. Fond bude mít potenciál připravit ve prospěch investičních projektů minimálně pětinásobek svého kapitálu, tedy zhruba 35 miliard Kč. V pátek o tom informoval tiskový odbor úřadu vlády. Zřízení fondu navrhl premiér Andrej Babiš (ANO) místo sektorového zdanění bank, které prosazovala koaliční ČSSD.

9. Deutsche Bank prošla v USA zátěžovými testy Fedu

Německá banka Deutsche Bank prošla ve Spojených státech každoroční kontrolou zdraví bank a jejich schopnosti přežít velký hospodářský pokles, kterou provádí centrální banka USA. Deutsche Bank se tak podařilo zdolat důležitou překážku v době, která je pro ni velmi obtížná. Fed však našel nedostatky v procesu plánování kapitálu u amerických operací švýcarské Credit Suisse.

10. Vietnamská ekonomika rychle roste díky obchodní válce USA s Čínou

Vietnamská ekonomika v druhém čtvrtletí pokračovala v rychlém růstu. Stále těží z přílivu zahraničních objednávek a investic v důsledku obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Vietnamský statistický úřad v pátek oznámil, že hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 6,7 %. Jeho růst tak pouze nepatrně zpomalil z 6,8 % v prvním kvartálu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vydělává a utrácí nejbohatší zpěvačka světa?

Barbadoská zpěvačka Rihanna, narozená jako Robyn Rihanna Fentyová, se oficiálně stala nejzámožnější zpěvačkou světa. Hodnota jejího majetku dosahuje 600 milionů dolarů. Jak vydělává a za co utrácí svoje miliony?

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží
před 37 minutami

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve...
Alibaba Čína
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
před hodinou

Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (23. července)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
před hodinou

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,27...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
15:02

MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 procenta. V aktualizaci...
Světové akcie Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
14:55

Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku

Česká loterijní společnost Sazka Group má zájem o provozování státní loterie v Turecku. Sazka v úterním sdělení...
Sázky a hazard Turecko
Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU
14:52

Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR
14:02

Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR

Izraelská realitní společnost Gazit-Globe se dohodla na převzetí 40procentního podílu ve firmě Atrium European Real...
Izrael Fúze a akvizice Realitní trh
Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady
13:18

Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady

Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 19,3 procenta na 195,6 milionu...
Americké akcie Výsledková sezóna
Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson
13:06

Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson

Boris Johnson porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a povede Konzervativní stranu po Therese Mayové. Johnson...
Spojené království Politika
Zisk nápojové firmy Coca-Cola ve čtvrtletí stoupl o 13 procent
Zisk nápojové firmy Coca-Cola ve čtvrtletí stoupl o 13 procent
13:00

Zisk nápojové firmy Coca-Cola ve čtvrtletí stoupl o 13 procent

Americký nápojový gigant Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 13 procent na 2,6 miliardy USD. Výsledky...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna