US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (1. července)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, co přinesl víkendový summit skupiny G20 a jak vydělává a utrácí nejbohatší zpěvačka světa? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
1. 7. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posílily, mají za sebou nejlepší červen za několik desetiletí

Americké akcie v pátek posilovaly a růst vykázaly i za celý měsíc. Indexy Dow a S&P 500 dokonce zažily nejlepší červen za řadu desetiletí. Index Dow si v pátek připsal 0,28 % na 26 599,96 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,57 % na 2 941,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,48 % na 8 006,24 bodu. Index volatility VIX v závěru týdne spadl o 4,68 % na 15,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,01 %. Za uplynulých pět dnů index Dow klesl o 0,45 %, S&P 500 přišel o 0,29 % a Nasdaq Composite odepsal 0,32 %. Za celý měsíc se Dow zvýšil o 7,19 %, S&P 500 přidal 6,89 % a Nasdaq Composite posílil o 7,42 %. Dow tak zažil nejlepší červen od roku 1938 a S&P 500 od roku 1955.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles uzavřel rekordní červen a nejlepší první pololetí za dvacet let

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles uzavřel rekordní červen a nejlepší první pololetí za dvacet let

Výhled Citigroup: Globální růst je stále zranitelný

Výhled Citigroup: Globální růst je stále zranitelný

2. Evropské akcie v pátek zdražily, mírně zpevnily i v týdenním horizontu

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když investoři monitorovali první den summitu zemí G20 v japonské Ósace. Index STOXX Europe 600 posílil o 0,7 % na 384,87 bodu, za celý týden ale stoupl pouze o 0,03 % (červen: +4,28 %, 2Q2019: +1,52 %). Britský FTSE 100 získal 0,31 % na 7 425,63 bodu (týden: +0,24 %, červen: +3,69 %, 2Q2019: +2,01 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,83 % na 5 538,97 bodu (týden: +0,19 %, červen: +6,36 %, 2Q2019: +3,52 %) a německý DAX se zvýšil o 1,04 % na 12 398,80 bodu (týden: +0,48 %, červen: +5,73 %, 2Q2019: +7,57 %).

Až se posype všechno najednou aneb Bublina bohorovnosti se nafukuje

Až se posype všechno najednou aneb Bublina bohorovnosti se nafukuje

Eurozóna: Mírný růst ve světle politických rizik

Eurozóna: Mírný růst ve světle politických rizik

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden však odepsala 1,1 %

Pražská burza zakončila páteční seanci v plusu, index PX posílil o 0,37 % na 1 041,73 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,08 % na 824,20 Kč. Zobchodovaný objem čítal necelých 498 milionů korun, a byl tak průměrný. Za celý uplynulý týden pražská burza podle indexu PX oslabila o 1,1 %.

Ján Hájek (Erste AM): Investoři po krizi oceňují výhody kolektivního investování

Ján Hájek (Erste AM): Investoři po krizi oceňují výhody kolektivního investování

Kartous (EDUin): Naše děti již možná budou jiným druhem lidí, digitální prostor znamená bezprecedentní revoluci

Kartous (EDUin): Naše děti již možná budou jiným druhem lidí, digitální prostor znamená bezprecedentní revoluci

4. Očekávané události

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální ukazatele za výrobu za červen budou vycházet v noci a nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne budou zveřejněny i v USA. V Japonsku navíc bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry, v Německu a v eurozóně zprávy o situaci na trhu práce, v ČR bilance státního rozpočtu a v USA statistika stavebních výdajů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Lídři G20 slíbili podporu ekonomiky, protekcionismus neodsoudili

Lídři zemí skupiny G20 na summitu v Japonsku varovali před rostoucími riziky pro globální ekonomiku a slíbili, že budou společně pracovat na podpoře hospodářského růstu. Ochranářství ale v závěrečném komuniké v sobotu opět neodsoudili. Součástí závěrů summitu je i závazek boje proti změnám klimatu, ačkoli Spojené státy si nepřály, aby se společné komuniké o tomto tématu zmiňovalo. Pařížskou dohodu o ochraně klimatu v závěrečném dokumentu opět podpořilo jen 19 zemí, zatímco Spojené státy potvrdily své rozhodnutí od dohody odstoupit.

6. Trump: Huawei bude moci nakupovat od amerických dodavatelů

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei bude moci nakupovat od amerických dodavatelů produkty, které nejsou problematické z hlediska národní bezpečnosti Spojených států. Po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na okraj summitu G20 v Ósace to v sobotu na tiskové konferenci řekl americký prezident Donald Trump. Oba prezidenti se na schůzce dohodli, že obnoví obchodní rozhovory, aby mohli ukončit celní válku.

7. Čína zmírňuje omezení pro zahraniční investice

Čína se rozhodla snížit počet odvětví, ve kterých platí restrikce pro zahraniční investice. Oznámila to v neděli Národní rozvojová a reformní komise (NDRC). Peking tak pokračuje v naplňování svého slibu, že bude dál otevírat přístup na čínský trh. Ke zmírnění omezení v oblasti zahraničních investic dochází poté, co se v sobotu americký prezident Donald Trump se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem dohodl na obnovení obchodních rozhovorů.

8. Banky jsou připraveny do rozvojového fondu investovat až sedm miliard korun

Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit bank potvrdily, že jsou připraveny investovat do Národního rozvojového fondu až sedm miliard korun. Fond bude mít potenciál připravit ve prospěch investičních projektů minimálně pětinásobek svého kapitálu, tedy zhruba 35 miliard Kč. V pátek o tom informoval tiskový odbor úřadu vlády. Zřízení fondu navrhl premiér Andrej Babiš (ANO) místo sektorového zdanění bank, které prosazovala koaliční ČSSD.

9. Deutsche Bank prošla v USA zátěžovými testy Fedu

Německá banka Deutsche Bank prošla ve Spojených státech každoroční kontrolou zdraví bank a jejich schopnosti přežít velký hospodářský pokles, kterou provádí centrální banka USA. Deutsche Bank se tak podařilo zdolat důležitou překážku v době, která je pro ni velmi obtížná. Fed však našel nedostatky v procesu plánování kapitálu u amerických operací švýcarské Credit Suisse.

10. Vietnamská ekonomika rychle roste díky obchodní válce USA s Čínou

Vietnamská ekonomika v druhém čtvrtletí pokračovala v rychlém růstu. Stále těží z přílivu zahraničních objednávek a investic v důsledku obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Vietnamský statistický úřad v pátek oznámil, že hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 6,7 %. Jeho růst tak pouze nepatrně zpomalil z 6,8 % v prvním kvartálu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vydělává a utrácí nejbohatší zpěvačka světa?

Barbadoská zpěvačka Rihanna, narozená jako Robyn Rihanna Fentyová, se oficiálně stala nejzámožnější zpěvačkou světa. Hodnota jejího majetku dosahuje 600 milionů dolarů. Jak vydělává a za co utrácí svoje miliony?

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár