Co musíte ráno vědět (12. června)
|

Co musíte ráno vědět (12. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a na Wall Street, o kolik letos může klesnout mezinárodní obchod a jak si chtějí British Airways pomoct k chybějící hotovosti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek klesly nejvíce od března, index Dow se zřítil o 6,9 %

Americké akcie ve čtvrtek zažily nejprudší propad od letošního března. Hlavním důvodem byl pokles nadějí na rychlé oživení ekonomiky po koronavirové krizi. V indexu S&P 500 se nad nulou udržel jediný titul. Index Dow ztratil 6,9 % a uzavřel obchodování na 25 128,17 bodu, širší S&P 500 klesl o 5,89 % na 3 002,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 5,27 % na 9 492,73 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 47,95 % na 40,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o osm bazických bodů na 0,666 %.

Důvod odolnosti akciového trhu: Neobjevujeme náhodou Ameriku?
Americká ekonomika padá do hluboké recese, Wall Street ale slaví pokračování akciové rally. Tržní paradox samozřejmě nevznikl jen tak, jeho důvod je přitom (zřejmě) celkem prostý.
Americké akcie: Začíná výplach číslo dvě?
Americké akciové indexy mají za sebou 11 týdnů prudkého růstu, v posledních dnech ale začaly býci ztrácet dech (výjimkou byl technologický trh Nasdaq). Začíná druhá mohutná výprodejní vlna, nebo se jen býci potřebují nadechnout před pokusem o zdolání historických maxim?

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně klesly a umocnily svou ztrátovou sérii

Evropské akcie uzavřely čtvrteční seanci hluboko pod nulou. Investoři se obávají druhé vlny koronaviru a ani predikce Fedu jim na optimismu příliš nepřidaly. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 4,10 % na 353,07 bodu, britský FTSE 100 klesl o 3,99 % na 6 076,70 bodu, francouzský CAC 40 se snížil 4,71 % na 4 815,60 bodu a německý DAX ztratil 4,47 % na 11 970,29 bodu.

3 důvody, proč v případě akcií amerických aerolinek nepropadat euforii
Americké aerolinky začínají být po odeznění hlavní vlny pandemie nemoci covid-19 pro investory velice přitažlivé. Na burze velice rychle získaly desítky procent, a napravily tak část předchozích hlubokých ztrát. Ani oživení světové ekonomiky a konec omezení cestování ale nemusí znamenat, že jde o dobrou investici. Důvodů je hned několik.
Anketa: Co nyní čekat na trhu se zlatem (a stříbrem)? A do kterého drahého kovu raději investovat?
Cena trojské unce zlata se letos po delší době vrátila nad 1 700 USD, po propadu během nástupu pandemie koronaviru prudce posiluje také stříbro. Českých tržních expertů jsme se zeptali, jaký vývoj ceny zlata očekávají, zda může současné nadšení pro akcie a následný strach z pádu nahrávat právě žlutému kovu, a také na to, jaký mají názor na rozdílný vývoj cen zlata a stříbra.

3. Pražská burza ve čtvrtek pokračovala v poklesu

Pražská burza ztrácela třetí den v řadě poté, co na zahraničních trzích pokračovaly výprodeje. Index PX nakonec ve čtvrtek odepsal 3,62 % na 907 bodů. Největší ztráty registroval opět bankovní sektor.

Martin Kupka: Regionalizace i globalizace budou pokračovat, menší země jako ČR musí myslet na bezpečnost
Krize způsobená pandemií nemoci COVID-19 jen urychlí některé trendy, které ve světové ekonomice vyvstávaly dávno před ní. Pokračovat budou jak globalizace, tak regionalizace, jen s některými novými "vstupy". Menší země mají vedle globálních těžkých vah v přípravě na možné příští negativní šoky omezené možnosti, ale bezzubé nejsou. Nejen o tom debatovali Martin Kupka a Roman Chlupatý, kteří patří do týmu poradenské společnosti Alter Eko.

4. Očekávané události

V pátek dopoledne se dozvíme údaje o HDP a průmyslové výrobě Velké Británie. Inflační statistiky zveřejní Španělsko a Francie. Odpoledne ve Spojených státech budou sledované ceny v zahraničním obchodě nebo index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Amazon vyhlásil moratorium na rozpoznávání obličejů policií

Americký technologický gigant Amazon vyhlásil roční zákaz využívání jeho programu na rozpoznávání obličejů policií. Společnost tento krok v prohlášení zdůvodnila mimo jiné tím, že toto moratorium poskytne Kongresu Spojených států dostatek času na přijetí zákonů, které by nasazení této technologie regulovaly.

6. O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 6. června půl druhého milionu lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 6. června 1,542 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,897 milionu lidí (revidováno z 1,877 milionu), a lepší, než čekali analytici (1,55 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 20,929 milionu z 21,268 milionu (revidováno z 21,487 milionu) v předcházejícím týdnu. Analytici očekávali pokles na 20 milionů.

7. Eurozóna uvolní pro Řecko další tři čtvrtě miliardy eur

Země platící eurem uvolní pro Řecko dalších 748 milionů eur v rámci programu snížení dluhu po ukončení záchranných programů. Shodli se na tom ve čtvrtek ministři financí eurozóny, podle nichž jihoevropská země uspokojivě plní plán zavádění reforem. Řecko opustilo poslední ze tří záchranných programů téměř před dvěma lety a poté se emisemi dluhopisů úspěšně vrátilo na finanční trhy. Od svých evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu (MMF) země od roku 2010 obdržela celkem přes 250 miliard eur.

8. Mnuchin: USA v případě druhé vlny koronaviru ekonomiku znovu nezavřou

Spojené státy v případě druhé vlny pandemie nemoci covid-19 ekonomiku podruhé nezavřou. Na dotaz televize CNBC to ve čtvrtek uvedl americký ministr financí Steven Mnuchin. "Nemůžeme ekonomiku znovu zavřít. Myslím, že jsme se poučili, že když zavřete ekonomiku, jen způsobíte více škod," uvedl ministr. Americké hospodářství je následkem opatření proti šíření koronaviru v recesi, v jižních státech USA přitom počet nakažených znovu stoupá.

9. UNCTAD: Mezinárodní obchod by letos mohl klesnout o 20 %

Mezinárodní obchod by se v letošním roce mohl propadnout zhruba o 20 %, a to kvůli negativním dopadům koronavirové krize na významná odvětví včetně automobilového průmyslu a energetiky. Předpověděla to ve čtvrtek Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). V samotném druhém čtvrtletí by podle jejích odhadů mohl mezinárodní obchod klesnout o 27 %.

10. Ukrajinská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu na šest z osmi procent. Sazba se tak dostala na nejnižší úroveň od vzniku nezávislé Ukrajiny v roce 1991. Banka úroky snížila poté, co si vláda zajistila půjčku pět miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

British Airways potřebují hotovost, prodají část umělecké sbírky

Letecká společnost British Airways prodá část své sbírky uměleckých předmětů. Britská firma, která se potýká s dopady koronavirové krize, totiž potřebuje hotovost. Kolekce zahrnuje obrazy současných malířů, jako jsou Damien Hirst, Bridget Rileyová či Peter Doig.

Má se za to, že k prodeji bylo vybráno nejméně deset děl, i když není známo, kterých. Jedno z nich by mělo mít hodnotu přes milion liber. List Evening Standard uvedl, že dražbou byla pověřena aukční síň Sotheby's a že dražba se má uskutečnit co nejdříve.

Nejcennějším kusem v držení aerolinek by mělo být dílo Bridget Rileyové. Podle jednoho ze zdrojů má "nejméně sedmimístnou hodnotu". Firma jej vlastní více než 30 let, přičemž jeho hodnota od nákupu výrazně stoupla.

Stejně jako v případě většiny leteckých společností postihl finance British Airways výpadek letecké dopravy kvůli koronavirové krizi. Podnik plánuje propustit asi 12 000 zaměstnanců, z toho více než tisíc pilotů.

Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
před 9 minutami

Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke vstupu na hlavní burzovní trh v Praze a Varšavě

Akcie fotovoltaické společnosti Photon Energy na pražské burze od začátku roku přidávají více než 160 % a v ročním...
Photon Energy Akcie ČR Pražská burza
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
před 24 minutami

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
před 44 minutami

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před hodinou

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
před hodinou

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
včera v 14:43

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při...
5G sítě Spojené království Čína
Smartwings zahájí propouštění
Smartwings zahájí propouštění
včera v 14:40

Smartwings zahájí propouštění

Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění. V jeho první vlně...
Doprava Česká republika Pracovní trh