Co musíte ráno vědět (12. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a na Wall Street, o kolik letos může klesnout mezinárodní obchod a jak si chtějí British Airways pomoct k chybějící hotovosti? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek klesly nejvíce od března, index Dow se zřítil o 6,9 %
Americké akcie ve čtvrtek zažily nejprudší propad od letošního března. Hlavním důvodem byl pokles nadějí na rychlé oživení ekonomiky po koronavirové krizi. V indexu S&P 500 se nad nulou udržel jediný titul. Index Dow ztratil 6,9 % a uzavřel obchodování na 25 128,17 bodu, širší S&P 500 klesl o 5,89 % na 3 002,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 5,27 % na 9 492,73 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 47,95 % na 40,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o osm bazických bodů na 0,666 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně klesly a umocnily svou ztrátovou sérii
Evropské akcie uzavřely čtvrteční seanci hluboko pod nulou. Investoři se obávají druhé vlny koronaviru a ani predikce Fedu jim na optimismu příliš nepřidaly. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 4,10 % na 353,07 bodu, britský FTSE 100 klesl o 3,99 % na 6 076,70 bodu, francouzský CAC 40 se snížil 4,71 % na 4 815,60 bodu a německý DAX ztratil 4,47 % na 11 970,29 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek pokračovala v poklesu
Pražská burza ztrácela třetí den v řadě poté, co na zahraničních trzích pokračovaly výprodeje.Index PX nakonec ve čtvrtek odepsal 3,62 % na 907 bodů. Největší ztráty registroval opět bankovní sektor.
4. Očekávané události
V pátek dopoledne se dozvíme údaje o HDP a průmyslové výrobě Velké Británie. Inflační statistiky zveřejní Španělsko a Francie. Odpoledne ve Spojených státech budou sledované ceny v zahraničním obchodě nebo index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Amazon vyhlásil moratorium na rozpoznávání obličejů policií
Americký technologický gigant Amazon vyhlásil roční zákaz využívání jeho programu na rozpoznávání obličejů policií. Společnost tento krok v prohlášení zdůvodnila mimo jiné tím, že toto moratorium poskytne Kongresu Spojených států dostatek času na přijetí zákonů, které by nasazení této technologie regulovaly.
6. O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 6. června půl druhého milionu lidí
O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 6. června 1,542 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,897 milionu lidí (revidováno z 1,877 milionu), a lepší, než čekali analytici (1,55 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 20,929 milionu z 21,268 milionu (revidováno z 21,487 milionu) v předcházejícím týdnu. Analytici očekávali pokles na 20 milionů.
7. Eurozóna uvolní pro Řecko další tři čtvrtě miliardy eur
Země platící eurem uvolní pro Řecko dalších 748 milionů eur v rámci programu snížení dluhu po ukončení záchranných programů. Shodli se na tom ve čtvrtek ministři financí eurozóny, podle nichž jihoevropská země uspokojivě plní plán zavádění reforem. Řecko opustilo poslední ze tří záchranných programů téměř před dvěma lety a poté se emisemi dluhopisů úspěšně vrátilo na finanční trhy. Od svých evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu (MMF) země od roku 2010 obdržela celkem přes 250 miliard eur.
8. Mnuchin: USA v případě druhé vlny koronaviru ekonomiku znovu nezavřou
Spojené státy v případě druhé vlny pandemie nemoci covid-19 ekonomiku podruhé nezavřou. Na dotaz televize CNBC to ve čtvrtek uvedl americký ministr financí Steven Mnuchin. "Nemůžeme ekonomiku znovu zavřít. Myslím, že jsme se poučili, že když zavřete ekonomiku, jen způsobíte více škod," uvedl ministr. Americké hospodářství je následkem opatření proti šíření koronaviru v recesi, v jižních státech USA přitom počet nakažených znovu stoupá.
9. UNCTAD: Mezinárodní obchod by letos mohl klesnout o 20 %
Mezinárodní obchod by se v letošním roce mohl propadnout zhruba o 20 %, a to kvůli negativním dopadům koronavirové krize na významná odvětví včetně automobilového průmyslu a energetiky. Předpověděla to ve čtvrtek Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). V samotném druhém čtvrtletí by podle jejích odhadů mohl mezinárodní obchod klesnout o 27 %.
10. Ukrajinská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum
Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu na šest z osmi procent. Sazba se tak dostala na nejnižší úroveň od vzniku nezávislé Ukrajiny v roce 1991. Banka úroky snížila poté, co si vláda zajistila půjčku pět miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
British Airways potřebují hotovost, prodají část umělecké sbírky
Letecká společnost British Airways prodá část své sbírky uměleckých předmětů. Britská firma, která se potýká s dopady koronavirové krize, totiž potřebuje hotovost. Kolekce zahrnuje obrazy současných malířů, jako jsou Damien Hirst, Bridget Rileyová či Peter Doig.
Má se za to, že k prodeji bylo vybráno nejméně deset děl, i když není známo, kterých. Jedno z nich by mělo mít hodnotu přes milion liber. List Evening Standard uvedl, že dražbou byla pověřena aukční síň Sotheby's a že dražba se má uskutečnit co nejdříve.
Nejcennějším kusem v držení aerolinek by mělo být dílo Bridget Rileyové. Podle jednoho ze zdrojů má "nejméně sedmimístnou hodnotu". Firma jej vlastní více než 30 let, přičemž jeho hodnota od nákupu výrazně stoupla.
Stejně jako v případě většiny leteckých společností postihl finance British Airways výpadek letecké dopravy kvůli koronavirové krizi. Podnik plánuje propustit asi 12 000 zaměstnanců, z toho více než tisíc pilotů.
Aktuality

