Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, v jakém horizontu očekávají německé firmy návrat k normálu a jak mohou telefony s Androidem ochránit své majitele před zemětřesením? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500 stahovaly cenné papíry Cisco Systems, Nasdaq naopak těžil z růstu akcií Applu
Americké akciové indexy Dow a S&P 500 ve čtvrtek oslabily, S&P 500 se ale na krátkou dobu již druhý den dostal nad svůj rekordní závěr. Ke ztrátám obou indexů přispěl propad ceny akcií podniku Cisco Systems kvůli slabému výhledu hospodaření. Technologický index Nasdaq Composite však vzrostl, hlavně díky dalšímu posílení akcií firmy Apple. Dow klesl o 0,29 % na 27 896,72 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,2 % na 3 373,43 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,27 % na 11 042,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,67 % na 22,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba tři bazické body na 0,719 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek přerušily sérii ziskových dnů, k růstu jim nepomohla ani dobrá data z amerického trhu práce
Investoři na západoevropských trzích ve čtvrtek vybírali zisky po čtyřech obchodních dnech v plusu, a akciové indexy tak po týdnu opět skončily v záporných číslech. K růstu jim nepomohla ani lepší než očekávaná data z trhu práce USA. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,63 % na 372,53 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,5 % na 6 185,62 bodu, německý DAX odepsal 0,5 % na 12 993,71 bodu a francouzský benchmark CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,61 % na 5 042,38 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ a části bank
Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, index PX klesl o 1,16 % na 916,77 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie energetické skupiny ČEZ a části bank. Posílení naopak dosáhly třeba cenné papíry mediální firmy CME.
4. Očekávané události
V pátek nad ránem Čína zveřejní statistiky průmyslové výroby a tržeb maloobchodních prodejců. Dopoledne Eurostat zveřejní zpřesněnou zprávu o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí a výsledek obchodní bilance. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou statistiky maloobchodních tržeb, průmyslové výroby, využití kapacit a nákladů na práci a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za srpen. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ifo: Německé firmy čekají, že se k normálu vrátí až za 11 měsíců
Německé firmy v průměru očekávají, že se jejich podnikání nevrátí k normálu dříve než za 11 měsíců. Ve svém červencovém průzkumu to zjistil německý hospodářský institut Ifo. Obzvlášť nepříznivě dopadla koronavirová krize na podniky ve službách, které doufají v návrat normálních časů až za 11,7 měsíce.
6. USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží
Spojené státy ponechají v platnosti clo ve výši 15 % na dovoz evropských letadel firmy Airbus i 25% clo na dovoz dalšího evropského zboží. Ve středu to oznámila americká vláda, která se tak rozhodla navzdory snaze Evropské unie spor o subvence vyřešit. Spor o podporu výroby letecké techniky, kterou unie Airbusu poskytuje, se táhne už 16 let. Zatímco Airbus rozhodnutí zklamalo, Brusel ocenil, že se spor alespoň nestupňuje.
7. Průzkum: Třetina domácností v době pandemie přišla o část příjmu
Pandemie covidu-19 a s ní spojená vládní omezení zasáhla celou tuzemskou ekonomiku. Každá třetí česká domácnost přišla o jeden či část z příjmů a čtyři procenta domácností přišly dokonce o všechny příjmy. Češi omezili svou každodenní spotřebu a odložili větší nákupy. Vyplývá to z průzkumu, který České bankovní asociace uskutečnila počátkem srpna mezi 1 100 respondenty.
8. Německo se v červenci propadlo do deflace, poprvé od roku 2016
Spotřebitelské ceny v Německu v červenci meziročně klesly o 0,1 % poté, co v červnu vzrostly o 0,9 %. Země se tak propadla do deflace, poprvé od roku 2016. Meziměsíčně se ceny v červenci snížily o 0,5 % poté, co v červnu vzrostly o 0,6 %.
9. Francie pomůže malým a středně velkým firmám třemi miliardami eur
Francie plánuje pomoc v objemu tří miliard eur malým a středně velkým firmám, které jsou zasažené dopady šíření koronaviru. Podle regionálního listu Sud Ouest to řekl ministr financí Bruno Le Maire.
10. Daimler se v USA dohodl na urovnání kvůli emisím naftových vozů
Německá automobilka Daimler se ve Spojených státech dohodla na urovnání vyšetřování kvůli podezření, že ve svých vozech s naftovým motorem používala nelegální software umožňující podvody při emisních testech. Výrobce vozů Mercedes-Benz podle čtvrtečního prohlášení zaplatí v rámci urovnání s americkými úřady 1,5 miliardy USD, dalších 700 milionů USD ho bude stát urovnání žaloby od majitelů vozů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Telefony s Androidem by mohly upozorňovat na zemětřesení
Americká společnost Google spouští novou funkci pro přístroje s operačním systémem Android. Ty by měly být schopny detekovat zemětřesení a poskytnout uživatelům včasné varování před jeho příchodem. Jako první budou mít výstražnou funkci k dispozici uživatelé v Kalifornii.
Japonsko, Mexiko a Kalifornie už používají pozemní senzory, aby mohly zaslat varování a snížit počet zranění a škody na majetku tím, že se lidem podaří dostat od epicentra zemětřesení a ochránit se ještě před začátkem otřesů.
Pokud se nynější test Googlu ohledně detekce a výstrahy ukáže efektivní, mohlo by se varování dostat k většímu počtu lidí, poprvé i včetně obyvatel Indonésie a dalších rozvojových zemí, které mají málo tradičních senzorů.
Odborníci na seismologii se shodují, že přeměna chytrých telefonů na miniseismografy by znamenala velký pokrok, a to i v případě chybných záznamů a předpokladu, že bezpečnost civilistů bude záviset na algoritmech soukromé společnosti.
Operační systém Android používá více než 2,5 miliardy přístrojů včetně některých tabletů. Bylo by tak možné dostat varování před zemětřesením kdekoliv, kde by byl chytrý telefon.