Co musíte ráno vědět (17. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (17. prosince)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v listopadu ceny v českém průmyslu a za kolik se prodala fotka skutečného Vlka z Wall Street? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pondělí opět přepisovaly historii, předvánoční optimismus pokračuje

Americké akcie se v úvodu týdne vyhouply na další rekordní maxima. Těžily z ústupu obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou i z příznivých údajů o vývoji čínské průmyslové výroby a maloobchodních tržeb. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,36 % na 28 235,89 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,71 % na 3 191,45 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,91 % na 8 814,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,88 % na 12,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět bazických bodů na 1,87 %. Ceny ropy se zvýšily o zhruba 0,3 %, mírně ale přidalo také zlato a stříbro, zatímco nejsledovanější kryptoměny výrazně ztrácely (bitcoin -3,3 %, ethereum -7,5 %).

Na těchto akciích vydělám balík, věří slavný hedgeový manažer Paul Singer
Hedgeový manažer, zakladatel investiční společnosti Elliott Management a miliardář Paul Singer je známý tím, že se nebojí rizika. Které akcie jsou právě teď černými koni jeho portfolia?
Býčí trendy na akciovém trhu trvají déle, než byste čekali
Bezmála jedenáctiletý růst cen amerických akcií je pro mnoho investorů dostatečným argumentem v debatě o tom, proč již brzy musí dojít k obratu trendu. A přestože je k tomuto názoru vede historická zkušenost, je to právě historie, která dokazuje, že býčí trendy mohou trvat déle, než si je většina investorů ochotna vůbec představit.

2. Evropské akcie v pondělí díky první fázi obchodní dohody mezi USA a Čínou zpevnily, index STOXX Europe 600 vystoupal na historické maximum

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech, přičemž panevropský index STOXX Europe 600 se vyšplhal na historické maximum. K růstu podle analytiků přispělo páteční oznámení, že američtí a čínští vyjednávači se dohodli na uzavření první fáze obchodní smlouvy mezi oběma zeměmi. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 1,39 % na 417,75 bodu. Překonal tak svůj dosavadní vrchol 415,18 bodu z dubna 2015. Britský FTSE 100 si polepšil o 2,25 % na 7 519,05 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,23 % na 5 991,66 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,94 % na 13 418,06 bodu. V pozitivním pásmu uzavřely všechny hlavní sektory, přičemž nejvyšší zisk si připsalo odvětví základních zdrojů, které vzrostlo zhruba o 2,3 %.

Investorský magazín: Výhled stratéga (nejen) na rok 2020
Investiční rok 2020 je již pomalu na spadnutí, a proto se v posledním letošním Investorském magazínu díváme na strategie a konkrétní investice, které by mohly nejen v příštích 12 měsících zafungovat. Prostor věnujeme i české koruně a několika vánočním přáním. Závěr patří stručnému ekonomickému kalendáři pro příští týdny.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o 3 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,6 % na 1 100,02 bodu. Nejvyšší zisk zaznamenal Avast (+3,01 %). Nedařilo se naopak O2 Czech Republic (-1,71 %). Zobchodovaný objem dosáhl zhruba 418 milionů korun, a byl tak průměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Monety Money Bank (+0,24 %).

Globalizace brzdí. Pro Česko to není dobrá zpráva, varuje ekonom
Globalizace brzdí, obchodní války jsou toho důkazem. Je to ale pochopitelné, co je dobré pro spotřebitele, není vždy dobré pro zaměstnavatele. V dodavatelských řetězcích jsou velice nevyrovnané články, a to nejen nákladově. Úplný obrat trendu směrem k regionalizaci byznysu a výroby ale nečekám, uvedl v rámci projektu Alter Eko hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka v rozhovoru s proděkanem Vysoké školy ekonomické v Praze Pavlem Hnátem.

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce a výsledku obchodní bilance eurozóny. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou data o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě nebo průmyslové výrobě. Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech FedEx nebo Cintas. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ceny v českém průmyslu v listopadu stouply o 0,9 %, v zemědělství klesly

Ceny průmyslových výrobců v Česku letos v listopadu meziročně vzrostly stejně jako v říjnu o 0,9 %. Stouply ceny ve stavebnictví a službách, ale v zemědělství po 13 měsících růstu klesly o 2,1 %. Uvedl to Český statistický úřad.

6. Listopadový růst čínského průmyslu a maloobchodu překonal očekávání

Čínská průmyslová výroba v listopadu meziročně přidala 6,2 % a maloobchodní tržby 8 %. Vyplývá to z dat čínského statistického úřadu. Podle agentury Reuters podniky těžily z vládních pobídek a ze zmírnění napětí v obchodních vztazích se Spojenými státy. Nejpomaleji od roku 1998 ale rostly investice.

7. Boeing v lednu pozastaví výrobu letadel 737 MAX

Americký výrobce letadel Boeing v lednu pozastaví výrobu letadel 737 MAX. Firma tak po uzavření obchodování na burze potvrdila informace zdrojů listu The Wall Street Journal a dalších médií. Boeing tím reaguje na oznámení, že americký Federální úřad pro letectví (FAA) do konce roku neschválí návrat těchto strojů do vzduchu. Provoz letadel Boeing 737 MAX je kvůli dvěma smrtelným nehodám od letošního jara pozastaven.

8. V Itálii schválili 900 milionů eur na záchranu Popolare di Bari

Italská vláda poskytne až 900 milionů eur na záchranu zadlužené družstevní banky Popolare di Bari. Banka minulý týden oznámila, že bezodkladně potřebuje finanční injekci až jedné miliardy eur. V pátek ji italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu.

9. Bloomberg: Francouzská vláda je pro fúzi PSA a Fiat Chrysler

Francouzská automobilka PSA získala souhlas francouzské vlády k fúzi s italsko-americkým výrobcem automobilů Fiat Chrysler Automobiles (FCA). S odvoláním na své zdroje to v pondělí uvedla agentura Bloomberg, ani jedna ze stran se ale ke zprávě nevyjádřila. Vláda je významným akcionářem PSA. Agentura AP s odvoláním na svůj zdroj informovala, že automobilky zveřejní závazné memorandum o porozumění tuto středu.

10. Německá vláda se dohodla se zeměmi na klimatickém balíčku

Zástupci německé vlády se v noci na pondělí domluvili s představiteli spolkových zemí na zvýšení ceny tuny CO2 v chystaném národním systému emisních povolenek v oblastech dopravy a bydlení z dosud plánovaných deseti eur na 25 eur k 1. lednu 2021. Informovala o tom agentura DPA. Obě strany se na upraveném balíčku opatření proti klimatickým změnám dohodly po dlouhých jednáních. V pátek tak může opatření schválit Spolková rada, kterou tvoří zástupci 16 spolkových zemí. Spolkový sněm balíček na ochranu klimatu schválil již v listopadu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Fotografie skutečného Vlka z Wall Street se prodala za 200 tisíc dolarů

Jordana Belforta alias Vlka z Wall Street proslavil stejnojmenný film Martina Scorseseho s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Z Belforta, burzovního podvodníka, je od té doby celebrita, jejíž jméno táhne. Ukázal to i prodej fotografie slavného britského fotografa Davida Yarrowa, který se zmiňovaným filmem inspiroval.

Belforta ve víru peněz a vedle skutečného vlka nafotil Yarrow v opuštěné kalifornské kanceláři a snímek prostřednictvím zastupující galerie následně nabídl k prodeji na veletrhu umění v Miami. Fotografii, na kterou přidali své podpisy i DiCaprio a Scorsese, během deseti minut od otevření aukce koupil neznámý kupec za zhruba 200 tisíc dolarů. Galerie následně ve snaze předejít možnému pohoršení veřejnosti uvedla, že velká část ze zisku bude věnována na charitativní účely.

Co musíte ráno vědět (29. května)
Co musíte ráno vědět (29. května)
před 43 minutami

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan
včera v 21:33

Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan

Německá automobilka Volkswagen se stala největším akcionářem čínského výrobce baterií pro elektromobily Guoxuan High...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
včera v 21:22

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní...
Evropské akcie Evropské banky Société Générale
AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii
včera v 20:20

AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě...
Evropské akcie Francie Auta
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy
včera v 17:23

Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy

Letecká společnost American Airlines propustí 30 % zaměstnanců v administrativě, více než 5 000 lidí. Firma to uvedla...
Spojené státy americké (USA) Doprava Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě

Pražská burza ve čtvrtek po dobrém začátku nakonec skončila v červených číslech. Index PX odepsal 0,61 % na 901,62...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu
včera v 16:26

Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu

Polská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na pouhých 0,1 % z dosavadních 0,5 %....
Polsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v dubnu meziročně propadl o 33,8 % po poklesu o 16,3 % v březnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 %
včera v 14:55

Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v květnu dále zpomalilo na 0,5 % z dubnových 0,8 %. Vyplývá to z...
Německo Inflace Koronavirus
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA opět propadly
včera v 14:45

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA opět propadly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v dubnu další propad. V meziměsíčním...
Spojené státy americké (USA) Osobní spotřeba
Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %
Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %
včera v 14:30

Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti...
Spojené státy americké (USA) HDP Koronavirus
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes…
včera v 14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,123 milionu lidí. Jde o nejnižší...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Prezident Zeman podepsal rozšíření příspěvku na společníky s.r.o. a…
včera v 14:13

Prezident Zeman podepsal rozšíření příspěvku na společníky s.r.o. a přerušení EET

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru,...
Česká republika Koronavirus Byznys a podnikání
ČR má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur
včera v 13:10

ČR má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur

Česko by mělo z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou...
Evropská unie Česká republika Podpora ekonomiky
Automobilka Nissan se po 11 letech propadla do ztráty
včera v 12:16

Automobilka Nissan se po 11 letech propadla do ztráty

Japonský výrobce aut Nissan Motor se v loňském roce kvůli nižšímu prodeji poprvé po 11 letech propadl do ztráty....
Auta Výsledková sezóna Japonské akcie
EasyJet propustí 30 % zaměstnanců
EasyJet propustí 30 % zaměstnanců
včera v 11:42

EasyJet propustí 30 % zaměstnanců

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet oznámila, že plánuje propustit asi třetinu svých zaměstnanců kvůli...
Doprava Mezilidské a pracovní vztahy Koronavirus
Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje
Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje
včera v 11:05

Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje

Ekonomická nálada v Evropě i v eurozóně vykázala v květnu mírné zlepšení, čemuž pomáhá uvolňování restriktivních...
Evropská unie Eurozóna Spotřebitelská důvěra