Co musíte ráno vědět (18. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, na čem se dohodli Britové s Evropskou unií ohledně brexitu a která značka je na celém světě nejcennější? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky firemním výsledkům a brexitové dohodě
Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek mírně zpevnily. Náladu investorů podpořily dobré hospodářské výsledky některých významných amerických firem a dosažení dohody o podmínkách odchodu Velké Británie z Evropské unie. Index Dow zpevnil o 0,09 % na 27 025,88 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 2 997,95 bodu a index Nasdaq Composite si polepšil o 0,4 % na 8 156,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,8 % na 13,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,75 %. V zelených číslech obchodování uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou technologií, jež odepsaly 0,2 %. Nejvyšší zisk zaznamenalo odvětví zdravotní péče, které zpevnilo zhruba o 0,7 %.
2. Evropské akcie zakončily čtvrteční bouřlivou seanci v minusu, ale bez výraznějších ztrát
Akcie na velkých burzách západní Evropy prožily ve čtvrtek den jako na houpačce, když investoři střídali úlevu se zklamáním podle stavu procesu, jenž má vést k odchodu Velké Británie z Evropské unie. Nakonec v zelených číslech uzavřel jen hlavní index londýnské burzy FTSE 100, jenž si připsal 0,2 %. Německý DAX ztratil 0,12 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,42 %. Trhy nejprve optimisticky poskočily, když britský premiér Boris Johnson přes Twitter oznámil, že se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem o brexitu v Bruselu uzavřeli "novou, skvělou dohodu". Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 v reakci na to přidal 0,7 % a britská libra vůči euru více než celé procento, ale nakonec uzavřel se ztrátou desetiny procenta.
3. Pražská burza ve čtvrtek získala 0,71 %, zpevnila posedmé v řadě
Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,71 % a zakončil seanci na hodnotě 1 034,30 bodu. Nejúspěšnějším a zároveň nejobchodovanějším titulem byla Komerční banka, zdražily také akcie Monety Money Bank a elektrárenského podniku ČEZ. Naopak ztrácely akcie Erste Group Bank. Zobchodovaný objem čítal mírně přes 693 milionů Kč. Pražská burza vzrostla už sedmý den po sobě, pozitivně působila dohoda EU a Velké Británie ohledně smlouvy o brexitu.
4. Očekávané události
V pátek Čína zveřejní údaje o vývoji ekonomiky, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. V Evropě vyjde bilance běžného účtu eurozóny a USA na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy. Druhým dnem bude v pátek pokračovat summit EU. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Coca-Cola, Schlumberger, American Express, Volvo či Avast. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Brusel a Londýn se dohodly na brexitu. Nyní záleží na britském parlamentu
Evropská unie a Velké Británie se prostřednictvím svých vyjednavačů v Bruselu ve čtvrtek dohodly na nové podobě návrhu podmínek, za nichž Spojené království Unii bude moci opustit v plánovaném termínu 31. října. Britská delegace v čele s ministerským předsedou Borisem Johnsonem a evropský tým pod vedením šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera dospěly k dohodě jen několik hodin před zahájením summitu EU, na němž mají šéfové evropských vlád o jejím osudu hlasovat.
6. Mediální CME v třetím čtvrtletí stouply tržby na 138,85 milionu USD, čistý zisk dosáhl 13,52 milionu USD
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí čistý zisk 13,52 milionu USD, za třetí čtvrtletí 2018 reportovala zisk 10,61 milionu USD. Tržby se jí zvýšily ze 137,04 milionu USD na 138,85 milionu USD. Skupina na základě výsledků zlepšila výhled celoročního zisku OIBDA.
7. Tesla dostala povolení k zahájení výroby elektromobilů v Číně
Americká společnost Tesla může začít vyrábět své elektromobily v Číně. Čínské ministerstvo průmyslu nyní oznámilo, že přidalo společnost na vládní seznam schválených výrobců aut a poskytlo výrobci elektrických automobilů certifikát, který v zemi potřebuje.
8. Banka Morgan Stanley zvýšila čtvrtletní zisk na 2,17 miliardy dolarů
Čistý zisk americké banky Morgan Stanley se ve třetím čtvrtletí meziročně mírně zvýšil na 2,17 z 2,11 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky, k nimž přispěly vyšší příjmy z obchodování s dluhopisy a poradenské poplatky, předčily očekávání analytiků, napsala agentura Reuters.
9. Reuters: Podíl ve ztrátové Alitalii chce německá Lufthansa
Zadlužené letecké společnosti Alitalia svitla naděje na záchranu - podle zdrojů agentury Reuters v ní chce získat podíl německá letecká společnost Lufthansa. Řím Alitalii také schválí překlenovací úvěr 350 milionů eur, vyplývá z návrhu, do něhož měl Reuters možnost nahlédnout.
10. Samsung změní software pro snímání otisků prstů u Galaxy S10
Jihokorejská společnost Samsung Electronics brzy vydá softwarovou záplatu, která vyřeší problém se snímáním otisku prstu u řady chytrých telefonů Galaxy S10. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. V britském bulvárním deníku se tento týden objevila zpráva, že zařízení lze odemknout navzdory nahraným biometrickým údajům.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejcennější značka? Pořád Apple
Nejcennější značkou světa zůstává Apple. Její hodnota se zvýšila o devět procent na 234 miliard USD. Také další tři příčky patří technologickým značkám, jsou to Google, Amazon a Microsoft. Vyplývá to z žebříčku stovky nejcennějších značek světa, který ve čtvrtek zveřejnila výzkumná společnost Interbrand. Letos z první desítky vypadl Facebook, nahradil ho Disney. Nováčky v žebříčku jsou firma Uber na 87. místě a LinkedIn na 98. příčce.