Co musíte ráno vědět (18. října)
|

Co musíte ráno vědět (18. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, na čem se dohodli Britové s Evropskou unií ohledně brexitu a která značka je na celém světě nejcennější? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky firemním výsledkům a brexitové dohodě

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek mírně zpevnily. Náladu investorů podpořily dobré hospodářské výsledky některých významných amerických firem a dosažení dohody o podmínkách odchodu Velké Británie z Evropské unie. Index Dow zpevnil o 0,09 % na 27 025,88 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 2 997,95 bodu a index Nasdaq Composite si polepšil o 0,4 % na 8 156,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,8 % na 13,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,75 %. V zelených číslech obchodování uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou technologií, jež odepsaly 0,2 %. Nejvyšší zisk zaznamenalo odvětví zdravotní péče, které zpevnilo zhruba o 0,7 %.

Dividendy umí lhát
Společnosti vyplácející dividendy jsou investory ceněné pro pravidelné výplaty podílů ze zisku a nižší volatilitu. Ne vždy je ale dividenda zárukou toho, že je daná společnost na tom tak dobře, jak se tváří. Vysoké dividendy mohou být nebezpečnou pastí na nezkušené investory.
Akcie: Bude trh (vůbec) reagovat na impeachment?
Donald Trump čelí riziku impeachmentu, ale zatím na to reaguje většinou tím, že iniciativu demokratů považuje za puč. Jak by na to mohly reagovat akciové trhy?

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční bouřlivou seanci v minusu, ale bez výraznějších ztrát

Akcie na velkých burzách západní Evropy prožily ve čtvrtek den jako na houpačce, když investoři střídali úlevu se zklamáním podle stavu procesu, jenž má vést k odchodu Velké Británie z Evropské unie. Nakonec v zelených číslech uzavřel jen hlavní index londýnské burzy FTSE 100, jenž si připsal 0,2 %. Německý DAX ztratil 0,12 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,42 %. Trhy nejprve optimisticky poskočily, když britský premiér Boris Johnson přes Twitter oznámil, že se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem o brexitu v Bruselu uzavřeli "novou, skvělou dohodu". Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 v reakci na to přidal 0,7 % a britská libra vůči euru více než celé procento, ale nakonec uzavřel se ztrátou desetiny procenta.

Čím bohatší, tím šťastnější? Jak se to vezme
Peníze a štěstí, věčné téma. Většina lidí je přesvědčená, že kdyby vydělávali třeba dvakrát více, byli by i dvakrát šťastnější. Skutečnost je mnohem komplikovanější.

3. Pražská burza ve čtvrtek získala 0,71 %, zpevnila posedmé v řadě

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,71 % a zakončil seanci na hodnotě 1 034,30 bodu. Nejúspěšnějším a zároveň nejobchodovanějším titulem byla Komerční banka, zdražily také akcie Monety Money Bank a elektrárenského podniku ČEZ. Naopak ztrácely akcie Erste Group Bank. Zobchodovaný objem čítal mírně přes 693 milionů Kč. Pražská burza vzrostla už sedmý den po sobě, pozitivně působila dohoda EU a Velké Británie ohledně smlouvy o brexitu.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině října?
Šperka (Českomoravská Nemovitostní): Komerční reality v Česku nejsou předražené, riziková prémie je stále atraktivní
Riziková prémie spojená s investicemi do českých prémiových komerčních nemovitostí je stále zajímavá, a to i díky tomu, že celkově žijeme v prostředí nízkých úroků a výnosů. Na podzimním Investičním fóru o tom hovořil Michal Šperka, vedoucí finančního a analytického oddělení Českomoravské Nemovitostní.

4. Očekávané události

V pátek Čína zveřejní údaje o vývoji ekonomiky, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. V Evropě vyjde bilance běžného účtu eurozóny a USA na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy. Druhým dnem bude v pátek pokračovat summit EU. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Coca-Cola, Schlumberger, American Express, Volvo či Avast. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Brusel a Londýn se dohodly na brexitu. Nyní záleží na britském parlamentu

Evropská unie a Velké Británie se prostřednictvím svých vyjednavačů v Bruselu ve čtvrtek dohodly na nové podobě návrhu podmínek, za nichž Spojené království Unii bude moci opustit v plánovaném termínu 31. října. Britská delegace v čele s ministerským předsedou Borisem Johnsonem a evropský tým pod vedením šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera dospěly k dohodě jen několik hodin před zahájením summitu EU, na němž mají šéfové evropských vlád o jejím osudu hlasovat.

6. Mediální CME v třetím čtvrtletí stouply tržby na 138,85 milionu USD, čistý zisk dosáhl 13,52 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí čistý zisk 13,52 milionu USD, za třetí čtvrtletí 2018 reportovala zisk 10,61 milionu USD. Tržby se jí zvýšily ze 137,04 milionu USD na 138,85 milionu USD. Skupina na základě výsledků zlepšila výhled celoročního zisku OIBDA.

7. Tesla dostala povolení k zahájení výroby elektromobilů v Číně

Americká společnost Tesla může začít vyrábět své elektromobily v Číně. Čínské ministerstvo průmyslu nyní oznámilo, že přidalo společnost na vládní seznam schválených výrobců aut a poskytlo výrobci elektrických automobilů certifikát, který v zemi potřebuje.

8. Banka Morgan Stanley zvýšila čtvrtletní zisk na 2,17 miliardy dolarů

Čistý zisk americké banky Morgan Stanley se ve třetím čtvrtletí meziročně mírně zvýšil na 2,17 z 2,11 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky, k nimž přispěly vyšší příjmy z obchodování s dluhopisy a poradenské poplatky, předčily očekávání analytiků, napsala agentura Reuters.

9. Reuters: Podíl ve ztrátové Alitalii chce německá Lufthansa

Zadlužené letecké společnosti Alitalia svitla naděje na záchranu - podle zdrojů agentury Reuters v ní chce získat podíl německá letecká společnost Lufthansa. Řím Alitalii také schválí překlenovací úvěr 350 milionů eur, vyplývá z návrhu, do něhož měl Reuters možnost nahlédnout.

10. Samsung změní software pro snímání otisků prstů u Galaxy S10

Jihokorejská společnost Samsung Electronics brzy vydá softwarovou záplatu, která vyřeší problém se snímáním otisku prstu u řady chytrých telefonů Galaxy S10. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. V britském bulvárním deníku se tento týden objevila zpráva, že zařízení lze odemknout navzdory nahraným biometrickým údajům.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejcennější značka? Pořád Apple

Nejcennější značkou světa zůstává Apple. Její hodnota se zvýšila o devět procent na 234 miliard USD. Také další tři příčky patří technologickým značkám, jsou to Google, Amazon a Microsoft. Vyplývá to z žebříčku stovky nejcennějších značek světa, který ve čtvrtek zveřejnila výzkumná společnost Interbrand. Letos z první desítky vypadl Facebook, nahradil ho Disney. Nováčky v žebříčku jsou firma Uber na 87. místě a LinkedIn na 98. příčce.

Evropské akcie v pátek ztratily, ale za celý týden přidaly přes jedno…
Evropské akcie v pátek ztratily, ale za celý týden přidaly přes jedno…
18:00

Evropské akcie v pátek ztratily, ale za celý týden přidaly přes jedno procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se Velká Británie opět rozhodla zavést povinnou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza uzavřela týden poklesem, za celý týden ale mírně…
Pražská burza uzavřela týden poklesem, za celý týden ale mírně…
16:55

Pražská burza uzavřela týden poklesem, za celý týden ale mírně vzrostla

Pražská burza v pátek třetí den v řadě oslabila, index PX se snížil o 0,4 % na 913,06 bodu. Dolů burzu táhly hlavně...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí
Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí
16:10

Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí

Investoři se zbavují dluhopisů běloruské vlády. Výprodej nabral na intenzitě v posledních dvou dnech, kdy ceny spadly...
Bělorusko Státní dluhopisy Volby
Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila…
Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila…
15:25

Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila do zisku

Největší ruská ropná společnost Rosněft má za druhé čtvrtletí díky růstu cen ropy zisk 43 miliard rublů (12,9...
Rusko Ropa Výsledková sezóna
Propad průmyslové výroby v USA zpomaluje
15:15

Propad průmyslové výroby v USA zpomaluje

Průmyslová výroba ve Spojených státech v červenci meziročně klesla o 8,18 %, v červnu činil pokles 11,03 (revidováno...
Spojené státy americké (USA) Průmysl
Růst maloobchodních tržeb v USA v červenci zpomalil
14:30

Růst maloobchodních tržeb v USA v červenci zpomalil

Maloobchodních tržby v USA v červenci vzrostly o 2,74 %. V červnu činil růst 2,12 % (revidováno z 1,1 %). Meziměsíčně...
Spojené státy americké (USA) Tržby Maloobchod
Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu
Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu
13:10

Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu

Americký internetový prodejce Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu, bude tak těžit z růstu zájmu o nákup léků...
Amazon Indie Farmacie
Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy…
Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy…
11:25

Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy Eurostatu o rekordních 11,7 %

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí zejména kvůli koronavirovým omezením klesla o rekordních 11,7 %....
Evropská ekonomika HDP Evropská unie
Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně
Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně
10:30

Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně

Data z čínské ekonomiky ukazují, že její zotavení není tak jednoznačné, jak se předpokládalo. Průmyslová produkce v...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Záznam ze zasedání ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek…
10:10

Záznam ze zasedání ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek příjmů

Většina členů bankovní rady České národní banky (ČNB) souhlasí s tím, že pokračující svižný růst cen zřejmě odráží...
ČNB Inflace Úrokové sazby
Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 8,3 %
09:26

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 8,3 %

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů klesla proti předchozím třem měsícům o 8,3 %, v...
Slovensko Ekonomika HDP
Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě
Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě
09:00

Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě

Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila prognózu poptávky po ropě. Kvůli celosvětovým problémům zejména v...
OPEC Ropa
Holdingu ČEZ ESCO v prvním pololetí stoupl provozní zisk, tržby…
07:19

Holdingu ČEZ ESCO v prvním pololetí stoupl provozní zisk, tržby stagnovaly

Holdingu ČEZ ESCO, který patří do energetické skupiny ČEZ, stoupl v prvním pololetí letošního roku meziročně provozní...
ČEZ Energetika Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (14. srpna)
Co musíte ráno vědět (14. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, v jakém horizontu očekávají německé firmy návrat k normálu...
Musíte vědět
Trumpova administrativa zmírnila požadavky na kontrolu úniků metanu z…
včera v 23:02

Trumpova administrativa zmírnila požadavky na kontrolu úniků metanu z ropných a plynových polí

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zmírnila opatření zavedené za vlády Baracka Obamy, které bylo...
Těžba Zemní plyn Ropa
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500 stahovaly cenné papíry Cisco Systems, Nasdaq naopak těžil z růstu akcií Applu

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 ve čtvrtek oslabily, S&P 500 se ale na krátkou dobu již druhý den dostal nad...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA