Co musíte ráno vědět (21. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v pražské Rybné a ve zbytku Evropy, jakým tempem bude podle MMF letos a v příštím roce růst světová ekonomika a jaké kuriózní žalobě čelí americké aerolinky Delta Air Lines? To vše musíte ráno vědět.
1. Evropské trhy v pondělí mírně klesly, v plusu se udržely německé akcie
Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci převážně v červených číslech, když investoři netrpělivě vyhlíželi jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, které v úterý (naplno) začne ve švýcarském Davosu. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,14 % na 423,98 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,3 % na 7 651,44 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,36 % a německý DAX zpevnil o 0,17 % na 13 548,94 bodu. V mínusu uzavřela většina hlavních sektorů, v plusu se udržely akcie pojišťoven.
2. Pražská burza v úvodu týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly zejména akcie Erste a Monety
Pražská burza v pondělí po ranním vzestupu nakonec oslabila. Index PX klesl o 0,14 % na 1 131,45 bodu. Za nízkého objemu obchodů stouply akcie ČEZ, klesly cenné papíry Erste Group Bank a Monety Money Bank. Česká koruna k euru posílila na 25,10 EUR/CZK, a vrátila se tak na nejsilnější úroveň za sedm let, mírně zpevnila také vůči dolaru.
3. Očekávané události
V úterý bude japonská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky, zasedání by ale podle analytiků nemělo přinést žádné výraznější překvapení a základní úroková sazba by měla být ponechána na -0,1 %. Ve Spojeném království vyjde tříměsíční míra nezaměstnanosti ILO a německý institut ZEW zveřejní indexy ekonomické nálady pro Německo a eurozónu. Finanční svět se ale zaměří zejména na dění ve švýcarském Davosu, kde v úterý naplno začne zasedání Světového ekonomického fóra. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Netflix, IBM, Halliburton či UBS. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky pro letošní i příští rok
Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká zvýšení tempa růstu na 3,3 %, v příštím roce má tempo růstu činit 3,4 %. V podzimní prognóze předpovídal, že letos se tempo růstu zvýší na 3,4 % a v příštím roce na 3,6 %. Za zhoršením vývoje stojí především slabší ekonomická aktivita na některých rozvíjejících se trzích, zejména v Indii, částečně ale i sociální nepokoje. Loni světová ekonomika podle předběžných odhadů vzrostla o 2,9 %.
5. Loni mělo 2 153 miliardářů větší majetek než 4,6 miliardy lidí dohromady
Dvacet dva nejbohatších mužů světa má větší majetek než všechny ženy v Africe dohromady. Ve zprávě o nerovnosti, zveřejněné před začátkem Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, to v pondělí uvedla britská nevládní organizace Oxfam. Podle ní se ekonomická nerovnost vymkla kontrole, neboť loni bylo 2 153 světových miliardářů bohatších než 4,6 miliardy lidí dohromady.
6. HN: USA hrozí Česku odvetou za zavedení digitální daně
Spojené státy varují, že kvůli takzvané digitální dani zavedou vůči Česku odvetná opatření. Hospodářským novinám to sdělil americký vládní zdroj. Neuvedl ale, kterých výrobků by se případná cla týkala a jak velká by byla. Česká vláda 7% digitální daň pro velké internetové firmy schválila loni, v lednu ji má začít projednávat Poslanecká sněmovna. Washington daň považuje za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech. Podobný spor vedou USA i s Francií, která má 3% digitální daň.
7. Čína zpřesnila (zlepšila) údaje o HDP za roky 2014–2018
Čína zpřesnila údaje o hrubém domácím produktu za období 2014 až 2018 o jednu desetinu procentního bodu vzhůru za každý rok. Oznámil to v pondělí čínský statistický úřad. Podle agentury Reuters tak Peking snáze splní dříve vytyčený cíl zdvojnásobit v letech 2010 až 2020 objem čínské ekonomiky.
8. Stávky ve Francii mají podle vlády jen omezený dopad na ekonomiku
Současná rekordně dlouhá vlna demonstrací a stávek namířených proti plánu důchodové reformy ve Francii bude mít pouze omezený dopad na místní ekonomiku. Podle agentury Reuters to v pondělí prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
9. Divize mobilních telefonů Samsungu má nového šéfa
Jihokorejská společnost Samsung Electronics má nového šéfa divize mobilních telefonů. Stal se jím 51letý Ro Te-mun, který prosadil strategickou změnu zadávat výrobu telefonů subdodavatelům v Číně a dalších zemích. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, podle které je Ro Te-mun nejmladším šéfem Samsungu. Podnik je největším výrobcem chytrých telefonů na světě.
10. Významný zákazník Boeingu firmu vyzval, ať nepoužívá název MAX
Šéf společnosti Air Lease Steven Udvar-Hazy vyzval amerického výrobce letadel Boeing, aby přestal u svých letounů používat název MAX, protože je zdiskreditovaný. Air Lease pronajímá letadla a u Boeingu má objednávku na 150 letounů 737 MAX. Ta po dvou tragických nehodách nesmějí od loňského jara do vzduchu. Podle zdrojů obeznámených se situací je Boeing v jednáních s bankami ve snaze získat úvěr okolo 10 miliard USD, kterým chce překlenout problémy v hospodaření způsobené výpadkem příjmů v důsledku problémů s letouny 737 MAX.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Učitelé pokropení palivem z letadla žalují aerolinky Delta
Čtyři učitelé z Los Angeles zažalovali americkou leteckou společnost Delta Air Lines poté, co je na zemi pokropilo palivo, které vypustilo jedno z letadel firmy před nouzovým přistáním. Žaloba viní posádku letadla z nedbalosti a požaduje blíže nespecifikované odškodné.
Učitelům podle žaloby kontakt s toxickou substancí způsobil strádání a psychickou újmu. "Jejich vážné psychické utrpení zahrnuje opodstatněné obavy, že vystavení leteckému palivu by mohlo v budoucnosti vést k vážným zdravotním důsledkům, jako je rakovina," píše se v žalobě.
Pilot podle žaloby nedodržel správný postup, když vypustil tisíce litrů paliva nad hustě obydlenou oblastí v relativně malé výšce. Letadlo se 167 lidmi na palubě se krátce po startu vracelo na letiště kvůli problému s motorem.
Vypuštěné palivo pokropilo desítky dětí a učitelů ze základní školy v losangeleském předměstí Cudahy. V důsledku incidentu bylo kvůli menším zraněním ošetřeno minimálně 44 dětí a dospělých.
Aktuality
