Co musíte ráno vědět (21. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, co Vladimir Putin předpovídá východní Evropě a jakou revoluční změnu chystá Coca-Cola ve Švédsku? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu kvůli zprávám o komplikaci obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou oslabily
Akcie ve Spojených státech ve středu oslabovaly vlivem zprávy o tom, že Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Zápis z říjnového zasedání americké centrální banky trh příliš neovlivnil. Index Dow klesl o 0,4 % na 27 821,09 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,38 % na 3 108,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,51 % na 8 526,73 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,62 % na 12,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 1,74 %.
2. Evropské akcie v polovině týdne klesly kvůli hrozbě dalšího zvýšení cel
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v negativním pásmu, když je dolů stáhla výhrůžka amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pokud Čína se Spojenými státy nevyjedná obchodní dohodu, zvýší opět cla na dovoz čínského zboží, což by znamenalo další eskalaci obchodní války. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,41 % na 403,82 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,84 % na 7 262,49 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,25 % na 5 894,03 bodu a německý DAX se snížil o 0,48 % na 13 158,14 bodu. O více než procento klesl sektor cestovního ruchu a odvětví základních zdrojů, které má vysokou expozici vůči Číně, oslabilo zhruba o 0,4 %.
3. Pražská burza ve středu mírně klesla, oslabila většina finančních titulů
Pražská burza zakončila středeční obchodování v negativním pásmu, index PX odevzdal 0,13 % na 1 078,34 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, které přišly o 0,62 % na 832,80 Kč. Zobchodovaný objem čítal 326 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které uzavřely bez procentuální změny na 787 Kč.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek odtajní Evropská centrální banka zápis z měnověpolitického zasedání a Evropská komise zveřejní index spotřebitelské důvěry. V USA odpoledne vyjdou údaje o prodejích starších domů, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření zveřejní v USA mimo jiné firmy Macy's a Nordstrom a v Evropě thyssenkrupp nebo Royal Mail. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Putin: Východní Evropa zbohatne a začne zvažovat odchod z EU
Státy východní Evropy mohou za několik let začít uvažovat o odchodu z Evropské unie. V projevu na investičním fóru v Moskvě to ve středu řekl ruský prezident Vladimir Putin. Stane se to podle něj kolem roku 2028, až se z některých nynějších příjemců peněz z unijní pokladny stanou plátci.
6. EK varovala osm zemí před porušením rozpočtových pravidel
Evropská komise ve středu varovala osm států eurozóny včetně Slovenska, že jim příští rok hrozí porušení rozpočtových pravidel Evropské unie. Zásadnější námitky má komise k návrhům rozpočtů Itálie, Francie, Španělska a Belgie, z nichž je podle komisařů patrná nedostatečná snaha omezit vysoký veřejný dluh.
7. Nezaměstnanost na Slovensku v říjnu klesla pod pět procent
Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu klesla pod hranici pěti procent a dostala se blízko historického minima v novodobé historii země. Nezaměstnanost dosáhla 4,94 % proti 5,04 % v září. Oznámilo to ve středu Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce. V Česku je nezaměstnanost dlouhodobě nižší než na Slovensku, v říjnu činila 2,6 %.
8. Alibaba v Hongkongu nabídne akcie za 176 HKD za kus, čeká zisk až 12,9 miliardy USD
Alibaba nabídne při vstupu na hongkongskou burzu jednu akcii za 176 hongkongských dolarů. Firma tak potvrdila dřívější informaci agentury Reuters. Částka je o 2,8 % nižší, než činila závěrečná úterní cena jedné akcie Alibaby obchodované na newyorské burze. Čínský internetový gigant při největší primární nabídce (IPO) v Hongkongu za uplynulých devět let získá za 500 milionů nabízených akcií 12,9 miliardy amerických dolarů.
9. Vývoz z Japonska v říjnu klesl nejvíce za tři roky
Vývoz z Japonska v říjnu klesl nejvíce za tři roky. Vlivem poklesu cen ropy a komodit se ale prudce snížil také dovoz, a bilance zahraničního obchodu země tak poprvé za čtyři měsíce zaznamenala přebytek. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo japonské ministerstvo financí.
10. ČEZ se předběžně dohodl s EMH na investici do projektu na lithium
Australská těžařská společnost European Metals Holdings (EMH) se podmínečně dohodla s českou energetickou firmou ČEZ na strategickém partnerství a výrazné investici do projektu těžby lithia na Cínovci. V případě dokončení dohody získá ČEZ za 34,06 milionu eur podíl 51 % ve firmě Geomet, české dceřiné společnosti EMH, která vlastní práva na těžbu. Oznámila to EMH ve středečním prohlášení.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nápoje Coca-Coly budou ve Švédsku v recyklovatelných lahvích
Švédsko bude první zemí, kde bude americký nápojový gigant Coca-Cola prodávat své produkty v plně recyklovatelných plastových lahvích. Změna se od příštího roku týká čtyř desítek nápojů, spotřeba nového plastu díky tomuto kroku poklesne ročně asi o 3 500 tun, uvedly stáčírna Coca-Cola European Partners a švédská divize Coca-Coly. Recyklovat nepůjdou jen víčka a etikety.
Hlavní překážky na cestě k recyklovatelným obalům představují mimo jiné recyklační technologie a množství recyklovatelného platu na trhu. Ve Švédsku se ovšem recykluje více než 80 % plastových lahví, čemuž napomáhá i fakt, že lahve jsou vratné.
Co se týče celého světa, Coca-Cola chce mít do roku 2030 polovinu nápojů v recyklovatelných obalech.