Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká značka je nejhodnotnější na světě? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly
Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne vystoupily na nová maxima. Příznivý výhled technologické společnosti IBM podpořil optimismus ohledně firemních zisků, investory však nadále znepokojuje nový koronavirus, který se šíří z Číny. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,03 % na 29 186,27 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 3 321,75 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,14 % na 9 383,77 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,47 % na 12,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 1,77 %. Ceny ropy se snížily o 2-3 %, do půl procenta naopak přidaly stříbro a zlato, nejsledovanější kryptoměny ale mírně ztrácely.
2. Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v mÍnusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se čínského koronaviru, který zabil již sedmnáct lidí. Trh neuklidnila ani nově představená opatření, která mají zabránit šíření nákazy. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,08 % na 423,08 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,51 % na 7 571,92 bodu, francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,58 % na 6 010,98 bodu a německý DAX oslabil o 0,3 % na 13 515,75 bodu, přestože během dopoledne vytvořil nové historické maximum. Dařilo se sektoru finančních služeb, nejvíce naopak ztratily akcie automobilek a bank.
3. Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a uzavřel tak na nejvyšší hodnotě od srpna 2011. Nahoru burzu táhly zejména akcie vývojáře antivirového softwaru Avast, mírně naopak oslabily cenné papíry ČEZ. Objem obchodů byl s necelými 280 miliony korun podprůměrný, přičemž nejobchodovanější byly akcie Komerční banky.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní bilanci zahraničního obchodu a Austrálie se pochlubí statistikou z trhu práce. V Evropě bude nejvíce pozornosti poutat zasedání Evropské centrální banky, která by podle analytiků měla ponechat sazby beze změny. Evropská komise odtajní předběžné údaje o spotřebitelské důvěře v eurozóně. Spojené státy na trh pošlou pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Intel, Procter & Gamble či Comcast. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump chystá zásadní změny ve WTO, sejde se s jejím šéfem
Americký prezident Donald Trump avizoval změny ve fungování Světové obchodní organizace (WTO), které označil za dramatické. Řekl to ve středu před odletem ze zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu. Do Washingtonu přijede generální ředitel WTO Roberto Azevedo, podle Trumpa zřejmě již příští týden. Prezident si na fungování WTO dlouho stěžuje a dává je do souvislosti s vysokými deficity, jichž Spojené státy dosahují v zahraničním obchodě.
6. Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le Maire ve středu uvedl, že Francie odloží výběr digitální daně na konec roku a USA na oplátku prozatím nezavedou odvetná cla.
7. Vodafone se stahuje z projektu kryptoměny Facebooku
Britská telekomunikační skupina Vodafone Group opustila asociaci, která má spravovat plánovanou digitální měnu Facebooku nazvanou libra. Oznámila to v noci na středu Asociace Libra. Vodafone není první, kdo projekt opouští.
8. Automobilka Daimler čeká za loňský rok pokles zisku o polovinu
Německý výrobce luxusních aut Daimler varoval, že provozní zisk firmy za loňský rok zřejmě klesl o polovinu. Je to již třetí varování týkající se výše zisku za loňský rok, které vlastník značky Mercedes-Benz zveřejnil. Důvodem propadu jsou dodatečné náklady spojené s vyšetřováním kauzy aut s naftovým motorem, vysokými investicemi do elektrických vozů a problémy s výrobou.
9. Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let
Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let, hlavně kvůli obchodnímu sporu mezi Spojenými státy a Čínou, který měl negativní dopad na vývoz. Tempo růstu hrubého domácího produktu zpomalilo na dvě procenta z 2,7 % v roce 2018. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila jihokorejská centrální banka.
10. Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v tržní hodnotě předstihla německý automobilový koncern Volkswagen a před sebou již má pouze japonskou automobilku Toyota Motor, napsala agentura Bloomberg.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejhodnotnější značkou světa zůstává Amazon
Značka Amazon zůstává nejhodnotnější na světě, poprvé její hodnota zároveň překonala 200 miliard dolarů. Proti loňsku se hodnota značky zvýšila o 18 % na 220,8 miliardy dolarů, na první příčce je firma již třetím rokem. Uvedla to ve středu společnost Brand Finance, která tyto trendy sleduje. Druhý je Google, který z tohoto místa sesadil firmu Apple.
Prodej na internetu ale již není jedinou cestou k úspěchu. Například internetová aukční síň eBay nestačí konkurenci a do první desítky nejhodnotnějších značek se vrátil americký maloobchodní gigant Walmart. Součet hodnot 44 maloobchodních značek v letošním žebříčku je třetím nejhodnotnějším odvětvím za technologickým a bankovním sektorem.
Podle Brand Finance ale hrozí, že splaskne bublina některých technologických značek. Přední čínská internetová firma Baidu a alternativní taxislužba Uber například nenaplnily očekávání a hodnota jejich značek se snížila.
Brand Finance vedle žebříčku nejhodnotnějších značek sestavuje také žebříček značek nejsilnějších. Ten vede již druhým rokem za sebou italský výrobce luxusních sportovních vozů Ferrari.
Nejrychleji rostoucími značkami jsou Tesla a Instagram. Pozici nejhodnotnějšího nováčka v žebříčku si pak vysloužila saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco (24. místo), která se po loňské rekordní primární veřejné nabídce akcií stala největší veřejně obchodovanou společností na světě podle tržní kapitalizace. Mimo první desítku se poprvé za téměř deset let ocitl americký telekomunikační gigant AT&T a podobně klesla hodnota značky čtyř z pěti velkých telekomunikačních společností, kterým klienty ubírají služby jako WhatsApp.
Amazon, který je největším internetovým prodejcem na světě, rozšířil svou činnost do dalších oblastí, jako je poskytování služeb či programů vzdálenými servery dostupnými z internetu, umělá inteligence, spotřební elektronika, streamování či logistika. Společnost má podle Brand Finance díky investicím do rychle rostoucích oborů a inovativních technologií vysokou šanci zůstat lídrem.
Ke stagnaci značky Amazon by mohl vést odchod některých firem z tohoto portálu, jak to loni učinila společnost Nike, a překážky v mezinárodním růstu, například opozice místních prodejců v Indii, ekologů v Evropě či konkurence Alibaby v Číně.
Hodnota značky se chápe jako čistý ekonomický prospěch, kterého by vlastník značky dosáhl, kdyby ke značce poskytl licenci na volném trhu. Vychází se tedy ze specifických finančních údajů a údajů o příjmech. Jinak je tomu při hodnocení síly značky, která bere v úvahu i další finanční ukazatele, jako je čistá marže, průměrný příjem na zákazníka, marketingové a reklamní výdaje či kvalitativní ukazatele, například vliv značky a vztah ke konkurenci.
Aktuality
