Co musíte ráno vědět (24. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (24. srpna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se chce majitel sociální sítě TikTok bránit Trumpovu nařízení o prodeji aktivit v USA a který známý Čechoslovák před 55 lety zemřel v brazilském exilu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posílily, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite skončily i díky statistikám na nových maximech

Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování se zisky a indexy Nasdaq Composite a S&P 500 rovnou na nových maximech. Pomohly jim statistiky, které potvrdily sílu americké ekonomiky. Index Dow si v pátek připsal 0,69 % na 27 930,33 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,34 % na nové zavírací maximum 3 397,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,42 % na nové zavírací maximum 11 311,80 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,79 % na 22,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba jeden bazický bod na 0,631 %. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posunuly také svá absolutní maxima, S&P 500 na 3 399,96 bodu a Nasdaq Composite na 11 326,22 bodu. Za celý týden uzavřel index Dow téměř beze změny (-0,69 bodu), S&P 500 přidal 0,7 % a Nasdaq Composite stoupl o 2,7 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akciový index S&P 500 uzavřel na novém rekordu, blíží se hladině překoupenosti
Pondělní pokus o zdolání historických maxim byl ještě neúspěšný, ale v úterý index S&P 500 již zavíral na rekordu. V polovině týdne se vrátil pod rezistenci, v pátek ale posunul rekord ještě výše a dotkl se kulaté hladiny 3 400. Za celý týden posílil o 0,72 %.

2. Evropské akcie zakončily týden v červených číslech a klesly i za pět obchodních dní

Akcie na západoevropských trzích zakončily týden s mírnými ztrátami poté, co investory zklamala horší než očekávaná data týkající se podnikatelské aktivity v eurozóně. Ztrátu si evropské akcie připsaly také v horizontu celého týdne. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,15 % na 365,09 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,19 % na 6 001,89 bodu, německý DAX odepsal 0,51 % na 12 764,80 bodu a francouzský benchmark CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,3 % na 4 896,33 bodu. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 klesl o 0,81 %, FTSE 100 odepsal 1,45 %, DAX oslabil o 1,06 % a CAC 40 se snížil o 1,52 %.

Dluhopisy jako třída aktiv ještě nikdy nebyly dražší
Globální dluhopisové trhy mají zatím letos za sebou mimořádně úspěšné období. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays od začátku roku přidává přes 6 %. Dluhopisy totiž v průběhu globální pandemie nemoci covid-19 prokázaly svůj diverzifikační přínos pro portfolia investorů.

3. Pražská burza v pátek po sedmi dnech poklesů posílila, dařilo se Avastu

Pražská burza v pátek po sedmi dnech oslabení v řadě otočila a vzrostla. Index PX nakonec posílil o 0,87 % na 896,70 bodu. Dařilo se hlavně akciím Avastu a skupiny ČEZ. V červeném naopak skončily některé finanční tituly. Během uplynulého týdne akcie na pražské burze oslabily, index PX klesl o 1,8 %.

Čas na trhu hraje ve váš prospěch, využijte toho
Investování není raketová věda. Zhodnocovat peníze na finančních trzích může prakticky kdokoli. Je ale potřeba vědět, jak na to. Tady je jedno zdánlivě nedůležité ponaučení, které má ale ve skutečnosti cenu zlata.

4. Očekávané události

V pondělí vydá německá centrální banka pravidelný měsíční bulletin a ve Spojených státech odpoledne vyjde index aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky představí ve Spojených státech společnost Palo Alto Networks. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. TikTok zažaluje Trumpovo nařízení o prodeji aktivit firmy v USA

Čínský provozovatel aplikace pro sdílení videa TikTok zažaluje nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, které firmu nutí urychleně prodat operace ve Spojených státech. TikTok bez bližších podrobností sdělil, že žalobu podá příští týden.

6. Po USA plánuje testy Boeingu 737 MAX tento týden i Kanada

Po americkém Federálním úřadu pro letectví (FAA) plánuje letadlo Boeing 737 MAX tento týden testovat také kanadský regulační úřad Transport Canada (TC). Americký výrobce letecké techniky Boeing usiluje o novou certifikaci stroje, který byl loni na jaře kvůli dvěma tragickým nehodách vyřazen z provozu. Letadlo 737 MAX bylo až do loňska nejprodávanější model Boeingu, po dvou tragických nehodách v letech 2018 a 2019 ale nesmí být dále používáno.

7. Podnikatelská aktivita v USA se dále zvyšuje, růst je nejrychlejší od března 2019

Podnikatelská aktivita ve Spojených státech v srpnu pozitivně překvapila a roste nejrychleji od března 2019. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla konzultační firma IHS Markit. Podnikatelská aktivita překonala očekávání analytiků jak ve zpracovatelském sektoru, tak v sektoru služeb.

8. Evropská komise schválila státní pomoc pro Brussels Airlines

Evropská komise v pátek schválila státní pomoc Belgie pro leteckou společnost Brussels Airlines v hodnotě 290 milionů eur. Firma Brussels Airlines je belgickou divizí největšího německého leteckého přepravce Lufthansa. Pomoc sestává z půjčky v objemu 287 milionů eur a z kapitálové injekce v hodnotě tří milionů eur.

9. Lavrov: Rusko je připraveno spolupracovat s firmou Huawei na síti 5G

Rusko je připraveno spolupracovat s čínskou firmou Huawei při budování mobilní sítě páté generace (5G). V neděli to podle agentury Interfax řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Huawei už delší dobu čelí obviňování od Spojených států, že krade technologie a provádí špionáž pro vládu v Pekingu, což ale odmítá. Washington čínskou společnost z budování sítí 5G vyloučil a ke stejnému postupu se snaží přimět také své spojence.

10. Maláčová: Program Antivirus se prodlouží o dva či čtyři měsíce

Program Antivirus zřejmě vláda prodlouží o dva měsíce nebo až do konce roku. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Program nyní pokrývá období od 12. března do konce srpna, zaměstnavatelé a odbory požadují jeho prodloužení, někteří ekonomové ale byli pro jeho co nejdřívější ukončení. Program Antivirus má bránit propouštění, obdobný dopad by měl mít takzvaný kurzarbeit, který by podle Maláčové mohl být zaveden od nového roku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 55 lety zemřel v brazilském exilu Jan Antonín Baťa

Jan Antonín Baťa patřil bezesporu k nejúspěšnějším československým podnikatelům. Nevlastní bratr Tomáše Bati vedl obuvnický gigant v době jeho největšího rozmachu. Často se dnes připomínají také jeho plány na modernizaci meziválečného Československa, ze kterého odjel krátce před vypuknutím druhé světové války. Po osvobození se pak ve vlasti dočkal jen nespravedlivého odsouzení a Zlín už nikdy nespatřil. Zemřel před 55 lety, 23. srpna 1965, ve věku 67 let v brazilském exilu.

Na rozdíl od svého sourozence byl navíc Jan Antonín v minulosti takřka zapomenut. Znovu se o něm začalo více mluvit v 90. letech minulého století v souvislosti se snahou jeho potomků o očištění jeho jména. V květnu 1947 ho totiž soud v nepřítomnosti neprávem poslal na 15 let do vězení za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. Městský soud v Praze v červnu 2007 ale rozsudek zrušil a žalobci později dospěli k závěru, že Baťa byl nevinný.

Jan Antonín se narodil z druhého manželství Antonína Bati. Postupně prošel všechny výroby bratrových závodů, vyučil se řadě profesí a také absolvoval praxe v zahraničí. Poté úzce spolupracoval na vedení podniku, řídil zásobování a zakládání zahraničních poboček. Od bratrovy tragické smrti v roce 1932 do okupace v roce 1939 řídil firmu, mimo jiné podnikl velkou obchodní cestu po světě a propagoval nové směry rozvoje celého československého hospodářství.

Odborníci i obdivovatelé baťovského podnikatelského zázraku se dodnes přou o to, kdo z bratrů byl úspěšnější. Tomáš z malé ševcovské dílny vybudoval nebývale prosperující firmu s celosvětovou působností, Jan Antonín ji neméně úspěšně rozvíjel. V době hospodářské krize počátkem 30. let rozšířil výrobu o nové obory (pneumatiky, letadla, klínové řemeny, gumové zboží, hračky, kola, umělá vlákna), do Zlína pozval přední architekty, založil filmové ateliéry a školu umění.

Měl řadu ambiciózních plánů, nejznámějším je asi dálnice napříč celým tehdejším Československem. Ve světě vznikaly nové továrny a kolem řady z nich města. Stoupenci zakladatele firmy tyto zásluhy Janu Antonínovi sice neupírají, poukazují však na to, že pouze úspěšně dokončil bratrovy projekty. A Jan Antonín uspěl údajně především proto, že přenechal část řízení podniku schopným ředitelům z dob Tomáše Bati.

Na začátku okupace pobýval Baťa v USA, kde otevřel pobočku, ze které hodlal učinit mezinárodní centrum firmy. Nevyhnul se ovšem střetu s konkurencí a odbory a vláda mu neprodloužila povolení k pobytu. Využil proto nabídky z Brazílie, kam přesídlil. V zemi vybudoval nové závody a obchody, založil dvě zemědělská osidlovací centra a města Batatuba, Mariapolis, Batayporá, Bataguassú a Anaurilândia. Mimo jiné zde působil i jako poradce prezidenta a vydal několik knih.

Po válce přišel Jan Antonín jak o znárodněný majetek v Československu a okolních zemích, tak o zbylé zahraniční pobočky firmy. O ty se soudil se synem zakladatele firmy, v Kanadě usídleným Tomášem Baťou mladším, a spor prohrál. Podle dohody získal pouze pobočky v Brazílii a na Haiti. U amerického soudu neuspěl údajně i proto, že doklady potvrzující jeho vlastnictví firmy zůstaly v komunistickém trezoru. Loni mu prezident Miloš Zeman in memoriam udělil Řád bílého lva.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně