US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (24. února)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak se v loňském roce dařilo Buffettově Berkshire Hathaway a kdo bude v příštích třech letech ve světě propagovat Česko a tuzemské výrobky? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
24. 2. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek oslabily, v mínusu skončily všechny tři hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek pokračovaly v poklesu. Kromě přetrvávajících obav z epidemie koronaviru je tlačila dolů i zpráva o poklesu aktivity v sektoru služeb ve Spojených státech. Index Dow klesl o 0,78 % na 28 992,41 bodu, širší index S&P 500 přišel o 1,05 % na 3 337,75 bodu a technologický index Nasdaq Composite oslabil o 1,79 % na 9 576,59 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,77 % na 17,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,47 %. Za celý týden index Dow odepsal 1,38 %, S&P 500 se snížil o 1,26 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,59 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rok plný zvratů pokračuje, americké akcie ustoupily z maxim

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rok plný zvratů pokračuje, americké akcie ustoupily z maxim

2. Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu ztratily zhruba půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když investoři monitorovali šíření koronaviru a vyhodnocovali předběžné indexy nákupních manažerů a inflační statistiku eurozóny. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,49 % na 428,07 bodu, za celý týden pak ztratil 0,57 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,44 % na 7 403,92 bodu (týden: -0,07 %), francouzský CAC 40 přišel o 0,54 % na 6 029,72 bodu (týden: -0,65 %) a německý DAX oslabil o 0,62 % na 13 579,33 bodu (týden: -1,2 %).

Spekulace s EUR/GBP: Počkat na oslabení libry a vsadit na její dlouhodobější posílení

Spekulace s EUR/GBP: Počkat na oslabení libry a vsadit na její dlouhodobější posílení

3. Index PX pražské burzy v pátek klesl pod 1 090 bodů, za celý týden ztratil 1,1 %

Pražská burza v pátek prohloubila své čtvrteční ztráty, index PX oslabil o 0,71 % na 1 089,32 bodu. Do minusu ho táhly hlavně akcie technologické firmy Avast a Erste Group Bank. Opačným směrem působily na index cenné papíry energetické společnosti ČEZ nebo banky MONETA. Objem obchodů byl s necelými 325 miliony Kč podprůměrný.

Michal Šnobr: Ceny elektřiny vytvářejí v hospodaření ČEZ prostor pro vyšší dividendu i růst cen akcií

Michal Šnobr: Ceny elektřiny vytvářejí v hospodaření ČEZ prostor pro vyšší dividendu i růst cen akcií

4. Očekávané události

V noci na pondělí na trh Čína pošle zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Dopoledne vyjdou indexy Ifo pro Německo a v USA budou investoři odpoledne vyhodnocovat index průmyslové aktivity dallaského Fedu a index aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky v úvodu týdne zveřejní ve Spojených státech Hertz Global Holdings, HP a Palo Alto Networks. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Buffettova Berkshire Hathaway loni díky růstu cen akcií dosáhla rekordního zisku

Investiční společnosti Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta loni díky růstu cen akcií stoupl čistý zisk na rekordních 81,42 miliardy dolarů. Čistý zisk prudce vzrostl z předloňských čtyř miliard dolarů, uvedla v sobotu firma. Výsledek tak překonal předchozí rekord 44,94 miliardy dolarů z roku 2017, kdy podnik těžil ze snížení daně ze zisku ve Spojených státech.

6. UBS: Finanční trhy podceňují rizika spojená s koronavirem

Finanční trhy podceňují rizika, která pro globální ekonomiku přináší epidemie wuchanského koronaviru. V rozhovoru s televizí Bloomberg to řekl předseda správní rady švýcarské banky UBS Axel Weber. Zároveň vyzval centrální banky, aby přijaly opatření, jež by podnikům pomohla negativní dopady epidemie překonat.

7. DPA: Evropa chce prosadit rychlé zavedení globální digitální daně

Německo, Francie a další evropské země se snaží prosadit rychlou globální daňovou reformu, která by zajistila spravedlivější zdanění velkých digitálních společností, jako jsou Google, Apple, Amazon či Facebook, uvedla v sobotu agentura DPA. Velké digitální firmy teď dosahují vysokých zisků ve státech, kde nemají oficiální sídlo. Podle odhadů díky tomu platí na daních méně než polovinu ve srovnání s průmyslovými podniky.

8. MMF kvůli koronaviru zhoršil výhled růstu čínské i globální ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii wuchanského koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 % z dosavadních 6 %, s nimiž počítal ještě v lednu. V sobotním prohlášení to uvedla šéfka MMF Kristalina Georgievová. Letošnímu růstu globální ekonomiky epidemie ubere asi 0,1 procentního bodu. Růst by tak měl činit 3,2 % místo 3,3 %, jak fond předpokládal v lednové prognóze.

9. Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Francie

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie z pozitivního na stabilní. Signalizovala tak, že v dohledné době nechystá zlepšení ratingové známky ze současného stupně Aa2. Agentura svůj krok zdůvodnila nedostatečným opatření k zajištění zřetelně sestupného trendu v poměru francouzského dluhu k výkonu ekonomiky.

10. Tisk: Summit o rozpočtu EU prokázal hluboké rozpory mezi členy

Mělo jít o velké evropské setkání a obnovu evropského projektu po brexitu, o novou mobilizaci a potvrzení schopnosti udržet si pozici na světové scéně. Místo toho ale vyvstal rozkol a projevila se naprostá neschopnost dohodnout se na rozpočtu Evropské unie, napsal k mimořádnému summitu EU francouzský deník Le Monde. Dvoudenní vrcholná schůzka skončila v pátek, aniž se její účastníci na rozpočtu shodli.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Fanoušci vyprovodili posádku Tatry na cestu kolem světa

Fanoušci v sobotu u pražského Rudolfina vyprovodili členy expedice Tatra kolem světa 2 na jejich cestu. Expediční vůz přijel na místo ze Staroměstského náměstí před 12.30, slavnostní odjezd výpravy se pak uskutečnil krátce po 14.00. Na místě bylo několik stovek lidí. Cestovatelé plánují během tří let ujet přibližně 270 000 kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů. Expedice chce navázat na výpravu Tatra kolem světa z konce 80. let minulého století. Jedním z hlavních cílů je podobně jako tehdy šířit dobré jméno Česka a českých výrobků ve světě.

Výprava v 80. letech jela upraveným vozem T 815 GTC. Její nástupci mají k dispozici rovněž speciál, vůz Tatra T 815 4x4 v expediční úpravě. Auto má hliníkovou nástavbu vážící pouhých 1 380 kilogramů. Expedice bude rozdělena do tří etap, vůz na jednotlivé kontinenty přepraví loď. V Tatře jsou vyhrazená místa pro zájemce, kteří expedici finančně podpořili a mohou se k ní postupně přidávat na různé úseky.

První výprava vyrazila do světa v roce 1987 a k jejím hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky ve světě. Z cesty měly mimo jiné vzniknout dva celovečerní filmy a televizní seriál. Do Prahy se však výprava vrátila až v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí o ni opadl. Z filmů i seriálu sešlo, vzniklo jen několik knížek, televizních reportáží nebo plechové a papírové modely speciálního auta. Stínem výpravy byla smrt jednoho z jejích členů Františka Jeniše, který zahynul při sjíždění řeky v Pákistánu. Ze současné výpravy má vzniknout mimo jiné televizní seriál, prvních deset dílů odvysílá stanice Prima Zoom už letos na podzim.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně