US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (27. února)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se loni dařilo vývojáři antivirového softwaru Avast a jak Češi hodnotí domácí ekonomickou situaci? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
27. 2. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely smíšeně, obavy z koronaviru trh nesetřásl

Akcie ve Spojených státech pozdě odpoledne smazaly předchozí zisky. Reagovaly tak na podezření výskytu onemocnění COVID-19 v New Yorku, když představitelé města oznámili, že monitorují 83 osob, které navštívily Čínu. Výprodej na trhu však zmírnil poté, co newyorský guvernér Andrew Cuomo uvedl, že zatím nebyl potvrzen žádný případ, a indexu Nasdaq Composite se podařilo vrátit k zisku. Index Dow klesl o 0,46 % na 26 957,59 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,38 % na 3 116,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,17 % na 8 980,77 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,04 % na 27,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 1,335 %. Ceny ropy spadly o 2,5 %, mírně ztrácelo i zlato a nejsledovanější kryptoměny prudce oslabily (bitcoin -6 %, ethereum -10 %).

Filip Kejla (WOOD & Company): Americké akcie dávají dlouhodobě smysl, Apple je toho jasným příkladem

Filip Kejla (WOOD & Company): Americké akcie dávají dlouhodobě smysl, Apple je toho jasným příkladem

Stratég: Další pohyb dolaru bude dolů, měna je pod tlakem na všech frontách

Stratég: Další pohyb dolaru bude dolů, měna je pod tlakem na všech frontách

2. Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil sektor cestovního ruchu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili na zprávy o šíření koronaviru ve světě. Světová zdravotnická organizace ve středu oznámila, že počet nově nakažených mimo Čínu poprvé překonal počet nově nakažených v Číně. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel bez procentuální změny na 404,62 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,35 % na 7 042,47 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,09 % na 5 684,55 bodu a německý DAX se snížil o 0,12 % na 12 774,88 bodu. Nejhůře si vedly společnosti zaměřené na cestovní ruch, které byly pod tlakem obav ze šíření koronaviru. Jejich sektor odevzdal 2 %.

Co Twitter dal: Býci vs. medvědi

Co Twitter dal: Býci vs. medvědi

3. Pražská burza ve středu popáté v řadě oslabila, ztrácela většina titulů

Pražská burza ve středu popáté v řadě klesla, index PX přišel o 0,88 % na 1 032,25 bodu. V mínusu zakončila obchodování většina hlavních titulů. Nejvýraznější ztrátu zaznamenala textilka PFNonwovens (-5,42 %). Posílily pouze tři tituly. Aktivita na trhu byla výrazně nadprůměrná, celkový objem obchodů překročil 1,3 miliardy korun. Více než třetinu zobchodovaného objemu obstaraly akcie ČEZ (-1,14 %).

Co potřebuje česká ekonomika v dlouhodobém výhledu? Vzdělá(vá)ním to jen začíná, říká Pavel Kysilka

Co potřebuje česká ekonomika v dlouhodobém výhledu? Vzdělá(vá)ním to jen začíná, říká Pavel Kysilka

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude v Evropě patřit britskému indexu cen domů od Nationwide a indexům ekonomické důvěry. Odpoledne se investoři v zámoří zaměří na zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky, údaje o rozjednaných prodejích domů, index aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky na trh v Evropě pošlou společnosti British American Tobacco, Anheuser-Busch InBev a Bayer a v USA Dell Technologies, Best Buy, Perrigo, Mylan nebo Workday. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Avast loni vydělal 248,9 milionu USD, navrhuje vyplatit finální dividendu 10,3 centu na akcii

Vývojář antivirového softwaru Avast loni dosáhl čistého zisku 248,9 milionu USD, předloni firma vykázala zisk 241,2 milionu USD. Společnost spolu se zveřejněním výsledků rovněž uvedla, že navrhne vyplacení finální dividendy 10,3 centu na akcii.

Erste srazila doporučení na akcie Avastu: Příliš mnoho problémů najednou

Erste srazila doporučení na akcie Avastu: Příliš mnoho problémů najednou

6. Google letos investuje do center a kanceláří v USA 10 miliard USD

Americká společnost Google investuje v letošním roce více než deset miliard USD do datových center a kanceláří ve Spojených státech. Vzniknou tak tisíce pracovních míst, oznámila ve středu společnost. Částka je však o něco nižší než loni.

7. Reakce trhů na koronavirus je přehnaná, říká šéf Allianz

Současná reakce finančních trhů na nový typ koronaviru je přehnaná. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl šéf největší evropské pojišťovny Allianz Oliver Bäte. Dopady nákazy na globální ekonomiku budou podle něj krátkodobé. Řekl také, že větší strach než o své podnikání má o bezpečí svých zákazníků. Virus přirovnal k silné chřipce, ze které se zatím ještě nestala pandemie.

8. Lufthansa a KLM v reakci na koronavirus chystají úspory

Největší německé aerolinky Lufthansa v reakci na šíření koronaviru ohlásily úsporný program. Firma ve svém středečním sdělení uvedla, že mimo jiné přestane nabírat nové zaměstnance a těm stávajícím nabízí neplacené volno. Lufthansa již dříve oznámila, že až do konce března ruší veškeré lety do pevninské Číny. Škrty ve středu v obavách z dopadů koronaviru na své podnikání oznámila i nizozemská letecká společnost KLM.

9. Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku zasaženou koronavirem a protesty

Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku částkou 120 miliard hongkongských dolarů (357 miliard Kč), aby zmírnila dopady epidemie nového koronaviru a vleklých protivládních protestů. Kvůli těmto mimořádným výdajům ale bude mít Hongkong rekordní fiskální deficit, řekl ve středu ministr financí Paul Chan. Opatření předpokládá, že každý obyvatel Hongkongu starší 18 let dostane i 10 000 hongkongských dolarů, v přepočtu asi 29 800 Kč.

10. Opel vyplatí zaměstnancům poprvé od roku 1997 prémii ze zisku

Německý výrobce automobilů Opel vyplatí zaměstnancům prémii z loňského zisku. Je to poprvé od roku 1997. Každý evropský pracovník automobilky dostane bonus 600 eur. V sídle firmy v Rüsselsheimu to ve středu oznámil generální ředitel Michael Lohscheller.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Češi patří v EU k největší optimistům v hodnocení situace v zemi

Češi patří z hlediska hodnocení situace ve své zemi k nejpozitivněji naladěným obyvatelům Evropské unie. Ekonomickou situaci Česka považuje za dobrou 71 % jeho občanů, celoevropský průměr je 47 %. Vyplynulo to z loňského průzkumu Eurobarometr, který mapuje postoje Čechů k otázkám souvisejícím s EU.

Kladné vnímání ekonomické situace Česka jeho občany se meziročně zvýšilo o dva procentní body. Stejně přibylo i pozitivních hodnocení zaměstnanosti v ČR. S 80 % kladných hlasů tak Češi v tomto hodnocení skončili na třetím místě za Dánskem a Nizozemskem. Celoevropský průměr je 43 %. V roce 2016 stav zaměstnanosti v ČR považovalo za dobrý 60 % lidí, uvádí pro porovnání národní zpráva.

Podle Eurobarometru se proti roku 2018 mezi Čechy zvýšila i důvěra v EU, přesto zůstává se 39 % na páté nejnižší hodnotě ze všech zkoumaných zemí. V roce 2018 činila 32 % a před pěti lety, od kdy se důvěra Čechů v EU zvyšuje, 27 %. Spolu s důvěrou v unii roste mezi Čechy i důvěra v národní instituce a vládu.

Za nejlepší, co EU přinesla, Češi považují volný pohyb, mír, výměnný studijní program Erasmus a ekonomickou sílu unie. V negativním významu si Češi s unií spojují hlavně byrokracii, plýtvání penězi a nedostatečnou kontrolu hranic.

Při dotazu, na co by měla unie vynakládat peníze, obyvatelé ČR na prvním místě uvedli zaměstnanost a sociální věci. Tuto variantu podpořilo 42 % dotázaných. Následovala obrana a bezpečnost s 40 % souhlasných stanovisek a ochrana životního prostředí a klimatu s 34% podporou. O potřebnosti investic do ochrany životního prostředí bylo meziročně přesvědčeno o sedm procentních bodů více Čechů. Podle průzkumu to byl prakticky jediný atribut, který proti předchozímu roku získal na důležitosti, ostatní oblasti na ní spíše ubraly.

Průzkum se uskutečnil loni mezi 14. do 29. listopadem a zúčastnilo se ho 1 013 lidí starších 15 let. Průměr EU zahrnuje i postoje obyvatel Spojeného království, které tehdy bylo ještě členem unie. Většina ukazatelů je tak srovnávána s průměrem pro 28 evropských zemí.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně