Co musíte ráno vědět (28. června)
|

Co musíte ráno vědět (28. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostla v prvním čtvrtletí americká ekonomika a proč se asijským firmám vyplatí mít ve vedení ženy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, dařilo se zejména výrobcům čipů

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely převážně v plusu. Investoři svou pozornost upírali na summit skupiny G20, který v pátek začíná v Ósace. Jednání v Japonsku by totiž mohlo naznačit, zda lze čekat posun v americko-čínském obchodním sporu. Index Dow klesl o 0,04 % na 26 526,58 bodu, širší benchmark S&P 500 vzrostl o 0,38 % na 2 924,92 bodu a index Nasdaq Composite stoupl o 0,73 % na 7 967,76 bodu. Index volatility VIX spadl o 2,41 % na 15,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,01 %. V zelených číslech uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou energetiky, která odevzdala zhruba 0,7 %. Nejvyšší zisk si připsal finanční sektor, který zpevnil o 1,1 %. O více než půl procenta posílily reality, zdravotní péče a sektory telekomunikačních služeb a cyklického spotřebního zboží.

Druckenmiller: Buďte opatrní a otevřete oči, klíč k budoucímu vývoji na trhu je v jednotlivých sektorech
Když mluví Stanley Druckenmiller, vyplatí se poslouchat. Nedávno vystoupil na akci pořádané The Economic Club of New York a pohovořil o tom, co je podle něj nejlepší ukazatel budoucího vývoje na akciových trzích.

2. Evropské burzy se ve čtvrtek na směru neshodly, akcie H&M zdražily zhruba o 13,5 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, když investoři netrpělivě vyhlíželi dvoudenní summit zemí G20. Pozornost poutala také řada evropských makrodat a údaje o růstu americké ekonomiky. Regionální index STOXX Europe 600 zakončil obchodování bez procentuální změny na 382,21 bodu. Britský FTSE 100 klesl o 0,19 % na 7 402,33 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,13 % na 5 493,61 bodu a německý DAX získal 0,21 % na 12 271,03 bodu. Rostly akcie maloobchodních firem, které těžily z výrazného zdražení akcií švédského řetězce s oblečením Hennes & Mauritz. Cenné papíry H&M vyletěly vzhůru zhruba o 13,5 %, když firma po zveřejnění výsledků hospodaření, které mírně zaostaly za odhady analytiků, uvedla, že prodej její letní kolekce měl dobrý začátek a daří se jí prodat více oděvů za plnou cenu.

Hloupá klišé, na která byste si měli dát pozor na finančních trzích
Na trzích se člověk mnohdy dozví hodně zajímavé věci. Ať už v pozitivním, nebo negativním slova smyslu. Následujících pět příkladů patří jednoznačně mezi tvrzení, kterým byste příliš naslouchat neměli.
Co mají společného fake news a Nelson Mandela? A jak rozpoznat dezinformaci?
Fake news jsou podle mediálních expertů, politologů a dalších jednou z největších hrozeb současnosti. I jediná nepravdivá zpráva může mít fatální dopad na to, co se kolem nás děje. Jak fake news fungují a jak lze dezinformace jednoduše poznat?

3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila, dařilo se bankám

Pražská burza zakončila čtvrteční seanci v pozitivním pásmu, index PX stoupl o 0,31 % na 1 037,94 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky (+1,47 % na 899 Kč) a Erste Group Bank (+1,27 % na 815,40 Kč). Objem obchodů byl s necelými 386 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,09 % na 542,50 Kč. Nejvíce ztratil telefonní operátor O2 Czech Republic, jehož akcie odepsaly 1,83 % na 215 Kč.

Nedoceňovaná síla složeného úročení
Za jak dlouho dokáže investor reálně zdvojnásobit své prostředky? Většinou mnohem rychleji, než si myslíte. Díky složenému úročení.
Investorský magazín: Stříbrná ekonomika jako investiční příležitost
Svět kolem nás se mění nejrychleji a nejvýrazněji v historii. Ten vyspělý stárne a ten rozvíjející se se stěhuje. Dvěma zásadním globálním trendům se věnuje aktuální Investorský magazín, a to z hlediska investičních příležitostí i lehčí sci-fi z ne tak vzdálené budoucnosti. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V pátek začne dvoudenní summit zemí G20 v japonské Ósace, na kterém by se měla uskutečnit schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Z pohledu makrodat budou nejzajímavější inflační statistiky eurozóny, Francie a Itálie, údaje o růstu české, britské a kanadské ekonomiky, německý index dovozních cen a americké jádrové výdaje na osobní spotřebu. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost Constellation Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí podle finálních dat stoupla o 3,1 %

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu, které tak potvrdilo svůj odhad z konce května. Analytici toto zrychlení tempa růstu očekávali.

6. WSJ: Peking podmiňuje dohodu s USA zrušením restrikcí vůči Huawei

Čínský prezident Si Ťin-pching hodlá na setkání se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem představit řadu požadavků, které by měly Spojené státy splnit, aby byl Peking ochoten urovnat vzájemné obchodní spory. Jednou z těchto podmínek je odstranění obchodních restrikcí proti čínské společnosti Huawei. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom ve čtvrtek informoval americký list The Wall Street Journal.

7. Ford hodlá v Evropě zrušit 12 000 pracovních míst

Americká automobilka Ford Motor hodlá v Evropě do konce příštího roku zrušit 12 000 pracovních míst. Oznámila to ve čtvrtek firma, která se tak snaží vrátit své evropské aktivity k zisku. Ford nyní v Evropě zaměstnává kolem 51 000 lidí.

8. Zuckerberg: Facebook nemá nástroje na zastavení ruských operací

Možnosti Facebooku v boji se státními dezinformačními operacemi jsou omezené, neboť nemůže na rozdíl od amerických úřadů tlačit na zahraniční vlády. Při vystoupení na konferenci Aspen Ideas Festival to ve středu uvedl šéf kalifornské společnosti Mark Zuckerberg. Znepokojuje jej, že Spojené státy nepřijaly "žádná opatření" v reakci na ruské snahy ovlivnit poslední prezidentské volby.

9. Inflace v Německu v červnu podle předběžných dat zůstala na 1,3 %

Spotřebitelské ceny v Německu v červnu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie meziročně stouply o 1,3 %, a rostly tak stejným tempem jako v květnu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Analytici toto tempo růstu očekávali. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny v červnu vzrostly o 0,1 % po růstu o 0,3 % v květnu (odhad: 0,1 %).

10. EU prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2020

Členské země Evropské unie ve čtvrtek o půl roku, respektive do konce ledna 2020, prodloužily sankce, které na určité sektory ruské ekonomiky unie uvalila kvůli ukrajinské krizi. Stalo se tak poté, co před týdnem na summitu v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron své kolegy informovali o situaci kolem mírových dohod z Minsku, s jejichž plným prosazením EU tato svá sankční opatření spojuje od jara 2015.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Asijským firmám se daří lépe s ženami ve vedení

Asijské společnosti, které mají ve vedení ženy, vykazují lepší hospodářské výsledky než ty, které řídí pouze muži. Vyplývá to ze studie Mezinárodní finanční korporace (IFC). IFC, která je součástí Světové banky, zkoumala více než 1 000 firem napříč regionem.

Výzkum ukázal, že firmy s alespoň třicetiprocentním zastoupením žen ve správních radách mají lepší výsledky než ty, v jejichž vedení sedí pouze muži. "Zjištění by měla vyslat jasný signál asijským firmám. Existují hospodářské důvody, proč mít ve vedení více žen," uvedl oblastní ředitel IFC pro východní Asii a Pacifik. Podle něj větší podíl žen ve správních radách ukazuje, že společnost podporuje rovnoprávné zastoupení, a také přináší lepší výsledky.

IFC zkoumala tisícovku společností v Číně, Indonésii, Malajsii, Singapuru, Thajsku, Vietnamu a na Filipínách. I přesto, že se postavení žen v Asii v posledních letech zlepšilo, je v regionu stále rozšířené přesvědčení, že ženy se na vedoucí pozice nehodí. Téměř dvě z pěti společností v jihovýchodní Asii nemají ve správní radě žádnou ženu, ukázala studie.

Nejvíce pokrokové je Thajsko, kde ve správních radách sledovaných firem sedí téměř 20 procent žen, následují ho Indonésie a Vietnam s 15procentním zastoupením.

IFC vyzvala asijské firmy, aby zavedly pravidla, díky kterým se do vedení dostane více žen. Společnosti by také měly upustit od kultury, ve které jsou důležité konexe mezi muži.

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
před hodinou

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let

Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin