Co musíte ráno vědět (28. června)
|

Co musíte ráno vědět (28. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostla v prvním čtvrtletí americká ekonomika a proč se asijským firmám vyplatí mít ve vedení ženy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, dařilo se zejména výrobcům čipů

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely převážně v plusu. Investoři svou pozornost upírali na summit skupiny G20, který v pátek začíná v Ósace. Jednání v Japonsku by totiž mohlo naznačit, zda lze čekat posun v americko-čínském obchodním sporu. Index Dow klesl o 0,04 % na 26 526,58 bodu, širší benchmark S&P 500 vzrostl o 0,38 % na 2 924,92 bodu a index Nasdaq Composite stoupl o 0,73 % na 7 967,76 bodu. Index volatility VIX spadl o 2,41 % na 15,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,01 %. V zelených číslech uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou energetiky, která odevzdala zhruba 0,7 %. Nejvyšší zisk si připsal finanční sektor, který zpevnil o 1,1 %. O více než půl procenta posílily reality, zdravotní péče a sektory telekomunikačních služeb a cyklického spotřebního zboží.

Druckenmiller: Buďte opatrní a otevřete oči, klíč k budoucímu vývoji na trhu je v jednotlivých sektorech
Když mluví Stanley Druckenmiller, vyplatí se poslouchat. Nedávno vystoupil na akci pořádané The Economic Club of New York a pohovořil o tom, co je podle něj nejlepší ukazatel budoucího vývoje na akciových trzích.

2. Evropské burzy se ve čtvrtek na směru neshodly, akcie H&M zdražily zhruba o 13,5 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, když investoři netrpělivě vyhlíželi dvoudenní summit zemí G20. Pozornost poutala také řada evropských makrodat a údaje o růstu americké ekonomiky. Regionální index STOXX Europe 600 zakončil obchodování bez procentuální změny na 382,21 bodu. Britský FTSE 100 klesl o 0,19 % na 7 402,33 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,13 % na 5 493,61 bodu a německý DAX získal 0,21 % na 12 271,03 bodu. Rostly akcie maloobchodních firem, které těžily z výrazného zdražení akcií švédského řetězce s oblečením Hennes & Mauritz. Cenné papíry H&M vyletěly vzhůru zhruba o 13,5 %, když firma po zveřejnění výsledků hospodaření, které mírně zaostaly za odhady analytiků, uvedla, že prodej její letní kolekce měl dobrý začátek a daří se jí prodat více oděvů za plnou cenu.

Hloupá klišé, na která byste si měli dát pozor na finančních trzích
Na trzích se člověk mnohdy dozví hodně zajímavé věci. Ať už v pozitivním, nebo negativním slova smyslu. Následujících pět příkladů patří jednoznačně mezi tvrzení, kterým byste příliš naslouchat neměli.
Co mají společného fake news a Nelson Mandela? A jak rozpoznat dezinformaci?
Fake news jsou podle mediálních expertů, politologů a dalších jednou z největších hrozeb současnosti. I jediná nepravdivá zpráva může mít fatální dopad na to, co se kolem nás děje. Jak fake news fungují a jak lze dezinformace jednoduše poznat?

3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila, dařilo se bankám

Pražská burza zakončila čtvrteční seanci v pozitivním pásmu, index PX stoupl o 0,31 % na 1 037,94 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky (+1,47 % na 899 Kč) a Erste Group Bank (+1,27 % na 815,40 Kč). Objem obchodů byl s necelými 386 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,09 % na 542,50 Kč. Nejvíce ztratil telefonní operátor O2 Czech Republic, jehož akcie odepsaly 1,83 % na 215 Kč.

Nedoceňovaná síla složeného úročení
Za jak dlouho dokáže investor reálně zdvojnásobit své prostředky? Většinou mnohem rychleji, než si myslíte. Díky složenému úročení.
Investorský magazín: Stříbrná ekonomika jako investiční příležitost
Svět kolem nás se mění nejrychleji a nejvýrazněji v historii. Ten vyspělý stárne a ten rozvíjející se se stěhuje. Dvěma zásadním globálním trendům se věnuje aktuální Investorský magazín, a to z hlediska investičních příležitostí i lehčí sci-fi z ne tak vzdálené budoucnosti. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V pátek začne dvoudenní summit zemí G20 v japonské Ósace, na kterém by se měla uskutečnit schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Z pohledu makrodat budou nejzajímavější inflační statistiky eurozóny, Francie a Itálie, údaje o růstu české, britské a kanadské ekonomiky, německý index dovozních cen a americké jádrové výdaje na osobní spotřebu. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost Constellation Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí podle finálních dat stoupla o 3,1 %

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu, které tak potvrdilo svůj odhad z konce května. Analytici toto zrychlení tempa růstu očekávali.

6. WSJ: Peking podmiňuje dohodu s USA zrušením restrikcí vůči Huawei

Čínský prezident Si Ťin-pching hodlá na setkání se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem představit řadu požadavků, které by měly Spojené státy splnit, aby byl Peking ochoten urovnat vzájemné obchodní spory. Jednou z těchto podmínek je odstranění obchodních restrikcí proti čínské společnosti Huawei. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom ve čtvrtek informoval americký list The Wall Street Journal.

7. Ford hodlá v Evropě zrušit 12 000 pracovních míst

Americká automobilka Ford Motor hodlá v Evropě do konce příštího roku zrušit 12 000 pracovních míst. Oznámila to ve čtvrtek firma, která se tak snaží vrátit své evropské aktivity k zisku. Ford nyní v Evropě zaměstnává kolem 51 000 lidí.

8. Zuckerberg: Facebook nemá nástroje na zastavení ruských operací

Možnosti Facebooku v boji se státními dezinformačními operacemi jsou omezené, neboť nemůže na rozdíl od amerických úřadů tlačit na zahraniční vlády. Při vystoupení na konferenci Aspen Ideas Festival to ve středu uvedl šéf kalifornské společnosti Mark Zuckerberg. Znepokojuje jej, že Spojené státy nepřijaly "žádná opatření" v reakci na ruské snahy ovlivnit poslední prezidentské volby.

9. Inflace v Německu v červnu podle předběžných dat zůstala na 1,3 %

Spotřebitelské ceny v Německu v červnu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie meziročně stouply o 1,3 %, a rostly tak stejným tempem jako v květnu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Analytici toto tempo růstu očekávali. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny v červnu vzrostly o 0,1 % po růstu o 0,3 % v květnu (odhad: 0,1 %).

10. EU prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2020

Členské země Evropské unie ve čtvrtek o půl roku, respektive do konce ledna 2020, prodloužily sankce, které na určité sektory ruské ekonomiky unie uvalila kvůli ukrajinské krizi. Stalo se tak poté, co před týdnem na summitu v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron své kolegy informovali o situaci kolem mírových dohod z Minsku, s jejichž plným prosazením EU tato svá sankční opatření spojuje od jara 2015.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Asijským firmám se daří lépe s ženami ve vedení

Asijské společnosti, které mají ve vedení ženy, vykazují lepší hospodářské výsledky než ty, které řídí pouze muži. Vyplývá to ze studie Mezinárodní finanční korporace (IFC). IFC, která je součástí Světové banky, zkoumala více než 1 000 firem napříč regionem.

Výzkum ukázal, že firmy s alespoň třicetiprocentním zastoupením žen ve správních radách mají lepší výsledky než ty, v jejichž vedení sedí pouze muži. "Zjištění by měla vyslat jasný signál asijským firmám. Existují hospodářské důvody, proč mít ve vedení více žen," uvedl oblastní ředitel IFC pro východní Asii a Pacifik. Podle něj větší podíl žen ve správních radách ukazuje, že společnost podporuje rovnoprávné zastoupení, a také přináší lepší výsledky.

IFC zkoumala tisícovku společností v Číně, Indonésii, Malajsii, Singapuru, Thajsku, Vietnamu a na Filipínách. I přesto, že se postavení žen v Asii v posledních letech zlepšilo, je v regionu stále rozšířené přesvědčení, že ženy se na vedoucí pozice nehodí. Téměř dvě z pěti společností v jihovýchodní Asii nemají ve správní radě žádnou ženu, ukázala studie.

Nejvíce pokrokové je Thajsko, kde ve správních radách sledovaných firem sedí téměř 20 procent žen, následují ho Indonésie a Vietnam s 15procentním zastoupením.

IFC vyzvala asijské firmy, aby zavedly pravidla, díky kterým se do vedení dostane více žen. Společnosti by také měly upustit od kultury, ve které jsou důležité konexe mezi muži.

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
před 37 minutami

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu ze strany MMF

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo pod nulou. Mírně v plusu se udržel jenom trh v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B
před 44 minutami

Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby do konce roku prodloužila program Antivirus B v nezměněné podobě. Může podle nich...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
před hodinou

Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další...
Doprava Turismus a cestovní ruch Evropské akcie
Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu
před hodinou

Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu

Německý internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu. Doufá, že oceněním akcií dosáhne tržní hodnoty...
Móda a design Německo Evropské akcie
Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy
před hodinou

Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy

Více než polovina malých a středně velkých podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z...
Byznys a podnikání Evropa Koronavirus
ČSÚ: Přebytek veřejných financí ČR loni klesl na 0,27 % HDP
před hodinou

ČSÚ: Přebytek veřejných financí ČR loni klesl na 0,27 % HDP

Přebytek českých veřejných financí loni klesl na 0,27 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,91 % HDP. Uvedl to...
Česká republika
Antivirová společnost McAfee stanovila cenu primárního úpisu svých…
před hodinou

Antivirová společnost McAfee stanovila cenu primárního úpisu svých akcií na 20 USD

Vývojář antivirového softwaru McAfee ve středu večer stanovil cenu primárního úpisu svých akcií na 20 USD, což je...
Americké akcie Software Primární úpis akcií (IPO)
S akciemi Kofoly se ve čtvrtek obchoduje naposledy s právem na…
09:34

S akciemi Kofoly se ve čtvrtek obchoduje naposledy s právem na dividendu

Čtvrtek 22. října je posledním dnem obchodování s akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko s právem na dividendu ze...
Akcie ČR Kofola ČeskoSlovensko Dividendy
Facebook spouští svou seznamku v evropských zemích včetně ČR
08:45

Facebook spouští svou seznamku v evropských zemích včetně ČR

Americká internetová společnost Facebook spouští svou seznamovací službu Facebook Dating. Bude v 32 evropských zemích...
Facebook Sociální sítě
Spotřebitelská důvěra v Německu pro listopad klesla více, než se…
08:38

Spotřebitelská důvěra v Německu pro listopad klesla více, než se čekalo

Spotřebitelská důvěra v Německu klesla kvůli druhé vlně koronaviru více, než se čekalo. Množící se případy nákazy...
Německo Spotřebitelská důvěra
Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika