Co musíte ráno vědět (28. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostla v prvním čtvrtletí americká ekonomika a proč se asijským firmám vyplatí mít ve vedení ženy? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, dařilo se zejména výrobcům čipů
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely převážně v plusu. Investoři svou pozornost upírali na summit skupiny G20, který v pátek začíná v Ósace. Jednání v Japonsku by totiž mohlo naznačit, zda lze čekat posun v americko-čínském obchodním sporu. Index Dow klesl o 0,04 % na 26 526,58 bodu, širší benchmark S&P 500 vzrostl o 0,38 % na 2 924,92 bodu a index Nasdaq Composite stoupl o 0,73 % na 7 967,76 bodu. Index volatility VIX spadl o 2,41 % na 15,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,01 %. V zelených číslech uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou energetiky, která odevzdala zhruba 0,7 %. Nejvyšší zisk si připsal finanční sektor, který zpevnil o 1,1 %. O více než půl procenta posílily reality, zdravotní péče a sektory telekomunikačních služeb a cyklického spotřebního zboží.
2. Evropské burzy se ve čtvrtek na směru neshodly, akcie H&M zdražily zhruba o 13,5 %
Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, když investoři netrpělivě vyhlíželi dvoudenní summit zemí G20. Pozornost poutala také řada evropských makrodat a údaje o růstu americké ekonomiky. Regionální index STOXX Europe 600 zakončil obchodování bez procentuální změny na 382,21 bodu. Britský FTSE 100 klesl o 0,19 % na 7 402,33 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,13 % na 5 493,61 bodu a německý DAX získal 0,21 % na 12 271,03 bodu. Rostly akcie maloobchodních firem, které těžily z výrazného zdražení akcií švédského řetězce s oblečením Hennes & Mauritz. Cenné papíry H&M vyletěly vzhůru zhruba o 13,5 %, když firma po zveřejnění výsledků hospodaření, které mírně zaostaly za odhady analytiků, uvedla, že prodej její letní kolekce měl dobrý začátek a daří se jí prodat více oděvů za plnou cenu.
3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila, dařilo se bankám
Pražská burza zakončila čtvrteční seanci v pozitivním pásmu, index PX stoupl o 0,31 % na 1 037,94 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky (+1,47 % na 899 Kč) a Erste Group Bank (+1,27 % na 815,40 Kč). Objem obchodů byl s necelými 386 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,09 % na 542,50 Kč. Nejvíce ztratil telefonní operátor O2 Czech Republic, jehož akcie odepsaly 1,83 % na 215 Kč.
4. Očekávané události
V pátek začne dvoudenní summit zemí G20 v japonské Ósace, na kterém by se měla uskutečnit schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Z pohledu makrodat budou nejzajímavější inflační statistiky eurozóny, Francie a Itálie, údaje o růstu české, britské a kanadské ekonomiky, německý index dovozních cen a americké jádrové výdaje na osobní spotřebu. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost Constellation Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí podle finálních dat stoupla o 3,1 %
Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu, které tak potvrdilo svůj odhad z konce května. Analytici toto zrychlení tempa růstu očekávali.
6. WSJ: Peking podmiňuje dohodu s USA zrušením restrikcí vůči Huawei
Čínský prezident Si Ťin-pching hodlá na setkání se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem představit řadu požadavků, které by měly Spojené státy splnit, aby byl Peking ochoten urovnat vzájemné obchodní spory. Jednou z těchto podmínek je odstranění obchodních restrikcí proti čínské společnosti Huawei. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom ve čtvrtek informoval americký list The Wall Street Journal.
7. Ford hodlá v Evropě zrušit 12 000 pracovních míst
Americká automobilka Ford Motor hodlá v Evropě do konce příštího roku zrušit 12 000 pracovních míst. Oznámila to ve čtvrtek firma, která se tak snaží vrátit své evropské aktivity k zisku. Ford nyní v Evropě zaměstnává kolem 51 000 lidí.
8. Zuckerberg: Facebook nemá nástroje na zastavení ruských operací
Možnosti Facebooku v boji se státními dezinformačními operacemi jsou omezené, neboť nemůže na rozdíl od amerických úřadů tlačit na zahraniční vlády. Při vystoupení na konferenci Aspen Ideas Festival to ve středu uvedl šéf kalifornské společnosti Mark Zuckerberg. Znepokojuje jej, že Spojené státy nepřijaly "žádná opatření" v reakci na ruské snahy ovlivnit poslední prezidentské volby.
9. Inflace v Německu v červnu podle předběžných dat zůstala na 1,3 %
Spotřebitelské ceny v Německu v červnu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie meziročně stouply o 1,3 %, a rostly tak stejným tempem jako v květnu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Analytici toto tempo růstu očekávali. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny v červnu vzrostly o 0,1 % po růstu o 0,3 % v květnu (odhad: 0,1 %).
10. EU prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2020
Členské země Evropské unie ve čtvrtek o půl roku, respektive do konce ledna 2020, prodloužily sankce, které na určité sektory ruské ekonomiky unie uvalila kvůli ukrajinské krizi. Stalo se tak poté, co před týdnem na summitu v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron své kolegy informovali o situaci kolem mírových dohod z Minsku, s jejichž plným prosazením EU tato svá sankční opatření spojuje od jara 2015.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Asijským firmám se daří lépe s ženami ve vedení
Asijské společnosti, které mají ve vedení ženy, vykazují lepší hospodářské výsledky než ty, které řídí pouze muži. Vyplývá to ze studie Mezinárodní finanční korporace (IFC). IFC, která je součástí Světové banky, zkoumala více než 1 000 firem napříč regionem.
Výzkum ukázal, že firmy s alespoň třicetiprocentním zastoupením žen ve správních radách mají lepší výsledky než ty, v jejichž vedení sedí pouze muži. "Zjištění by měla vyslat jasný signál asijským firmám. Existují hospodářské důvody, proč mít ve vedení více žen," uvedl oblastní ředitel IFC pro východní Asii a Pacifik. Podle něj větší podíl žen ve správních radách ukazuje, že společnost podporuje rovnoprávné zastoupení, a také přináší lepší výsledky.
IFC zkoumala tisícovku společností v Číně, Indonésii, Malajsii, Singapuru, Thajsku, Vietnamu a na Filipínách. I přesto, že se postavení žen v Asii v posledních letech zlepšilo, je v regionu stále rozšířené přesvědčení, že ženy se na vedoucí pozice nehodí. Téměř dvě z pěti společností v jihovýchodní Asii nemají ve správní radě žádnou ženu, ukázala studie.
Nejvíce pokrokové je Thajsko, kde ve správních radách sledovaných firem sedí téměř 20 procent žen, následují ho Indonésie a Vietnam s 15procentním zastoupením.
IFC vyzvala asijské firmy, aby zavedly pravidla, díky kterým se do vedení dostane více žen. Společnosti by také měly upustit od kultury, ve které jsou důležité konexe mezi muži.
Aktuality
