Co musíte ráno vědět (28. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak bude Fed nově přistupovat k měnové politice a proč nakonec může být vakcína proti koronaviru k ničemu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek po oznámení změny politiky Fedu převážně posílily
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily poté, co americká centrální banka oznámila změnu strategie měnové politiky za účelem zajištění vyšší zaměstnanosti. Dolů zamířil jen index technologického trhu Nasdaq. Index Dow stoupl o 0,57 % na 28 492,21 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,17 % na nové zavírací maximum 3 484,55 bodu (absolutní rekord navýšil na 3 501,38 bodu), zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,34 % na 11 625,34 bodu (absolutní maximum ovšem během dne posunul na 11 730,01 bodu). Dow už od začátku roku klesá jen o 0,16 %, S&P 500 roste o 7,85 % a Nasdaq Composite přidává 29,56 %. Index volatility VIX stoupl ve čtvrtek o 5,16 % na 24,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 0,746 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, uškodil jim projev šéfa Fedu
Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek klesaly poté, co šéf centrální banky USA oznámil změnu přístupu Fedu k monetární politice. Po slabém začátku se evropské akcie dokázaly vrátit k růstu, projev šéfa Fedu je však nakonec vrátil do negativního teritoria. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,64 % na 370,72 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,75 % na 5 999,99 bodu, německý DAX odepsal 0,71 % na 13 096,36 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,64 % na 5 015,97 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, zlevnila většina akcií
Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, index PX klesl o 0,52 % na 903,88 bodu. Zlevnila naprostá většina hlavních emisí. Mezi oslabujícími byly i akcie energetické firmy ČEZ nebo bankovní skupiny Erste, které zároveň patřily k emisím, s nimiž se obchodovalo v největším objemu.
4. Očekávané události
V pátek ráno vyjde index důvěry německých spotřebitelů od GfK. Indexy důvěry a indikátor ekonomického sentimentu zveřejní později i Eurostat pro celou eurozónu. Odpoledne Německo doplní zprávu o inflaci a USA pošlou na trh zprávy o osobních příjmech a výdajích, výsledek obchodní bilance se zbožím, index nákupních manažerů chicagského Fedu a finální srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Powell: Fed změní přístup k inflaci, zaměří se více na zaměstnanost
Centrální banka Spojených států se rozhodla přijmout novou, agresivní strategii, která má obnovit plnou zaměstnanost v USA a zvýšit inflaci na zdravější úroveň. Ve svém projevu v rámci letos on-line pořádaného sympozia centrálních bankéřů to uvedl šéf Fedu Jerome Powell. Změny označil za "masivní aktualizaci" politiky centrální banky.
6. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy klesla o 31,7 %
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle zpřesněných údajů snížil o 31,7 %. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Výsledek je však nakonec lepší, než čekali analytici, kteří předpovídali po prvním odhadu propad HDP o 32,5 %.
7. Šéf aplikace TikTok, které hrozí zákaz v USA, odchází z funkce
Šéf aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok Kevin Mayer odchází po necelých třech měsících z funkce. K rezignaci se rozhodl v době, kdy aplikaci hrozí zákaz provozu ve Spojených státech. TikTok patrně prodej svých aktivit ve Spojených státech oznámí v následujících dnech, napsal server CNBC s odvoláním na své zdroje. Kupec podle nich ještě nebyl určen.
8. Po USA a Kanadě plánuje testy Boeingu 737 MAX v září také EU
Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) ve čtvrtek oznámila, že v týdnu od 7. září zahájí v kanadském městě Vancouver zkušební lety dopravního letadla Boeing 737 MAX. Tento stroj byl až do loňska nejprodávanějším dopravním letadlem Boeingu, po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 ale nesmí do vzduchu.
9. Libanonu hrozí bez reforem kolaps, varuje francouzský ministr
Libanon je v natolik hluboké politické a ekonomické krizi, že mu bez potřebných reforem hrozí celkový kolaps. Podle agentury AP to ve čtvrtek prohlásil francouzský ministr zahraničí před chystanou návštěvou prezidenta Emmanuela Macrona v Bejrútu příští týden.
10. Evropská komise za budoucí očkování proti covidu-19 zaplatila 336 milionů eur
Evropská komise zaplatila britské firmě AstraZeneca 336 milionů eur, aby si tak zajistila nejméně 300 milionů dávek případné očkovací látky proti nemoci covid-19, kterou společnost vyvíjí. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí komise.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Vakcína proti koronaviru? Děkuji, nechci!
Vlády jednotlivých zemí se snaží občany přesvědčit, že konec pandemie nemoci covid-91 se blíží, protože vakcína je na dosah. Bude ale nakonec očkování proti koronaviru vůbec k něčemu?
Svět je rozdělený nejen politikou, ale i koronavirem, a tak existuje velká šance, že polovina planety očkování odmítne. Jak ukazuje tento graf, ve Spojených státech by si dnes bez velkého přemýšlení nechalo případnou schválenou vakcínu do těla vpravit jen 44 % lidí.