Co musíte ráno vědět (28. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (28. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak bude Fed nově přistupovat k měnové politice a proč nakonec může být vakcína proti koronaviru k ničemu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po oznámení změny politiky Fedu převážně posílily

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily poté, co americká centrální banka oznámila změnu strategie měnové politiky za účelem zajištění vyšší zaměstnanosti. Dolů zamířil jen index technologického trhu Nasdaq. Index Dow stoupl o 0,57 % na 28 492,21 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,17 % na nové zavírací maximum 3 484,55 bodu (absolutní rekord navýšil na 3 501,38 bodu), zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,34 % na 11 625,34 bodu (absolutní maximum ovšem během dne posunul na 11 730,01 bodu). Dow už od začátku roku klesá jen o 0,16 %, S&P 500 roste o 7,85 % a Nasdaq Composite přidává 29,56 %. Index volatility VIX stoupl ve čtvrtek o 5,16 % na 24,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 0,746 %.

Powell: Fed změní přístup k inflaci, zaměří se více na zaměstnanost
Centrální banka Spojených států se rozhodla přijmout novou, agresivní strategii, která má obnovit plnou zaměstnanost v USA a zvýšit inflaci na zdravější úroveň. Ve svém projevu v rámci letos on-line pořádaného sympozia centrálních bankéřů to uvedl šéf Fedu Jerome Powell. Změny označil za "masivní aktualizaci" politiky centrální banky.
Výhoda pro dlouhodobé investory: Distribuce rizika a výnosu na akciovém trhu není rovnoměrná
V letech 1928-2019 americký akciový index S&P 500 (a jeho dopočítaný model v době, kdy ještě neexistoval) v rámci kalendářních let oslabil ve 26 případech z 92. Zhruba 72 % kalendářních roků tedy zakončil v zisku. Akciový trh v USA zkrátka většinou sílí, ale není to žádné pravidlo. Je nicméně příjemné vědět, že téměř tři čtvrtiny uplynulých let byly pro akcie (nominálně, tedy bez zohlednění inflace) ziskové.

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, uškodil jim projev šéfa Fedu

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek klesaly poté, co šéf centrální banky USA oznámil změnu přístupu Fedu k monetární politice. Po slabém začátku se evropské akcie dokázaly vrátit k růstu, projev šéfa Fedu je však nakonec vrátil do negativního teritoria. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,64 % na 370,72 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,75 % na 5 999,99 bodu, německý DAX odepsal 0,71 % na 13 096,36 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,64 % na 5 015,97 bodu.

Pro lidi nad 60 let už bude svět po pandemii vždy jiný
I pokud se podaří vyvinout vakcínu proti koronaviru, život již nikdy nebude jako před pandemií. Část populace očkování odmítne, takže virus bude moci dále mutovat a lidé, byť očkovaní, budou nadále čelit hrozbě infekce. S koronavirem se zkrátka svět bude muset naučit žít. Odborníci z řady odvětví proto předpovídají, že některé změny v chování lidí budou trvalé, hlavně v případě starších ročníků, které patří mezi zranitelné skupiny.
Prodáváte nemovitost? Toto jsou zásadní rady (nejen) pro dobu koronavirovou
Koronavirová krize obrací realitní trh vzhůru nohama. Zájemců o koupi není tolik jako dříve a banky jsou opatrnější se schvalováním hypoték. Co roste, je počet bytů na prodej, na trh se totiž dostává velká část prázdných bytů z Airbnb a část majitelů bude prodejem nemovitostí zachraňovat firemní a rodinné rozpočty. Jakým chybám se vyhnout, když prodáváte byt v době koronavirové, radí Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

3. Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, zlevnila většina akcií

Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, index PX klesl o 0,52 % na 903,88 bodu. Zlevnila naprostá většina hlavních emisí. Mezi oslabujícími byly i akcie energetické firmy ČEZ nebo bankovní skupiny Erste, které zároveň patřily k emisím, s nimiž se obchodovalo v největším objemu.

Fio banka: Akcie Kofoly mají stále velký prostor pro růst, koronavirus a vyšší zadlužení ale část potenciálu sebraly
Analytik Jan Raška z Fio banky potvrdil doporučení na akcie nápojářské skupiny Kofola ČesloSlovensko na stupni "kupovat", cílovou cenu titulu ale snížil na 351 Kč ze 405 Kč. Důvodem úpravy cílové ceny je zejména výrazný pokles hospodaření v letošním roce způsobený koronavirovou krizí a růst zadlužení daný akvizicí výrobců minerálních vod Korunní a Ondrášovka.

4. Očekávané události

pátek ráno vyjde index důvěry německých spotřebitelů od GfK. Indexy důvěry a indikátor ekonomického sentimentu zveřejní později i Eurostat pro celou eurozónu. Odpoledne Německo doplní zprávu o inflaci a USA pošlou na trh zprávy o osobních příjmech a výdajích, výsledek obchodní bilance se zbožím, index nákupních manažerů chicagského Fedu a finální srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Powell: Fed změní přístup k inflaci, zaměří se více na zaměstnanost

Centrální banka Spojených států se rozhodla přijmout novou, agresivní strategii, která má obnovit plnou zaměstnanost v USA a zvýšit inflaci na zdravější úroveň. Ve svém projevu v rámci letos on-line pořádaného sympozia centrálních bankéřů to uvedl šéf Fedu Jerome Powell. Změny označil za "masivní aktualizaci" politiky centrální banky.

6. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy klesla o 31,7 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle zpřesněných údajů snížil o 31,7 %. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Výsledek je však nakonec lepší, než čekali analytici, kteří předpovídali po prvním odhadu propad HDP o 32,5 %.

7. Šéf aplikace TikTok, které hrozí zákaz v USA, odchází z funkce

Šéf aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok Kevin Mayer odchází po necelých třech měsících z funkce. K rezignaci se rozhodl v době, kdy aplikaci hrozí zákaz provozu ve Spojených státech. TikTok patrně prodej svých aktivit ve Spojených státech oznámí v následujících dnech, napsal server CNBC s odvoláním na své zdroje. Kupec podle nich ještě nebyl určen.

8. Po USA a Kanadě plánuje testy Boeingu 737 MAX v září také EU

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) ve čtvrtek oznámila, že v týdnu od 7. září zahájí v kanadském městě Vancouver zkušební lety dopravního letadla Boeing 737 MAX. Tento stroj byl až do loňska nejprodávanějším dopravním letadlem Boeingu, po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 ale nesmí do vzduchu.

9. Libanonu hrozí bez reforem kolaps, varuje francouzský ministr

Libanon je v natolik hluboké politické a ekonomické krizi, že mu bez potřebných reforem hrozí celkový kolaps. Podle agentury AP to ve čtvrtek prohlásil francouzský ministr zahraničí před chystanou návštěvou prezidenta Emmanuela Macrona v Bejrútu příští týden. 

10. Evropská komise za budoucí očkování proti covidu-19 zaplatila 336 milionů eur

Evropská komise zaplatila britské firmě AstraZeneca 336 milionů eur, aby si tak zajistila nejméně 300 milionů dávek případné očkovací látky proti nemoci covid-19, kterou společnost vyvíjí. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí komise.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vakcína proti koronaviru? Děkuji, nechci!

Vlády jednotlivých zemí se snaží občany přesvědčit, že konec pandemie nemoci covid-91 se blíží, protože vakcína je na dosah. Bude ale nakonec očkování proti koronaviru vůbec k něčemu?

Svět je rozdělený nejen politikou, ale i koronavirem, a tak existuje velká šance, že polovina planety očkování odmítne. Jak ukazuje tento graf, ve Spojených státech by si dnes bez velkého přemýšlení nechalo případnou schválenou vakcínu do těla vpravit jen 44 % lidí.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně