Co musíte ráno vědět (5. října)
|

Co musíte ráno vědět (5. října)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, jak hluboko klesly spotřebitelské ceny v eurozóně a hned tři víkendové bonusy. To všechno musíte v pondělí ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek oslabily po zprávě o Trumpově nákaze koronavirem, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy stouply

Americké akcie v pátek oslabily po zprávě, že prezident Donald Trump má pozitivní test na koronavirus. Jejich výraznějšímu propadu nicméně bránily naděje investorů na nová opatření na podporu ekonomiky Spojených států. Index Dow ztratil 0,48 % na 27 682,81 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,96 % na 3 348,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,22 % na 11 075,02 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,48 % na 27,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 0,704 %. Za celý týden všechny tři hlavní indexy zpevnily, Dow přidal 1,87 %, S&P 500 se zvýšil o 1,52 % a Nasdaq Composite přidal 1,48 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Posílení indexu S&P 500 nic podstatného neřeší
Americký akciový index zahájil uplynulý týden silným růstem a i přes páteční ztrátu bezmála procenta uzavřel za pět obchodních dnů silnější o 1,52 %. Po čtyřech červených týdenních svíčkách za sebou tak na grafech svítí konečně jedna zelená.
Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu
Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen postavena na pevnějších základech. V rámci investování je to potřeba zohledňovat, najdou se totiž odvětví, která budou z dalšího technologického rozvoje a přesunu komunikace, byznysu i zábavy do on-line prostředí těžit více než ostatní. Cloud, velká data nebo blockchain jsou jen některé příklady. Nejen o tom spolu hovořili Jiří Horyna ze společnosti eMan a Roman Chlupatý, partner Save & Capital.

2. Evropské akcie v pátek zopakovaly výsledek ze čtvrtka, ve ztrátě skončil pouze německý DAX. Za týden indexy vzrostly

Akcie na západoevropských trzích začaly páteční obchodování výrazným oslabením, k němuž přispěla zpráva o pozitivním testu na covid-19 u amerického prezidenta. Naděje na nové stimulační balíčky však nakonec přinesly na trhy optimismus a akcie dokázaly své ranní ztráty umazat a skončit v zelených číslech. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,25 % na 362,69 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 0,39 % na 5 902,12 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,02 % na 4 824,88 bodu a německý DAX oslabil o 0,33 % na 12 689,04 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 vzrostl o 2,02 %, FTSE 100 se zvýšil o 1,02 %, DAX posílil o 1,76 % a CAC 40 přidal 1,83 %.

Záporné sazby jako podpora ekonomiky nefungují, zní z centrální banky
Když centrální banka srazí úroky do záporu, motivuje tím komerční banky, aby si u ní neschovávaly peníze, nýbrž je půjčovaly firmám a spotřebitelům. Větší objem úvěrů pomáhá roztáčet motor ekonomiky, a ta následně ožívá. Jednoduchá logika, které nelze vlastně nic vytknout. Jen to tak bohužel nefunguje, ne dlouhodobě.
Ženy a muži (nejen) v době koronavirové aneb Co také řeší ECB
Ženy a muži by měli mít stejné příležitosti. Do funkcí by však neměli být vybíráni lidé podle pohlaví, ale podle kvalifikace. Evropská centrální banka nicméně vedle inflace cíluje i podíly žen ve své organizační struktuře.

3. Pražská burza v pátek pokračovala v poklesu a je nejníže od konce dubna

Pražská burza se dostala na nejslabší úroveň od konce dubna, kdy ještě platil nouzový stav. Index PX v pátek klesl o 0,16 % na 857,72 bodu, což je nejméně od 24. dubna. Ve středu kabinet oznámil, že od pondělí 5. října bude opět vyhlášen nouzový stav. Většina hlavních emisí na burze v pátek ztrácela nebo stagnovala. Mezi oslabujícími byly i emise, s nimiž se obchodovalo v největších objemech. Například akcie Komerční banky zlevnily o 0,52 % a MONETA Money Bank odepsala 0,93 %. Nejvýrazněji oslabily cenné papíry Philip Morris ČR (-1,02 %), největší růst zaznamenaly akcie Stock Spirits (+1,75 %). Debut na burze po IPO mají za sebou akcie České zbrojovky Group, které po nárůstu o více než 4 % nakonec uzavřely na upisovací ceně. Za celý týden index PX odepsal 0,7 %.

Do aukce kmitočtů pro 5G sítě se přihlásilo sedm firem. Dopad na akcie O2 by zatím neměl být výrazný, říká analytik
Český telekomunikační úřad ve čtvrtek oznámil, se že do aukce kmitočtů pro 5G sítě přihlásilo sedm firem, a to zatím bez uvedení jejich jmen. Úřad také uvedl, že Městský soud v Praze zamítl připomínky a žádosti o předběžná opatření ze strany současných operátorů, kteří se snažili aukci zastavit. Ta tedy bude pokračovat. ČEZ, jenž byl považován za potenciálního vážného zájemce, se aukce nezúčastní.
TOP 10 článků týdne
Deset nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden.

4. Očekávané události

V pondělí je v Číně státní svátek, jinde ve světě ale budou vycházet indexy nákupních manažerů v oblasti služeb a celkové, sejde se euroskupina a v eurozóně budou oznámené maloobchodní tržby a index důvěry investorů Sentix. V 10 hodin dopoledne se můžete těšit na náš pravidelný expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v září vytvořila jen 661 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 7,9 %

Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo 661 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 850 tisíc míst po 1,489 milionu míst v srpnu (revidováno z 1,371 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 7,9 % z 8,4 % v srpnu, čekal se pokles na 8,2 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v srpnu pokračoval meziročním tempem 4,7 %.

6. Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 %

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 % a mezičtvrtletně o 8,7 %. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Je to nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Výsledky ovlivnila pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření. První odhady z konce července hovořily o meziročním poklesu 10,7 % a mezikvartálním 8,4 %, o měsíc později úřad odhad zhoršil na pokles o 11 %, respektive o 8,7 %.

7. Reuters: Airbnb chce prodejem akcií získat tři miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, hodlá v rámci připravovaného vstupu na akciovou burzu získat zhruba tři miliardy dolarů. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Firma chce podle nich využít nečekaně výrazného oživení svých aktivit z útlumu způsobeného koronavirovou krizí.

8. Tesla prodala více aut, než se čekalo, a chce do Indie

Společnost Tesla v pátek oznámila, že ve třetím kvartálu dodala 139 300 aut a vyrobila 145 036 vozidel. Analytici očekávali objem prodejů mezi 123 000 a 147 000 aut. Šéf automobilky Elon Musk také na Twitteru naznačil, že jeho firma napřesrok vstoupí do Indie, kde se vláda začíná soustředit na propagaci elektrických aut.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonusy

Trump má covid-19

V pátek s trhy zahýbala zpráva, že americký prezidentský pár podstoupil test na covid-19 s pozitivním výsledkem. O víkendu Trumpa preventivně hospitalizovali a zdá se, že nemoc nemá nijak vážný průběh. Sám prezident o víkendu uvedl, že několik příštích dnů bude testem, že se videm nakazily miliony lidí a že bude bojovat i za ně.

Po celý víkend ale Twitterem kolovala série vzkazů o tom, že jak se seriál Simpsonovi nemýlil ohledně toho, že se podnikatel Donald Trump jednou stane prezidentem, stihl mu také předpovědět smrt. A Simpsonovi se přece nemýlí. Trochu morbidní humor, ale není to poprvé ani naposledy. To je prostě v lidech.

Letadla indonéských aerolinek mají roušky

Indonéské národní aerolinky Garuda Indonesia představily letadlo, které má na svém "nose" namalovanou roušku. Chtějí tak podpořit úsilí vlády o zastavení šíření nemoci covid-19, která si v Indonésii vyžádala více životů, než v kterékoli jiné zemi jihovýchodní Asie.

20 let od konce legendy: Původní Mini bylo vzorem pro malé vozy a vyrábělo se přes čtyři dekády

Mini, jednoduchý vůz s výbornými jízdními vlastnostmi a nadčasovým designem, který se zařadil mezi ikony automobilového průmyslu, se vyráběl od roku 1959 až do 4. října 2000. Za tu dobu vzniklo skoro pět a půl milionu exemplářů tohoto jen něco málo přes tři metry dlouhého auta, které ukázalo cestu, jakou se u malých vozů časem vydala většina značek. Velkou popularitu autu zajistil film Italian Job z roku 1969, k jehož vrcholným scénám patří akční honička tří Mini.

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
před 21 minutami

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny