Co musíte ráno vědět (8. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo obchodům na akciových burzách Evropy a Ameriky, jak dopadla zasedání ČNB a Bank of England a s čím revolučním přichází po deseti letech Coca-Cola? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek díky naději na obchodní dohodu vzrostly, indexy Dow a S&P 500 znovu vylepšily historická maxima
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek díky naději na obchodní dohodu mezi Spojenými státy a Čínou vzrostly. Část počátečních zisků ale smazaly po zprávě o opozici v Bílém domě proti prozatímní dohodě Washingtonu a Pekingu. Indexy Dow a S&P 500 přesto vytvořily nová historická maxima. Index Dow zpevnil 0,66 % na 27 674,8 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 0,27 % na 3 085,18 bodu a index Nasdaq Composite si polepšil o 0,28 % na 8 434,52 bodu. Index volatility VIX posílil o 0,87 % na 12,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o deset bazických bodů na 1,93 %. Během seance ale rostl až o 15 bodů, nejvíce ode dne, kdy byl před třemi roky Donald Trump zvolen americkým prezidentem. V pozitivním pásmu čtvrteční obchodování zakončila většina hlavních sektorů, přičemž nejvyšší zisk zaznamenalo energetické odvětví, které stouplo téměř o 1,5 %. Zhruba o 1,4 % naopak klesly utility.
2. Evropské akcie tlačil ve čtvrtek vzhůru optimismus stran mezinárodního obchodu
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy se ve čtvrtek pohybovaly převážně vzhůru, když investoři s úlevou vnímali zprávy o tom, že Peking a Washington zruší cla, která na sebe vzájemně uvalily v průběhu současných sporů o podobu vzájemných obchodních vztahů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,13 procenta, německý DAX stoupl o 0,83 procenta a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,41 procenta. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel o 0,26 procenta výše než ve středu, a dosáhl tak svého maxima od července 2015. Akcie v automobilovém sektoru podražily o 1,7 procenta, zatímco sektor služeb sestoupil o 1,9 procenta.
3. Pražská burza ve čtvrtek přidala 0,68 procenta, vystoupala nejvýše od května
Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,68 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 081,05 bodu. S výjimkou softwarového výrobce Avast, jehož akcie zakončily na stejné ceně jako při středečním uzavření, byly všechny hlavní emise v černých číslech. Nejvíce se dařilo Komerční bance, přes jednoprocentní zisk se dostala i Erste Group Bank. Nejobchodovanějším titulem byl státní energetický podnik ČEZ. Zobchodovaný objem čítal téměř 433 milionů korun.
4. Očekávané události
V pátek ráno vyjdou zprávy o čínské a německé obchodní bilanci a Česko na trh pošle data o nezaměstnanosti. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a na velkoobchodní zásoby. Výsledky hospodaření na trh pošlou v Evropě Allianz nebo Crédit Agricole a ve Spojených státech společnost Duke Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČNB potvrdila nastavení sazeb, zhoršila odhad vývoje ekonomiky v příštím roce
Česká národní banka na listopadovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, dva hlasovali pro zvýšení sazeb.
6. BoE sazby nezměnila, dva členové měnového výboru je však chtěli snížit
Britská centrální banka na listopadovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.
7. Kypr podepsal 25letou koncesi na těžbu v plynovém poli Aphrodite
Kyperská vláda ve čtvrtek podepsala 25letou koncesi na těžbu v plynovém poli Aphrodite, které bylo objeveno na jih od středomořského ostrova v roce 2011. Těžit tam budou britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell, izraelská skupina Delek a americká společnost Noble Energy. Je to první licence ke komerční těžbě ropy, kterou Nikósie dosud udělila.
8. Čínská BYD a Toyota budou spolu vyvíjet elektrická auta
Čínský výrobce elektrických aut BYD a japonská Toyota plánují vytvoření společného podniku, v němž budou vyvíjet čistě elektrické vozy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čtvrteční oznámení společností. Každá z nich má do společného podniku, který bude příští rok zřízen v Číně, vložit polovinu kapitálu.
9. CNN: Britové nikdy nezískají obchodní dohodu s USA, jakou chtějí
Dlouho před tím, než voliči v Británii v roce 2016 rozhodli o odchodu své země z Evropské unie, si euroskeptici libovali v tvrzení, že Spojené království bude nezávislou zemí schopnou uzavírat vlastní dohody o volném obchodu. Šperkem mezi těmito dohodami měla být smlouva s USA. Britové ale takovou dohodu, jakou by s Washingtonem chtěli mít, nikdy nezískají, uvádí ve své analýze americká televizní stanice CNN.
10. Brusel: Růst české ekonomiky letos zpomalí na 2,5 procenta
Evropská komise snížila odhad růstu české ekonomiky na letošní rok na 2,5 procenta. Ve své čtvrteční makroekonomické prognóze uvedla, že slabší budou i následující léta. V příštím roce zpomalí tempo růstu hrubého domácího produktu České republiky na 2,2 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu méně než v červencové předpovědi. V roce 2021 by pak české hospodářství mělo růst tempem 2,1 procenta, předpovídá komise.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Cola? Aha!
Pomeranč a grapefruit, jablko a zázvor nebo třešně s příchutí kávy. Takové a další chuťové kombinace si na vás vymysleli stratégové v The Coca-Cola Company, která má v březnu přijít s "první velkou novou značkou za poslední dekádu". Člověku se vybaví rok 1985, kdy také v Atlantě přišli s novinkou. Tehdy se jmenovala New Coke a za čtvrt roku se musela z trhu zdekovat, jak byla nepopulární. Dnes je onou převratnou novou značkou sodovka s uvedenými příchutěmi a špetkou kofeinu. Aha, řeknete si - a máte doslova pravdu. Aha.