Co musíte ráno vědět (8. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na pražské burze, jak mohou (britští) bezdomovci těžit z nového realitního fondu a proč je zlato stále skvělým bezpečným přístavem? To vše musíte ráno vědět.
1. Evropské akcie zahájily týden silným růstem
Akcie na západoevropských trzích v pondělí výrazně posílily a umazaly část ztrát z minulého týdne. Dařilo se všem hlavním burzám a sektorům, největší zisky si připsaly automobilky, farmaceutický a finanční sektor či pojišťovny. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,67 % na 367,97 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 2,39 % na 5 937,40 bodu, německý DAX skončil se ziskem 2,01 % na 13 100,28 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,79 % na 5 053,72 bodu.
2. Pražská burza po víkendu navázala na růst z konce minulého týdne
Pražská burza potřetí po sobě posílila, index PX v pondělí zpevnil o 0,73 % na 909,17 bodu. K růstu mu pomohly hlavně akcie technologické společnosti Avast, pojišťovny VIG a Komerční banky. Výraznějšímu růstu burzovního benchmarku bránily především akcie mediální skupiny CME.
3. Očekávané události
V noci na úterý vyjde japonský HDP, během dne pak bude trh sledovat francouzskou nezaměstnanost a obchodní bilanci a zahraniční obchod Německa, dále italské maloobchodní tržby a míru nezaměstnanosti a vývoj hrubého domácího produktu za celou eurozónu. V Americe bude nejdůležitější vývoj spotřebitelských úvěrů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Růst průmyslové výroby v Německu v červenci prudce zpomalil
Růst průmyslové výroby v Německu v červenci proti předchozímu měsíci zpomalil na 1,2 % z červnových 9,3 %. Oznámil to v pondělí spolkový statistický úřad. Údaje signalizují, že nelze očekávat rychlý návrat produkce na úrovně z období před příchodem koronavirové krize.
5. Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v září opět zlepšila
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v září pátý měsíc za sebou vzrostla. Zůstává ovšem na nízké úrovni, což naznačuje, že ekonomika se stále nachází v recesi. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix. Index důvěry vzrostl na -8 bodů ze srpnových -13,4 bodu. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jeho hodnotu odhadovali v průměru na -10,5 bodu.
6. Studie: Německý automobilový průmysl přestává být tahounem ekonomiky
Německý automobilový sektor zasáhla koronavirová krize více než jiná odvětví a jeho dosavadní problémy ještě prohloubila. Sektor tak po mnoha letech přestane být tahounem ekonomiky, uvádí studie německého hospodářského institutu (IW), o které píše deník Handelsblatt. Dopady nejvíce pociťují menší dodavatelé.
7. Nissan získal rekordní úvěr 130 miliard jenů, ručí za něj vláda
Japonská automobilka Nissan Motor získala rekordní úvěr 130 miliard jenů (27,4 bilionu Kč), za který ručí vláda. S odkazem na své zdroje o tom informovala agentura Kjódó. Po snaze o expanzi, kterou prosazoval bývalý šéf Carlos Ghosn, teď firma prochází restrukturalizaci a stejně jako jiné automobilky doplácí na koronavirovou krizi.
8. Asad: Sýrie rozšíří dohody s Ruskem, aby se vyrovnala se sankcemi
Sýrie chce rozšířit své ekonomické a obchodní dohody s Ruskem, což by zemi mělo pomoci vyrovnat se s dopadem západních sankcí. Po pondělním jednání s ruskou delegací to podle agentury Reuters oznámil syrský prezident Bašár Asad. Také ruský místopředseda vlády Jurij Borisov po schůzce s Asadem podle agentury AP uvedl, že Moskva se do konce letošního roku chystá uzavřít s Damaškem dohodu o ekonomické spolupráci, která má zmírnit dopady sankcí ze strany USA. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sdělil, že Sýrie potřebuje k nastartování svého hospodářství mezinárodní podporu.
9. Na burzu v Londýně se chystá realitní fond zaměřený na bezdomovce
Na akciovou burzu v Londýně se chystá realitní fond Home REIT, který chce pomoci financovat bydlení bezdomovcům. V rámci primární veřejné nabídky akcií plánuje získat kolem 250 milionů liber, a pokud bude zájem, zvýší nabídku až na 300 milionů liber. Investorům nabízí roční výnos alespoň 7,5 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Zlato jsou peníze
Zlato letos opět ukazuje své výsostné postavení bezpečného přístavu v době krize. A přestože někteří investoři mohou namítat, že některé technologické akcie vydělaly od začátku roku ještě více, když už se do nákupu zlata (respektive akcií těžařů) pustil i Warren Buffett, není co řešit.