Evropské akcie v pondělí zlevnily po Trumpově oznámení cel na dovoz z Brazílie a Argentiny
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v červených číslech, když je dolů stáhlo oznámení Donalda Trumpa, že znovu zavede cla na dovoz oceli a hliníku z Brazílie a Argentiny. Za důvod Trump na Twitteru označil devalvování měn, které poškodilo americké zemědělce.
Regionální akciový index STOXX Europe 600 odepsal 1,58 % na 401,01 bodu, a klesl tak nejvýrazněji za dva měsíce. Britský FTSE 100 odevzdal 0,82 % na 7 285,94 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 2,01 % na 5 786,74 bodu a německý DAX klesl o 2,05 % na 12 964,68 bodu. V červených číslech uzavřely pondělní obchodování všechny hlavní sektory.
Trump na Twitteru uvedl, že cla na dovoz oceli a hliníku z Brazílie a Argentiny obnoví s okamžitou platností. Neodpustil si ani obvyklé rýpnutí do americké centrální banky, která by podle něj měla snížit úrokové sazby a uvolnit měnovou politiku.
.....Reserve should likewise act so that countries, of which there are many, no longer take advantage of our strong dollar by further devaluing their currencies. This makes it very hard for our manufactures & farmers to fairly export their goods. Lower Rates & Loosen - Fed!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 2, 2019
Investoři se v pondělí soustředili také na údaje o aktivitě ve zpracovatelském sektoru eurozóny. Ta v listopadu sice pokračovala v poklesu, jeho tempo však zpomalilo. Některé ukazatele navíc signalizují zlepšení vyhlídek.
Index aktivity zpracovatelského sektoru se v listopadu zvýšil na 46,9 bodu z říjnových 45,9 bodu. Již desátý měsíc za sebou však zůstal pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity v odvětví.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku více než 5% propad akcií britského internetového supermarketu Ocado, který oznámil emisi konvertibilních dluhopisů v hodnotě zhruba 500 milionů liber. Společnost by získané prostředky chtěla použít k vybudování robotizovaných skladů.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Energetická skupina ČEZ v pondělí vydala dluhopisy v hodnotě 750 milionů eur. Úroky činí 0,875 procenta, splatnost dluhopisu je v roce 2026, řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dluhopis je podle firmy určen na běžné potřeby financování ČEZ, včetně refinancování staršího dluhu.
- Slovensko po globální ekonomické krizi v roce 2009 výrazně zpomalilo tempo při dohánění průměrné životní úrovně v EU. Důvodem je zpomalení růstu produktivity práce i neefektivní využívání zdrojů. V analýze na to nyní upozornili ekonomové slovenského ministerstva financí.
- Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že Evropská unie dosud zcela neukončila subvencování výrobce letecké techniky Airbus. Agentuře Reuters to v pondělí řekly zdroje obeznámené se situací. Rozhodnutí zřejmě umožní Spojeným státům zachovat cla na evropské zboží, která Washington v reakci na nezákonné subvencování Airbusu zavedl letos v říjnu.
- V Madridu v pondělí začala 25. konference OSN o změnách klimatu (COP25), jejíchž 29 000 účastníků bude v nadcházejících dvou týdnech diskutovat o tom, jak posílit boj proti globálnímu oteplování. Chilská ministryně životního prostředí Carolina Schmidtová, jejíž země madridské konferenci předsedá, v úvodním projevu vyzvala vlády jednotlivých států, aby předložily ambicióznější závazky snižování emisí skleníkových plynů před vypršením lhůty, jež byla stanovena ke konci příštího roku.