Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali data z amerického trhu práce a hospodářské výsledky několika velkých evropských firem.
Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,39 % na 390,37 bodu, za celý týden však ztratil 0,16 %. Britský FTSE 100 získal 0,4 % na 7 380,64 bodu (týden: -0,64 %), francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,18 % na 5 548,84 bodu (týden: -0,37 %) a německý DAX stoupl o 0,55 % na 12 412,75 bodu (týden: +0,79 %).
Pomyslným vítězem dne se stal německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas, jehož cenné papíry vyletěly vzhůru zhruba o 9 % poté, co firma uvedla, že jí v prvním kvartálu oproti loňskému roku vzrostl zisk o 17 procent na 632 milionů eur.
O více než procento stouply akcie finančních domů Société Générale a HSBC, které v pátek rovněž odtajnily lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí.
Evropské akcie (3. května 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Evropská unie by měla přestat oklamávat Turecko, že má vyhlídky na členství v bloku a místo toho mu nabídnout komplexní strategické partnerství. V pátek to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po schůzce se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. EU vstupní rozhovory s Tureckem vede od roku 2005.
- Česká národní banka zhoršila pro letošní i příští rok odhad vývoje veřejných financí. Nově letos očekává přebytek 0,3 procenta hrubého domácího produktu, když v únoru očekávala 1,2 procenta HDP. Pro příští rok odhad zhoršila na 0,2 procenta HDP z předchozích 1,3 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které v pátek banka zveřejnila. Loni skončily veřejné finance v přebytku 0,9 procenta.
- V Německu se v posledních dnech naplno rozproudila debata o zavedení daně z oxidu uhličitého (CO2). Plán ministryně životního prostředí Svenjy Schulzeové (SPD), který má přispět ke snížení produkce tohoto skleníkového plynu, ale zatím rozděluje německou politickou scénu. Naproti tomu veřejnost má názor poměrně jasný - z téměř dvou třetin je proti takovémuto opatření.
- Automobilka Škoda Auto investovala v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 74,3 procenta více. Peníze šly především na vývoj nových modelů a elektromobilitu. Investice se tak promítly do celkového výsledku firmy, provozní výsledek české automobilky klesl v prvním čtvrtletí o 6,2 procenta na 410 milionů eur. Tržby stouply o 8,2 procenta na 4,9 miliardy eur, uvedla v pátek firma v tiskové zprávě.
Výsledková sezóna
- Francouzské bance Société Générale, která vlastní většinový podíl v české Komerční bance, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 26 % na 631 milionů eur. Zisk stáhly dolů nižší příjmy a růst nákladů, překonal však očekávání analytiků. Vyplývá to z pátečního prohlášení banky.
- Komerční bance v letošním prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 5,9 % na 3,18 miliardy Kč. Výnosy se jí meziročně zvýšily o 5,1 % na 7,96 miliardy Kč. Díky silnému ekonomickému prostředí a dalším pozitivním faktorům banka opět vykázala čisté rozpuštění opravných položek k úvěrům.
- Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 12,2 % na 377 milionů eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v prvním čtvrtletí klesl o 3,1 % na 3,9 miliardy Kč.
- Rakouské ropné a plynárenské skupině OMV klesl v prvním čtvrtletí letošního roku očištěný provozní zisk o sedm procent na 759 milionů eur. Výsledky negativně ovlivnily nepokoje v Libyi, které znemožnily firmě zvýšit těžbu v zemi, vyplývá z pátečního prohlášení.
- Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Adidas vzrostl v prvním čtvrtletní zisk ve srovnání se stejným obdobím loni o 17 procent na 632 milionů eur. Hospodaření podpořil prodej přes internet. Akcie firmy reagovaly na silné výsledky růstem na nový rekord, upozornila agentura Reuters.
- Italsko-americké automobilce Fiat Chrysler Automobiles (FCA) v letošním prvním čtvrtletí klesl zisk téměř o polovinu na 508 milionů eur z 951 milionů eur před rokem. Na výsledek měly podle pátečního sdělení automobilky negativní dopad změny ve výrobě a úpravy podnikatelské strategie v Evropě.
- Britská banka HSBC v prvním čtvrtletí zvýšila hrubý zisk meziročně o 31 procent na 6,21 miliardy dolarů. Slabé výsledky investičního bankovnictví totiž kompenzovalo snižování nákladů a růst příjmů v Asii, oznámila v pátek firma, která je podle objemu aktiv největší bankou v Evropě.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Největší britská automobilka Jaguar Land Rover testuje software, který řidičům těchto osobních automobilů umožní získat kryptoměnu IOTA oplátkou za sdílení dat. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Firma vyvíjí technologii "inteligentní peněženky", která bude řidiče odměňovat za hlášení užitečných dat poskytovatelům navigací a místním orgánům. Šlo by o informace jako například zácpy na silnicích nebo výmoly.
- Nejlépe placeným šéfem dozorčí rady v Německu byl loni opět Paul Achleitner z Deutsche Bank. Předseda dozorčí rady největší německé banky, který dohlížel na nakonec neuskutečněný plán její fúze s Commerzbank, si podle studie poradenské firmy hkp, z níž citují agentury, v roce 2018 odnesl 858 000 eur. To je meziročně o sedm procent více. Achleitner je v čele dozorčí rady Deutsche Bank od roku 2012 a cena akcií této banky se v tomto období snížila o 70 procent.
- Ze zájemců o možnou stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany by se podle budoucího ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) neměl dopředu nikdo vylučovat, tedy ani Rusko a Čína. Řekl to v pondělí v rozhovoru s ČTK. Popřel zároveň informace Deníku N, že by úterní schůzka pracovní skupiny, kde se setká zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl se zástupci tajných služeb, úřadu vlády a několika ministerstev, měla pozice obou zemí v případném tendru zlepšit.
- Premiér Andrej Babiš sektorové daně pro banky nebo mobilní operátory zavádět nechce, řekl v pondělí Lidovým novinám. Jeho vyjádření pro Českou televizi, ve kterém o daních mluvil, bylo překroucené, uvedl. Zvláštní daň pro banky prosazuje koaliční sociální demokracie.
- Optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné zdroje menšího výkonu. V projevu na úterním Evropském jaderném fóru (ENEF) v Praze to řekl premiér Andrej Babiš. Odborníci upozorňují na to, že ve světě se zatím tato modulární zařízení vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem zatím téměř chybí. Babiš v úterý uvedl, že je na Česku a Evropské unii, v jaké míře se budou na jejich rozvoji angažovat.
- Počet lidí bez práce v Německu v dubnu klesl o 12 000 na 2,22 milionu, což je výrazně lepší výsledek, než čekali analytici. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které v úterý zveřejnil spolkový úřad práce. Pro německou ekonomiku je to pozitivní signál, neboť předpokládaná vyšší soukromá spotřeba by mohla podpořit růst. Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,9 procenta, nejníže od znovusjednocení země v roce 1990.
- Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze dále zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z únorových 2,6 procenta. Odhad komplikují prohlubující se nejistoty vnějšího prostředí, zejména hrozba dalšího zpomalování německé ekonomiky. Asociace o tom v úterý informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhaduje růst ekonomiky o 2,3 procenta.
- Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí zrychlilo ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procentního bodu. Růst hrubého domácího produktu eurozóny činil 0,4 procenta, v celé EU pak 0,5 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
- Britský vrchní soud ve středu nevyhověl ekologickým aktivistům, místním úřadům a jednotlivým občanům metropole, kteří vznesli námitky proti výstavbě třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow. Odpůrci rozšíření letiště, mezi nimi i londýnský starosta Sadiq Khan, si u soudu stěžovali, že vláda náležitě nezhodnotila dopady, které bude mít nová dráha na kvalitu ovzduší a hlučnost v hlavním městě.
- Telekomunikační skupina Vodafone se ohradila proti tvrzení agentury Bloomberg, že bezpečnostní mezery v zařízení čínské společnosti Huawei mohly v roce 2011 této firmě umožnit neoprávněný přístup do pevné sítě mobilního operátora Vodafone v Itálii. Vzápětí se proti takovému tvrzení ohradil i Huawei, informovala agentura Reuters.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve výrobě v dubnu klesl na 53,1 bodu (odhad: 53,0 bodu, březen: 55,1 bodu).
- Britská centrální banka na květnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání Bank of England zlepšila výhled růstu britské ekonomiky, ale současně také varovala, že brexit stále ohrožuje výhled vývoje měnové politiky.
- Dodávky čisté ropy z Ruska ropovodem Družba pro firmu MOL mají být obnoveny do poloviny května. Dohodli se na tom zástupci ruského ministerstva pro energetiku a společností MOL, Slovnaft, Transněfť, Transpetrol a UkrTransNafta na jednání v Budapešti. Tiskové agentuře MTI to řekla maďarská energetická firma MOL.
- Německá přepravní společnost FlixBus se dohodla s francouzskou firmou Transdev na koupi provozovatele dálkové autobusové přepravy Eurolines a vnitrostátního francouzského přepravce isilines. Vyplývá to z prohlášení, které firma FlixBus zaslala ČTK. FlixBus tak rozšiřuje svoji síť dálkové autobusové přepravy.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru eurozóny se podle údajů firmy IHS Markit Economics mírně vylepšily. Finální hodnota indexu nákupních manažerů čítala za duben 47,9 bodu. Po březnových 47,5 bodu očekával trh nepatrně slabší vylepšení na 47,8 bodu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips v prvním čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITA) meziročně o šest procent na 364 milionů eur. Firma nicméně kvůli poklesu poptávky nedostála očekávání analytiků ani ziskem, ani růstem tržeb, uvedla v pondělí agentura Reuters.
- Největší světová služba pro streamování hudby Spotify v prvním čtvrtletí poprvé dosáhla hranice 100 milionů předplatitelů. Firma v pondělí rovněž oznámila, že snížila čtvrtletní ztrátu, zatímco její tržby výrazně stouply.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom loni zdvojnásobil čistý zisk na 1,46 bilionu rublů. Státní firmě, která k tvorbě hrubého domácího produktu Ruska přispívá více než pěti procenty, podle jejího pondělního sdělení pomohl především rekordní prodej suroviny do Evropy.
- Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistý zisk 11,76 milionu USD, za první čtvrtletí 2018 reportovala zisk 7,25 milionu USD. Tržby se jí nicméně snížily ze 156,71 milionu USD na 146,56 milionu USD.
- Evropský výrobce letecké techniky Airbus v prvním čtvrtletí zvýšil očištěný provozní zisk na 549 milionů eur ze 14 milionů eur ve stejném období loni. Přispěl k tomu hlavně vyšší odbyt komerčních letadel, který zastínil odliv hotovosti způsobený předzásobením součástkami. Vyplývá to z údajů, které v pondělí firma zveřejnila.
- Britské ropné společnosti BP klesl v prvním čtvrtletí zisk o téměř devět procent na 2,4 miliardy USD. Ve srovnáním s předchozím čtvrtletím byl nižší skoro o třetinu. K poklesu přispěly nižší ceny ropy a marže rafinerií, které částečně vykompenzoval růst těžby a vyšší příjmy z obchodování, uvedla v úterý firma.
- Výsledky GlaxoSmithKline v 1Q: Zisk před zdaněním 1,30 miliardy GBP (loni: 1,11 miliardy GBP), obrat 7,66 miliardy GBP (odhad: 7,54 miliardy GBP).
- Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen klesl v prvním čtvrtletí o pět procent na 3,9 miliardy eur. Mohl za to slabší prodej a vyšší náklady, uvádí se ve čtvrtečním prohlášení. Součástí koncernu je i česká Škoda Auto, jejíž zisk se v prvním čtvrtletí snížil o 6,2 %.
- Čistý zisk ropné společnosti Royal Dutch Shell v prvním čtvrtletí klesl o dvě procenta na 5,43 miliardy USD. Překonal však odhady analytiků díky zkapalněnému zemnímu plynu a vyšším příjmům z obchodování.
- Největší poskytovatel hypotečních úvěrů v Británii Lloyds Banking Group zvýšil v prvním čtvrtletí zisk i příjmy. Růst ale navzdory výraznému pokroku ve snižování nákladů nesplnil očekávání analytiků, uvedl list Financial Times. Zisk bance stoupl na 1,2 miliardy liber z 1,15 miliardy liber ve stejném období 2018, odborníci ale předpovídali 1,39 miliardy.
- Dánský pivovar Carlsberg zvýšil tržby v prvním čtvrtletí o devět procent na 13,89 miliardy dánských korun (47,7 miliardy Kč). Pomohl mu hlavně vývoj na asijském trhu, kde stoupl zájem spotřebitelů o dražší značky, ale také pozitivní vývoj měnových kurzů na devizovém trhu a akvizice v Kambodži.
- Německý internetový obchod s módou Zalando v prvním čtvrtletí prohloubil čistou ztrátu na 17,6 milionu eur z 15,1 milionu před rokem. Tržby firmě stouply o 15,2 procenta na 1,39 miliardy eur. Největší evropský módní internetový řetězec ve čtvrtek zahájil plánovanou expanzi a potvrdil svůj výhled na letošní rok.
- VýsledkyHugo Boss v 1Q: Čistý zisk 34 milionů EUR (loni: 50 milionů EUR), tržby 664 milionů EUR (loni: 650 milionů EUR).
- VýsledkyFresenius v 1Q: Čistý zisk 465 milionů EUR (loni: 465 milionů EUR), tržby 8,52 miliardy EUR, meziročně +5 %).
- VýsledkyBNP Paribas v 1Q: Čistý zisk 1,92 miliardy EUR (loni: 1,57 miliardy EUR, odhad: 1,99 miliardy EUR), tržby 11,14 miliardy EUR (meziročně +3,2 %, odhad: 10,74 miliardy EUR).
- VýsledkyVeolia Environnement v 1Q: Čistý zisk 209,2 milionu EUR, provozní zisk 483,7 milionu EUR, tržby 6,7 miliardy EUR.
Zdroj: CNBC
Aktuality
