Chyba nad ostatní: Investoři od akcií čekají zázraky
|

Chyba nad ostatní: Investoři od akcií čekají zázraky

Mezi investory je dlouhodobě zažitý názor, že by akciový trh měl ročně vydělávat okolo 10 %. Při pohledu na současné ocenění akcií ovšem vyvstává otázka, na jaké hodnoty by se valuace měly či musely dostat, aby akcie v příštích letech dosáhly ročního výnosu 10 %. Odpověď býky jistě nepotěší.

Americké akcie Psychologie P/E Ocenění Dividendy Výnosy

Odpověď je jednoduchá. Pokud bychom chtěli, aby v následujících 10 letech americké akcie naplnily zmíněné očekávání 10% ročního výnosu, musely by jejich valuace vzrůst na historické vrcholy z doby technologické bubliny. Přesvědčen je o tom (nejen) John Bogle, zakladatel společnosti Vanguard.

Jde na to jednoduše. Výnos je podle něj součtem tří faktorů - dividendového výnosu, růstu zisku a změny ocenění. Historicky se 9,6% průměrného výnosu z držení amerických akcií dobereme následovně (kdo někdy pracoval s procenty, neděsí se, že rovnice takto zapsaná vlastně nesedí):

9,6 % (celkový výnos) = 4,2 % (dividendový výnos) + 4,7 % (růst zisku) + 0,3 % (růst ocenění)

Když dosadíme současná čísla, výsledek bude skromnější. Dividendový výnos je kolem 2 %, růst zisků ponechme na stejné úrovni a P/E dosaďme současné. Vyjde zhruba 6,7 %. To vlastně stále není tak špatné.

Vzhledem k tomu, že investorům by se nadále zamlouval 10% roční výnos, bude potřeba něco změnit. Za předpokladu, že růst zisků i dividend zůstane podobný, bude muset dále růst ocenění akcií.

Kdybychom v příštích letech chtěli za uvedených podmínek dosahovat 10% ročního výnosu z držení amerických akcií po následujících 10 let, ukazatel CAPE (cyklicky očištěné P/E) by musel ze současné hodnoty 29 vzrůst na rekordních 45, tedy každý rok by měl vzrůst průměrně o 4,14 %. To je ideální případ v prvním řádku tabulky, pravděpodobnost této možnosti je však velice nízká.

Ve druhém řádku tabulky je situace, kdy CAPE zůstane na současné úrovni. Pak by průměrný roční výnos v následujících 10 letech byl 6,36 %. Ostatní případy jsou pro investory stále méně příznivé, nejvíce pravděpodobné jsou přitom dvě možnosti ve středu tabulky. Ty by znamenaly, že by si investoři měli zvyknout na mnohem nižší výnosy, než jaká jsou jejich historicky "podložená" očekávání.

Samozřejmě existuje i možnost, že porostou dividendy, respektive dividendové výnosy, pravděpodobnost toho je ale zhruba taková, že Elon Musk najde (použitelnou) vodu na Marsu. Takže cesta ke spokojenosti investorů dost možná vede krajinou skromnějších očekávání.

Zdroj: mebfaber.com