Toto byly v roce 2022 nejlepší a nejhorší fondy v Česku

Nejúspěšnější retailový fond v ČR vydělal v uplynulém roce 135 %. Nejméně úspěšný fond naopak prodělal 69 %.
Rok 2022 byl pro většinu investic poměrně krutý. Ceny akcií se v průměru propadly o 15-20 %. O mnoho lépe na tom nebyly ani dluhopisy, které v průměru ztrácely kolem 10-15 %. Tomu odpovídají i výsledky akciových, dluhopisových a smíšených fondů. Naprostá většina fondů skončila v roce 2022 ve ztrátě kolem 10-20 %.
Dařilo se energiím, Turecku a nemovitostním fondům
Výjimkou byly některé specificky regionálně či sektorově zaměřené fondy. Díky prudkému růstu cen energií se dařilo energetickému sektoru, zejména akciím těžařů ropy a plynu. Například hodnota akcií americké společnosti ExxonMobil stoupla v uplynulém roce o 80 %. Deset z patnácti nejúspěšnějších retailových fondů v ČR za uplynulý rok jsou proto komoditní fondy a fondy zaměřené na akcie těžařů ropy a plynu.
Z regionálního hlediska se relativně dařilo investicím v Latinské Americe, zejména v Brazílii a Mexiku. Vůbec největší výnosy pak za rok 2022 vykázaly dva akciové fondy zaměřené na Turecko – HSBC GIF Turkey Equity (+135 %) a BNP Paribas Turkey Equity (+112 %).
Nadprůměrné výnosy bude za rok 2022 reportovat také většina nemovitostních fondů, přestože ve druhém pololetí již ceny nemovitostí v Česku začaly klesat. Na přesná čísla si u většiny z nich musíme ještě počkat. Největší výnos zatím za 11 měsíců vykazuje CREDITAS nemovitostní fond, který se vešel do top 15 fondů za rok 2022. Za celý rok bude určitě hlásit atak 10% hranice zhodnocení více nemovitostních fondů (jejich přehled a výsledky můžete sledovat na portálu www.nemovitostní-fondy.cz).
Propadáky byly Rusko, Čína a technologie
Na opačné straně výsledkové listiny najdeme samé akciové fondy. Vůbec nejhorší výsledky zaznamenaly fondy zaměřené na východní Evropu, kde zpravidla velkou část tvořilo Rusko, ale všechny investiční fondy se na jaře v důsledku sankcí z Ruska s velkými ztrátami stáhly. Velice špatné výsledky měly i fondy zaměřené na Čínu, většina jich skončila loni ve ztrátě kolem 30-35 %.
Mezi nejztrátovějšími fondy za rok 2022 najdeme také řadu fondů zaměřených na akcie technologických firem. Není divu, právě technologické tituly patří k největším propadákům loňského roku. Hodnota akcií Amazonu spadla na polovinu, Microsoft ztratil 30 %, Alphabet 40 %, Apple 27 %, Meta Platforms 60 %, Tesla 65 %, NVIDIA 50 % a tak dále.
Vysoké výnosy bude mít i řada fondů kvalifikovaných investorů
Ve výčtu nejvýnosnějších a nejztrátovějších fondů za rok 2022 uvádím pouze retailové fondy. Opomíjím fondy kvalifikovaných investorů, protože ty ještě nereportovaly výsledky. U mnohých bude ocenění známo až po auditech, tedy zhruba v dubnu.
Řada těchto fondů oznámí dvojciferné procentuální výnosy. Třeba Jet Industrial Lease za prvních deset měsíců loňského roku vydělal investorům 18 %. Fond Sirius Investments Alpha ve stejném období zhodnotil majetek o 16 %. Fond Elba vydělal od ledna do listopadu 15 %. A fond Conseq Eko-energetický vykázal jen za první pololetí výnos 16 %.