Od nesouhlasu k pohrdání: Pod pokličkou politické polarizace

Politická polarizace je problém. Lidé nejenže nesouhlasí s lidmi s opačným politickým názorem, často jimi i aktivně pohrdají. Nenávist vůči jiným stranám se stala větší silou než láska ke straně vlastní.
Proč polarizace narůstá? Vysvětlení může být vlastně jednoduché - lidé na obou stranách politického spektra značně nadhodnocují převahu extrémních názorů na druhé straně (studie ZDE). Tento jev se nazývá falešná polarizace. Jde o polarizaci založenou nikoli na skutečných rozdílech v modálních názorech obou stran, ale na nesprávně vnímaných rozdílech. Toto nedorozumění má přitom negativní dopady na demokratický proces.
Máme tendenci podceňovat váhu umírněných názorů na druhé straně a naopak výrazně nadhodnocovat převahu extrémních názorů. U extrémních názorů lidé odhadují, že s ním souhlasí většina jejich politických oponentů, zatímco ve skutečnosti s ním většina třeba nesouhlasí.
Čím více lidé ve studii přeceňovali převahu extrémních názorů na druhé straně, tím více se jim druhá strana nelíbila. Důležité je, že nesympatie k politickým oponentům byla mnohem těsněji spojena s jejich vnímáním extrémních názorů než těch umírněných. Jinými slovy, "nemáme je rádi ne kvůli skutečně zastávaným postojům, ale kvůli námi špatně odhadnutým názorům".
Myslíme si, že ti druzí jsou extrémisti, a proto je nemáme rádi. Co přichází dále? Čím více se lidem ve studii nelíbili příslušníci a zastánci jiných stran, tím méně byli ochotni se s nimi jakkoli angažovat - jezdit s nimi taxíkem, diskutovat s nimi o politice, scházet se s nimi nebo dokonce jim jen podat ruku. Tato neochota zapojit se do diskuze s druhou stranou je větší problém, než by se na první pohled mohlo zdát. Tím, že se lidé od svých politických oponentů oddělují, se připravují o možnost, že by své mylné názory na ně uvedli na pravou míru.
Čtvrtým hlavním zjištěním bylo, že lidé se zdráhají kritizovat extrémní názory své vlastní strany. Jedním z důvodů je to, že nadhodnocují podporu těchto extrémních názorů. A také se to děje proto, že nenávist a strach lidí z druhé strany může povzbudit "naši" touhu vystupovat jednotně.
Zajímavým zjištěním je (i v Česku známý) fakt, že politicky angažovaná média pomáhají polarizaci zvyšovat. Polarizace totiž prodává.
Šesté zjištění je obzvláště znepokojivé. Jakmile jedna strana začne mít podezření, že druhá strana používá nekalé taktiky - bez ohledu na to, zda má pravdu -, pravděpodobně začne mít pocit, že její vlastní strana nemá jinou možnost než dělat totéž. Když si toho druhá strana všimne, bude mít pocit, že nyní musí sama přidat v používání nekalých taktik. Vzniká začarovaný kruh stále více protidemokratického chování.
Animozita a rozhořčení mohou být uspokojivé, ale hrozí, že stranický konflikt bude nesprávně zaměřen na relativně vzácné problémy a odkloní se od skutečnějších, ale přitom potenciálně řešitelných politických neshod.