Tato skupina akcií ustála nejhorší propady od Velké deprese. Měla by zvládnout i převrácenou výnosovou křivku
|

Tato skupina akcií ustála nejhorší propady od Velké deprese. Měla by zvládnout i převrácenou výnosovou křivku

Inverze části americké výnosové křivky obnovila spekulace o blížící se recesi (nejen) v USA. V takovém případě by nic hezkého nečekalo ani americké akcie. Podle Société Générale ovšem existuje na burze segment, který historicky zvládá propady v ekonomice i na trzích lépe než ostatní.

Americké akcie Výnosová křivka S&P 500 Hodnotové investování Investiční tipy

Výnosy dlouhodobých amerických vládních bondů klesly pod krátkodobé úroky před všemi americkými recesemi od roku 1955. S tím se jako s výstražným signálem těžko bojuje, jakkoli do recese někdy zbývalo i pár let. Právě tato prodleva mezi převrácením výnosové křivky a samotným startem recese je pro investory mimořádně nejistým obdobím (ale lze se ptát, jaké období podobná nejistota neprovází).

Převrácená výnosová křivka v USA: Co to (ne)znamená?
Výnos 3měsíčních pokladničních poukázek USA byl 22. března vyšší než výnos amerických 10letých vládních dluhopisů. Křivka výnosů se tak převrátila, což v posledních desetiletích (naposledy v roce 2007) poměrně spolehlivě předznamenávalo recesi v USA a pokles na akciovém trhu. Mají je investoři očekávat i tentokrát?

Podle Andrewa Lapthornea, šéfa kvantitativních analytiků v Société Générale, zatím pokles 10letých výnosů pod ty 3měsíční nelze příliš prakticky uchopit. Společně s obavami Fedu ze zpomalení ekonomiky (se kterým souvisí také slabý růst ziskovosti firem) to ale již určitou oporu pro investiční rozhodnutí poskytuje.

Lapthorne je přesvědčen, že případné další zpomalování hospodářství mohou nejlépe ustát takzvané hodnotové akcie, tedy cenné papíry firem, jež mají silné fundamenty, přičemž tyto cenné papíry jsou na základě zisků či tržeb relativně nízko oceněny. Tyto tituly analytik preferuje od doby, kdy se loni začalo nahlas hovořit o konci éry růstu velkých technologických firem jako Alphabet, Facebook nebo Amazon (ponechme stranou, zda tento konec nyní opravdu prožíváme).

Na grafu je vedle výkonnosti indexu S&P 500 také výkon skupiny hodnotových akcií vybraných podle Fama French oceňovacího modelu. Tento výkon nebyl vždy lepší než výkon celého trhu, v průměru ale tato skupina během 25 sledovaných velkých poklesů odepsala 2,4 %, zatímco S&P 500 celých 25 %.

"Hodnotové akcie jsme doporučovali již v době, kdy výnosy dluhopisů rostly. To se teď neděje, ovšem pro hodnotové tituly nadále hovoří jejich oproti celému trhu atraktivní ocenění. To v době možného ekonomického zpomalení nabízí akciovým investorům zajímavé útočiště, v případě zlepšení hospodářského výhledu se pak růstový potenciál těchto akcií ještě zvýší," uzavírá Andrew Lapthorne i s vědomím toho, že v době obnovené dobré nálady na burzách investoři budou opět dávat přednost růstovým a "dražším" jménům.

Výnosová křivka: Nejen Spojenými státy živ je ekonom
22. března klesl výnos 10letých vládních dluhopisů USA pod výnos tamních 3měsíčních pokladních poukázek. Známý to indikátor blížící se recese vyvolal lavinu spekulací o její nevyhnutelnosti. Nejen americkým výnosům se věnuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Zdroj: Société Générale