Technická analýza: Dolarová cena zlata krátce pod důležitou podporou. Začíná větší pokles, nebo zvítězí býci?
|

Technická analýza: Dolarová cena zlata krátce pod důležitou podporou. Začíná větší pokles, nebo zvítězí býci?

Ani minulý týden nepřinesl rozřešení toho, jakým směrem se cena zlata jednoznačněji vydá. Až v pondělí 21. září přišel pokles dolarové ceny zlata pod silnou podporu.

Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice Investiční alternativy Technická analýza Stříbro Komodity

U spotové ceny zlata se na straně podpory jednalo o pásmo 1 900 až 1 906 USD za trojskou unci, které trh držel od poloviny srpna. Trh nyní otestoval velice silný výběžek, který se vytvořil při rychlém výprodeji 12. srpna na ceně 1 860 USD. Zlato v pondělí oslabilo na 1 880 USD, ale nakonec uzavíralo na 1 910 USD.

Jde o začátek většího výprodeje? Před dvěma týdny jsem zmínil, že by mě nepřekvapilo, kdyby zlato ještě jednou "pohrozilo" směrem dolů (klidně krátkodobě pod 1 900 USD), než se trh vydá opět vzhůru. Zlato musí nyní udržet zmiňovaný výběžek. Pokud se mu to podaří, jedná se o jednu z nejsilnějších obratových formací. Pokles pod tento výběžek by naopak znamenal pravděpodobný výprodej až k původnímu pásmu proražení 1 800 až 1 820 USD.

Z technického hlediska cena zlata spadla pod trojúhelník, který se tvořil několik týdnů. Současně došlo k tomu, že poprvé od 5. června uzavřel trh pod 50denním průměrem. Tato skutečnost mohla přinutit technicky orientované obchodníky k tomu, aby začali prodávat ve větších objemech. Z hlediska struktury COT na burze COMEX drželi v posledních týdnech poměrně vysoké čisté dlouhé pozice obchodníci z kategorie non-reportable. V podstatě se jednalo o nejvyšší pozice od roku 2013.

Pondělní výprodej mohl být útokem na pozice těchto obchodníků, kteří s menšími účty většinou nejsou schopni ustát větší výprodej. Z celkového pohledu však struktura COT není medvědí, je spíše v býčím teritoriu.

Zlato v pondělí klesalo bez podstatnější fundamentální zprávy, ale objevily se názory, že za propadem ceny stojí posilování amerického dolaru. Ten sice ve stejný den mírně posílil, ale střednědobě se jeho index pohybuje již dva měsíce do strany.

Jiný příběh píše česká koruna, která od začátku září oslabila vůči dolaru z 21,80 na současných 23,15 USD/CZK. To způsobuje, že cena zlata v korunách se drží na stejné úrovni či mírně roste. Aktuálně je nad 44 000 Kč za trojskou unci.

Na trhu se stříbrem došlo k obdobné situaci jako na trhu se zlatem, ovšem s tím rozdílem, že pondělní pokles byl výrazně razantnější (což není u stříbra nic ojedinělého). Cena stříbra klesala až o 10 % a testovala výběžek z 12. srpna na 23,40 USD. I pro stříbro je podstatné, zda tento výběžek bude udržen. Také stříbro obchodované v dolarech zlevnilo pod 50denní klouzavý průměr.

Nyní je potřeba vyčkat, zda se jednalo o legitimní proražení, nebo takzvaně falešné proražení. Trh s fyzickým kovem totiž zůstává velice robustní, ale realita je taková, že cenu drahých kovů určuje především derivátový trh a burza COMEX.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.