Vymstí se Fedu lednový holubičí tón?
|

Vymstí se Fedu lednový holubičí tón?

Fed v lednu v souladu s očekáváními ponechal úrokové sazby beze změny, ale celkový tón usnesení překvapil holubičím vyzněním. Výrazně se změnilo hodnocení rizik a banka naznačila možnost přerušení cyklu zvyšování sazeb a ochotu k upravení nastaveného tempa snižování své bilance. Je otázka, zda se to americké centrální bance nevymstí.

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Jerome Powell Centrální banky

V hodnocení ekonomických podmínek Fed neudělal žádné významné změny, růst nadále vnímá jako solidní a trh práce jako silný. Výrazně se ale posunulo hodnocení rizik. Šéf Fedu Jerome Powell zdůraznil několik křížících se proudů, které naznačují méně příznivý hospodářský výhled. Jde o pokračující zpomalení globálního růstu, politická rizika jako brexit, obchodní vztahy s jinými zeměmi či aktuálně přerušený shutdown a také méně příznivé finanční podmínky. Upozornil i na zmírněné inflační tlaky, a tedy menší riziko nárůstu inflace.

Fed podle očekávání ponechal sazby beze změny, z prohlášení vypustil pasáž o zhruba vyrovnaných rizicích
Americká centrální banka na lednovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, základní sazba tak zůstává v pásmu 2,25-2,50 %, kam ji Fed zvýšil v prosinci. V prohlášení vydaném po konci zasedání se tentokrát neobjevila pasáž, ve které banka dosud opakovaně hovořila o "zhruba vyrovnaných rizicích".

Pozoruhodnější je ale posun prohlášení o úrokových sazbách a normalizaci bilance v podstatě k holubičímu okraji pomyslného spektra měnové politiky. V prohlášení bylo možné zvyšování úrokových sazeb nahrazeno úpravami cílového rozpětí. To vrací na stůl i možnost snižování úroků v USA. Možnost změny tempa normalizace své bilance se banka rozhodla vzít do hry výrazně dříve, než se čekalo.

Celkově velice holubičí tón Fedu podporuje možnost, že se trhy uspokojí s vědomím takzvaného "Powell put" za zády. Vzhledem k slušné ekonomické situaci USA by ale výrazná změna rétoriky banky mohla začít Fed za pár měsíců pronásledovat, jakmile si po odeznění zkreslených makroekonomických údajů a celkovém vyjasnění situace ekonomika vyžádá vyšší sazby. Rychlé změny ve výhledu měnové politiky trh nemá v oblibě. Uvidíme tedy, zda se Jerome Powell na tiskových konferencích po dalších zasedáních FOMC vrátí do jestřábího hnízda.

Zdroj: Fidelity International