Wikipedia jako vzpomínka na budoucnost
|

Wikipedia jako vzpomínka na budoucnost

Připomeňme si, že internet může i bez vlády tvrdé ruky být užitečný a to, jak pěkný to mohl být svět, kdyby se byl nestal kořistí obvyklých podezřelých, psychopatů, zločinců, podvodníků, marketérů a miliard poslušných ovcí.

Internet Informační technologie Vzdělání

V roce 2001, aniž jsme to tušili, se svět zásadně proměnil. A ne, není řeč o 11. září. Již o osm měsíců dříve, 15. ledna, spustili Jimmy Wales a Larry Sanger on-line encyklopedii. Pro později narozené, bylo to nedlouho poté, co s hokejem skončil Wayne Gretzky, Beatlovi Georgovi Harrisonovi zbýval necelý rok života a Enron byl váženou firmou. Google byl naopak poměrně neškodný capart v dupačkách, Amazon byl pouhé on-line knihkupectví a Facebook neexistoval vůbec.

Když děláte encyklopedii, normální postup je, že oslovíte milion expertů, seženete milion peněz a nasypete to všechno do jednoho hrnce. Když se polévka začne vařit, doufáte, že se vám sejde dost expertních pojednání na učená témata, abyste výsledku mohli říkat encyklopedie. Obvykle nesejde, takže váš program na další léta spočívá v přesvědčování těch váhavých.

Aktualizace, aktualizace, aktua...

Jednoho krásného dne přesvědčování uzavřete a encyklopedii vydáte. Všech osm, třináct či dvaatřicet svazků (jako má Encyclopaedia Britannica, matka všech encyklopedií) se pak krásně leskne a vnitřně se připravuje na desetiletí pokojné existence kdesi v horních patrech knihoven, kam se sice majitel špatně dostane, ale kam je naopak dobře vidět z křesla pro hosty.

Problém je pochopitelně v tom, že aby takové mamutí dílo nestárlo velice rychle, je potřeba je neustále aktualizovat. Když kvůli tomu musíte stále znovu tisknout tisíce stran, je to k vzteku. Právě Britannica tím zaměstnávala na plný úvazek dvaasedmdesát lidí, než po roce 2010 přestala v tištěné podobě vycházet úplně.

Jinými slovy, internet je pro vývoj platformy, která by shrnula co největší objem lidského poznání, ideální prostředí. Aktualizace probíhají jediným enterem po celém světě, autorem aktualizace může být prakticky kdokoli s počítačem a nestojí to moc peněz.

Shodou okolností jsou to velice podobné argumenty, jež nyní používají příznivci blockchainu, ovšem s jedním podstatným rozdílem – zatímco zápis jednou provedený v blockchainu nelze změnit (či by to alespoň nemělo jít snadno), zápis do velkého společného encyklopedického díla může měnit kdokoli, kdykoli a (téměř) jakkoli.

Další technologická bublina? O růstu cen akcií je potřeba říkat celý příběh
Vývoj cen akcií velkých technologických společností často vyvolává reminiscence na přelom tisíciletí, kdy se právě na trhu s tehdy mladičkými internetovými společnostmi nafoukla jedna z největších cenových bublin historie. Dopadlo to (na hezkých pár let) špatně, a tak každé přirovnání současného vývoje k tomu před (již více než) dvěma dekádami vyvolává nervozitu, ne-li rovnou paniku. Často se ale neříká celá story.

Kde jsou experti?

Když se Wales a Sanger do takového projektu pustili, kdekdo si právě proto klepal na čelo. Zakladatelé si řekli, že nebudou spoléhat na brilantnost myslí nepatrného množství expertů, nýbrž právě na propojení dílčích znalostí, jimiž v té či oné míře disponuje skoro každý. Skoro každý ví něco, co většina lidí neví – buď proto, že to většina nepovažuje za užitečné (kolik branek vstřelil sparťanský fotbalista Miloslav Denk v 80. letech Slavii), nebo proto, že ji běh života s takovými skutečnostmi neuvedl v bližší souvislost (jak vypadá běžný pracovní den papuánského kanibala).

Wales a Sanger se rozhodli tuto obrovskou zásobárnu lidského vědění odšpuntovat, její obsah svést na jediné místo a tomu říkat Wikipedia. Rozhodli se tak i za cenu rizika, že tam budou lidé psát blbosti.

Kritiků bylo požehnaně. Encyklopedii nemůže psát jen tak nějaký hejhula, tvrdili. Když si tam bude každý přidávat a upravovat, co ho napadne, vznikne wikiholubník. Nikdy se taková práce nebude moci srovnávat s Britannikou. Jen považte: "Brazilské školství je buď dobré, nebo špatné, podle toho, jaké čtete statistiky a jak je interpretujete." Taková plytkost, no řekněte.

Naneštěstí uvedený citát je právě z Britanniky. Časopis Nature provedl srovnání obou encyklopedií a zjistil, že Britannica je jen o ždibíček přesnější než Wikipedia – na jeden článek etablované první dámy encyklopedického světa připadají v průměru tři drobné chyby, na s novým miléniem příchozí konkurentku čtyři. To je na hraně zanedbatelnosti.

To byl rok 2005. Od té doby vyšlo najevo, že i rozdíl v politické angažovanosti se zráním mizí – čím více editací, tím se výchozí zorný úhel článku blíží pomyslnému politickému středu (slyšíte, redaktoři The Washington Post?).

Protilék na cynismus

Dnes má anglická (tedy ta podstatná) verze Wikipedie na šest milionů článků. Započítáme-li produkci ve všech 285 jazycích, je to osmá nejnavštěvovanější stránka světa (každou minutou přibude na 33 editací). A nejen to, jako jediná z první desítky největších webových firem je nezisková a jako jedna z mála nešíří zlo ve formě všudypřítomné reklamy či ruského trollingu, a dokonce vás ani nešpehuje jako Facebook, Google nebo Amazon. Také Jimmy Wales (jeho kolega Sanger mezitím začal pracovat na jiných projektech) je jediným členem smetánky šéfů-zakladatelů velkých internetových projektů, jehož majetek se nepočítá v miliardách dolarů.

Časopis Wired věnoval oslavě nadcházejících dvacetin Wikipedie důkladný text. Uvádí jej citátem Michaela Scotta, postavy z amerického televizního seriálu The Office, jenž o on-line encyklopedii mluví s ironií hraničící s pohrdáním jako o "tom nejlepším, co svět kdy viděl", protože "kdokoli na celém světě si tam může na jakékoli téma napsat cokoli, takže si můžete být jisti, že to budou ty nejlepší informace".

Ten cynismus není náhodný. Skutečně, kdyby obsah Wikipedie vytvářeli lidé z komerční televize (americké či jiné), dost možná by to dopadlo… inu, jako komerční televize. Wales však měl šťastnější ruku – řídí své dílo tak, že její obsah tvoří lidé, kteří mají k cynismu daleko. Většina z nich jsou spíše fanoušci než experti, ať už mluvíme o autorech jednotlivých článků, nebo rovnou o editorech. Pro článek ve Wired vypovídali shodně, že to dělají především proto, že je to baví.

Wikipedia má 306 tisíc aktivních členů-editorů (v tomto smyslu autorů textů), něco přes tisícovku administrátorů (kteří fungují jako neformální dohled nad editory) a celkem přes 91 milionů registrovaných uživatelů. To je podstatně méně než tři miliardy uživatelů Facebooku, ale zase mají ti lidé jistou výhodu, že mají co říci jiného, než jak jim chutnala dnešní snídaně a že Kylie Jennerová je/není … (doplňte svoji oblíbenou psychiatrickou diagnózu).

Duch dobrovolné vzájemné spolupráce přináší velice levně velice užitečné výsledky. Před dvaceti lety si mnozí z nás mysleli, že to bude osud celého internetu. Dnes děkujeme osudu, že vedl ruku Jimmyho Walese tak šťastně, a zároveň s trochou neklidu sledujeme, co se stane, když můžeme být tím, čím jsme. Vyjde-li náš pěkný záměr podle očekávání, během jediné generace se z něj stane stěží uvěřitelná výjimka.

včera v 12:00

Investorský magazín: Kdo vydělá na vakcíně na covid-19?

Do cílové rovinky dobíhají první firmy s vakcínou na covid-19. Příležitosti na bilionovém globálním trhu vakcín i...
Koronavirus Světové akcie Americké akcie
20. 11. 2020 06:26

Výraznější posilování české koruny bych očekával až po zvládnutí pandemie v druhé polovině roku 2021, říká analytik

Posílení české koruny, které začalo koncem srpna, považuji za dočasné. Evropa se totiž ještě bude nějakou dobu...
Česká koruna Koronavirus EUR/CZK
19. 11. 2020 10:04

Bidenovy vztahy s Moskvou? Žádné drama (pro trhy) nečekám, zní expertní hlas z Ruska

Administrativa (předpokládaného) nového amerického prezidenta by měla být ve vztahu k Rusku předvídatelnější než ta...
Rusko Joe Biden Geopolitická rizika
18. 11. 2020 06:38

Michal Šnobr: Akcie ČEZ by si zasloužily větší "péči" managementu, růstový příběh se na burze téměř neprojevuje

Hospodaření ČEZ se vyvíjí v souladu s odhady, cena akcií ale neodráží výrazný nárůst prodejních cen elektřiny od roku...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
17. 11. 2020 16:47

Miroslav Novák (AKCENTA CZ): Krátkodobě ještě čekám tlak na riziková aktiva, v příštím roce mohou být zajímavé komoditní měny, koruna nebo zlotý

V rámci současné vlny pandemie nemoci covid-19 očekávám podobný vývoj jako na jaře, ovšem pozvolnější. Krátkodobě...
Forex (FX) Švýcarský frank Japonský jen
16. 11. 2020 12:00

Investorský magazín: Akcie a hospodaření ČEZ pohledem managementu, makléře a investora-aktivisty

Investorský magazín se věnuje největšímu středoevropskému energetickém hráči optikou tří zasvěcených - finančního...
Investorský magazín Energetika Rozhovor
14. 11. 2020 06:37

Orwell na steroidech: Proč si přečíst novou knihu Romana Chlupatého?

Romana Chlupatého, partnera Save & Capital a dlouholetého spolupracovníka Investičního webu, znáte především jako...
Knihy a literatura Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
12. 11. 2020 10:01

Pavel Hnát (VŠE): Výzvy a příležitosti probíhající revoluce ve světové ekonomice se Česka týkají v maximální míře

Recept na (hospodářský) úspěch v době po pandemii covidu-19? Nic nového, vítězi budou ti nejvíce kreativní,...
Světová ekonomika Česká ekonomika Koronavirus
10. 11. 2020 13:00

Novák (ČEZ): Část příjmů z prodeje aktiv může být vzata v potaz při rozhodování o řádné dividendě

V úterý ráno energetická skupina ČEZ zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
4. 11. 2020 18:21

Kupka & Chlupatý: Podstatná je příprava na další krizi, základem jsou rezervy a diverzifikace

Pandemie koronaviru ukázala, že ačkoli o potřebě finanční rezervy slyšel asi každý, jen nemnozí si ji zvládají...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Diverzifikace investic
3. 11. 2020 10:09

Chaos jako normál: Nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Geopolitická rizika Ekonomické a politické hrozby
2. 11. 2020 12:00

Investorský magazín: Situace na trzích a v ekonomice (nejen) v souvislosti s americkými volbami

Na začátku listopadu vyvrcholí jedna z největších volebních bitev novodobé historie. Možným dopadům amerických...
Investorský magazín Rozhovor Volby
31. 10. 2020 07:07

Jak vypadá osobní investiční portfolio hlavní ekonomky Raiffeisenbank?

Jarní sázka na jistotu v podobě velkých amerických společností z "digitálního světa", ale třeba také impulzivní nákup...
Americké akcie Zajímavost dne Celebrity
30. 10. 2020 12:06

Nízké sazby, inflace a volatilita aneb Co byste si (také) měli hlídat při sestavování investičního portfolia

Centrální banky hodlají držet sazby nízko po dlouhou dobu, obrovské sumy peněz napumpované do systému hrozí...
Investiční strategie Investiční portfolio Diverzifikace investic
30. 10. 2020 06:22

Tooze: Deglobalizace probíhá, globální epidemie ji může urychlit

Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byly a stále jsou globální, pandemie covidu-19 a před ní i napětí...
Světová ekonomika Globalizace Koronavirus
28. 10. 2020 07:03

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů

Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité...
Informační technologie Technologie Regulace
26. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Trhy 33 let od černého pondělí a začátek velkého investičního trendu

Ačkoli se na trzích a v ekonomice kvůli covidu-19 přepisuje historie, některá srovnání s důležitými milníky...
Panika na trzích Ponaučení pro investory Burzovní almanach
23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace