Zajišťujete si úroky? Protažení stávajících swapů slibuje okamžitou úsporu
|

Zajišťujete si úroky? Protažení stávajících swapů slibuje okamžitou úsporu

Měnová politika již své pro uvolnění finančních podmínek udělala, podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se bance do dalšího snižování sazeb nechce. V současnosti plochá úroková křivka na nízké úrovni nabízí příležitost k budoucím úsporám. Je namístě zvážit i protažení existujících úrokových swapů, které může přinést úspory již v blízké budoucnosti.

Česká republika Česká ekonomika Úrokové sazby Úvěry Zajištění Miroslav Plojhar Byznys a podnikání PRIBOR 1M CZK PRIBOR 12M CZK

ČNB se po razantním snížení korunových sazeb do experimentu se zápornými úroky nehrne. U dna jsou sazby ČNB a celá úroková křivka. To přináší nejen příležitost zafixovat nízké úrokové náklady u nových úvěrů, úspory jsou možné i na již běžících úvěrech, které mají pouze částečné úrokové zajištění. Natažením existujících swapů úrokových sazeb (IRS) lze již letos.

ČNB: Máme odpracováno

ČNB se do dalšího snižování sazeb nechce. Záporné úroky by totiž zdraví ekonomiky spíše zhoršily, a to vzhledem k přebytku likvidity v domácím finančním systému a zkušenostem se zápornými sazbami v eurozóně. Po snížení hlavní sazby o dva procentní body a uvolnění makroprudenčních opatření podle Jiřího Rusnoka měnová politika své odvedla a její nastavení ničemu nebrání. Měnové podmínky navíc uvolňuje i slabá koruna.

Úspory v daleké i v blízké budoucnosti

Nejen sazby ČNB, ale celá úroková křivka je u dna. Pesimistická očekávání obchodníků s úroky ohledně oživení ekonomiky a opětovného nárůstu sazeb znamenají výprodejové ceny za zafixování sazeb na dlouho. To je příležitost k budoucím úsporám úroků u nových úvěrů i u starších úrokově nezajištěných úvěrů, ale také k úsporám v blízké budoucnosti u úvěrů pouze částečně úrokově zajištěných. Máte-li zajištění úrokových swapem (IRS) pouze na část splatnosti nebo objemu úvěru, nabízí se dvě možnosti, jak nízkých tržních sazeb využít:

  • Nechat stávající IRS beze změny a k úrokovému dozajištění na nižších tržních sazbách přistoupit jako k separátní transakci (forward-starting IRS). Profil budoucích úrokových sazeb by pak měl tvar schodu – vyšší aktuální pevná sazba následovaná nižší novou pevnou sazbou.
  • Místo dvou sazeb zvolit jednu průměrnou sazbu na celé prodloužené období. Jaká přesně bude výsledná jedna sazba, je dáno zejména poměrem délky aktuálního IRS a toho, o kolik bude IRS natažený. Úvěry jsou většinou průběžně splácené, a tudíž natažení IRS by mělo být aspoň podobně dlouhé jako délka stávajícího úrokového swapu, aby to přineslo materiální snížení aktuální pevné sazby.

Půvab jedné zprůměrované pevné sazby spočívá v úspoře úrokových nákladů již v blízké budoucnosti. Tedy v době, kdy ČNB bude držet krátké sazby nízko a ekonomika se bude otřepávat z bezprecedentního propadu. Cenou za tuto slevu je vyšší pevná sazba ve vzdálenější budoucnosti. Tou dobou však již pravděpodobně bude ekonomika silnější, a pevná sazba bude i tak dávat jistotu oproti budoucímu růstu plovoucí sazby PRIBOR.

České domácnosti v době (po)koronavirové: Je z čeho ukrajovat, černé scénáře (zatím) nejsou na stole
Opatření související s koronavirovou pandemií české domácnosti finančně zasáhla. Nálada je ale i přes nárůst nejistoty relativně dobrá. Pětina dospělých se uskromnila, zásadní problémy má 400 tisíc Čechů. Index finanční situace domácností, který sleduje STEM ve spolupráci s KPMG, je na úrovni roku 2017.