Zdolá zlato poslední překážku na cestě k historickému dolarovému maximu?
|

Zdolá zlato poslední překážku na cestě k historickému dolarovému maximu?

Měsíční graf dolarové ceny zlata slibuje na konci července zajímavou podívanou. Rekord je blízko.

Zlato Vzácné kovy Investiční alternativy Bezpečné investice Technická analýza Komodity

Cena zlata se v týdnu přesvědčivě odlepila od hladiny 1 800 USD za trojskou unci a zamířila výše. Na takové úrovni se kurz nepohyboval posledních devět let (připomeňme, že řeč je o ceně v amerických dolarech; v korunách nebo v eurech nechalo zlato rekordy z roku 2011 za sebou již dávno).

Historické maximum na denním grafu je 1 921 USD, na měsíčním grafu je také na zhruba 1 900. Zlato má tedy ještě zhruba týden na to, aby stvrdilo svůj letošní skvělý výkon historickým rekordem ještě tento měsíc (v delším horizontu má čas tak něj zhruba do konce lidské civilizace). Na měsíčním grafu by tím završilo poměrně optimistický pattern, kterému se velice mile říká šálek.

Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci
Zlato jako uchovatel hodnoty hrálo důležitou roli v mnoha civilizacích a svůj status si uchovalo dodnes. V čem ale vlastně spočívá jeho hodnota, když jako klasická komodita nenese žádné úroky? Nebýt společenské shody, která trvá, pravda, již tisíce let, bylo by vzhledem ke své malé využitelnosti prakticky bezcenné.

Prolomení rekordu by z hlediska technické analýzy bylo nepochybně býčím signálem. A pro nákupy drahého kovu hovoří i fundamenty. "Hlavním důvodem zlaté rally je vysoká míra nejistoty na trzích. Investoři se obávají druhé vlny pandemie nemoci covid-19, ceny akcií se jim vzhledem ke špatnému stavu hospodářství zdají vysoké, ovšem vzhledem k uvolněné měnové politice centrálních bank nechtějí držet peníze. A tak nakupují zlato," vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček, podle kterého k růstu hodnoty zlata může přispívat i zvyšující se napětí mezi USA a Čínou.

Hlavní tržní nevýhoda zlata, tedy to, že nenabízí žádný úrokový výnos nebo dividendu, se navíc v současnosti jeví jako méně významná. "Centrální banky prudce snížily úrokové sazby, takže nízké výnosy jsou běžné u řady aktiv," doplňuje Křeček.

Velká zlatá story roku 2020: Nákupy kovu jako kouření marihuany aneb Zaútočí zlato na rekord?
Cena zlata se v červnu zastavila na nejvyšší úrovni od srpna 2011, kdy šlo o maximální dolarovou cenu na měsíčním grafu v historii. Od té doby zlato v jiných měnách rekordy překonalo již mnohokrát, v dolarovém vyjádření má ale nakročeno k rekordu až nyní.
Zdroj: Kimble Charting Solutions, BH Securities