Pražská burza: Křehký říjen
|

Pražská burza: Křehký říjen

Co bude v říjnu ovlivňovat vývoj akcií obchodovaných na pražské burze a co můžeme čekat od české výsledkové sezóny,která s tradičním zpožděním začne koncem měsíce?

Přepisování burzovních almanachů

Podle dlouhodobých statistik (amerických trhů) je září měsícem poklesu akciových trhů. Souvisí to v mnohém s tím, že pro americké fondy končí daňový rok v září, a tak se snaží ztrátové pozice prodat, realizovat ztráty a těmi kompenzovat část předchozích zisků.

Tento rok tomu tak nebylo, naprostá většina akciových trhů rostla ,jen pražská burza lehounce oslabila (kvůli dividendám Telefónicy).Je to další indikace, jak odlišný je rok 2009: prakticky jsme se nedočkali lednového efektu, nenaplnilo se pravidlo „sell in May, go away“, léto nebylo tak okurkovou sezónou, když trhy rostly a nakonec obvyklý zářijový pokles byl letos roznesen na „kopytech“ růstu.

Říjen může být měsícem dosti křehkým a plným zákmitů kvůli výsledkové sezóně, která odstartovala ve středu v USA a z tradičním zpožděním začne konce měsíce také na pražské burze.

Výhled na českou výsledkovou sezónu

V Čechách začne období výsledků 23.10. odhady vybraných provozních dat Unipetrolu za třetí čtvrtletí. Regulérně, tj. plné výsledky zveřejní jako prvá Erste Bank 30.10.; tradiční zahajovatel výsledkové sezóny – česká Telefónica O2 původní termín posunula z 27.10. na 11.listopad.

Pololetní hospodaření českých titulů nebylo tak jednoznačně pozitivní a spíše odpovídalo očekáváním trhu. Připomeňme, ţe výrazné pozitivní výsledky nabídlo CME (na úrovni čistého zisku), Pegas (dozvuky příznivých podmínek z 1.kvartálu), Philip Morris (čekejme růst dividendy) i banky, které kompenzovaly vyšší tvorbu rezerv vyššími výnosy z úroků a obchodní činnosti.

Naopak „propadáky“ byly NWR a Unipetrol. Nicméně i negativní dopady do cen na burze posledně jmenovaných titulů akcií byly potlačeny celkovým sentimentem trhu a lepšími komentáři vedení společností, co se týče vývoje v letních měsících, tedy ve 3.čtvrtletí a snad do konce roku; hovořilo se o pravděpodobném dosažení dna.