Wall Street: Vše při starém
|

Wall Street: Vše při starém

Americká vláda chce snížit platy manažerů firem, které obdržely vládní pomoc – v podstatě se ale nic nezměnilo.

Obama to myslí vážně. Americký prezident chce krátit platy manažerů v amerických koncernech, které požadovaly státní pomoc, a to v průměru o 90 procent. Týká se to sedmi společností: Citigroup, Bank of America, AIG, General Motors, Chrysler, jakož i jejich dceřiných společností Chrysler Financial a GMAC.

Tímto úkolem je pověřen Kenneth Feinberg – vrchní dozorce pro manažerské platy. Sotva se tento „mzdový car“ ujal své funkce, započal válcovat účetní knihy koncernů – po dobu plných čtyř měsíců. Nyní se jeho prověřování dostává do konečné fáze.

Některé detaily však již prosákly: Žádný manažer společnosti AIG nemůže za rok 2009 obdržet na celkových odměnách více než 200 000 amerických dolarů. Navíc musejí být v budoucnu vládou povoleny zvláštní odměny v hodnotě více než 25 000 amerických dolarů. Zkráceny budou požitky 25 nejlépe placených top manažerů sedmi koncernů – odpovídající nařízení jsou očekávány v blízké budoucnosti.

Bankéři

Ožehavé téma, které Obamu stálo body. Americká vláda napumpovala do bank 700 miliard amerických dolarů, dalších 150 miliard amerických dolarů do AIG – a jsou to miliardy, které putovaly také na bonusy manažerů. Rozhořčení v USA je velké, s regulací by mělo přijít uklidnění. Jsou však i koncerny, které žádnou pomoc nepožadovaly, případně se spod vlivu státu vykoupily – například Goldman Sachs.

Tato investiční banka již v červnu státní pomoc splatila, aby unikla kontrolám a přísným podmínkám. Toto osvobození ji stálo 10 miliard amerických dolarů. Výrazně více si však tento bankovní dům odložil na bonusy, jen v prvních devíti měsících to bylo 16,7 miliardy.

A tak se mohou také v tomto roce vyšplhat bonusové platby na rekordní úroveň – vše zůstalo opravdu po starém.

Zdroj: ZertifikateJournal