JPM: V roce 2010 posílí evropské akcie o 20 procent
|

JPM: V roce 2010 posílí evropské akcie o 20 procent

Trhy od března sice posílily o 60 procent, předpovědi často berou za své, spotřebitelé stále příliš neutrácejí, může dojít k výprodejům na dluhopisovém trhu a pravděpodobně se zpřísní monetární politika centrálních bank. JPMorgan přesto míří na Evropské trhy v roce 2010 s býčími rohy.

Světové akcie
Evropské akcie 3 roky Výhled sazeb centrálních bank Výhled HDP

Banka předpokládá další růst a stanovila roční cíl pro index MSCI Europe Local na 1 300 bodů ze současných zhruba 1 100 bodů. Proč?

JPM je přesvědčena, že budou evropské akcie těžit z re-ratingu, pokud dojde k růstu cen, ovšem menšímu, než bude reálný růst HDP. To by mělo umožnit centrálním bankám ponechat pro trh příznivé podmínky.

JPM počítá s tím, že řada investorů bude skeptická k ekonomickému oživení, ovšem svůj optimismus opírá o odolnost trhu práce, oživení kreditního trhu, cen domů, strmou výnosovou křivku dluhopisů a zlepšující se ziskovost firem.

Větší růst banka předpokládá v prvním pololetí, protože ve druhém už budou výkonnost akcií jistě omezovat spekulace ohledně zvyšování úrokových sazeb.

Pokud jde o sektory, JPM více věří cyklickým odvětvím, ačkoli také akciím s vyššími výnosy se může dařit. Přesto bude dominance cyklických titulů menší než v uplynulých čtvrtletích, naopak bude růst význam ziskovosti jednotlivých firem a výhled na rozdíl mezi výrovními náklady a prodejními cenami. Tlak na zisky bude zvýhodňovat vybrané nejvýnosnější oblasti na trhu. Banka věří méně britským akciím než akciím z kontinentální Evropy.

Které firmy podle JPMorgan zahrnout do portfolia? Alcatel Lucent, AB InBev, Arcelor Mittal, ASML, BBVA, Big Yellow, British American Tobacco, Carrefour, Daimler, Danone, Deutsche Post, Fortis, HSBC, Iberdrola Renovables, Ipsen, JC Decaux, KPN, LVMH, Roche, SFK, St Gobain, Soc Gen, Swiss Re, Syngenta, Unicredit, Unilever a Wood Group.

A kterým akciím se naopak vyhnout? Acergy, Acerinox, AstraZeneca, Barry Callebaut, Clariant, Diageo, Drax, Ericsson, Fiat, Hermes, Husqvarna, Italcementi, IVG, Lagardere, Nordea, Oriflame, Panalpina, RBS, Sanisbury, STM, Swedish Match, Telecom Italia a Unipol.

Zdroj: Financial Times