Credit Suisse: Rok 2010 bude pro akcie složitý
|

Credit Suisse: Rok 2010 bude pro akcie složitý

Po mimořádné rally v roce 2009 jsou akciové trhy překoupené a nadhodnocené. Credit Suisse proto, podobně jako například Morgan Stanley, předpokládá, že budou majitelé akcií v roce 2010 znovu spíše počítat vrásky.

Americké akcie v roce 2009 Britské akcie v roce 2009 Fed - základní úroková sazba

Na makro úrovni předpokládá banka světový růst HDP o 4,1 procenta, ve Spojených státech o 3,3 procenta, a utlumenou inflaci. První pololetí bude podle banky pozitivnější, pro index S&P 500 předpovídá hodnoty okolo 1 220 bodů, pro britský index 5 750 bodů. Ve druhém pololetí ovšem podle Credit Suisse (CS) převládnou obavy investorů z rostoucích vládních dluhů, což trhy pošle dolů.

Banka uvádí 5 základních důvodů globálního růstu v roce 2010:

 • zlepšení zaměstnanosti v USA v 1. čtvrtletí
 • rostoucí výdaje ve firemním sektoru
 • silný růst Číny (10 až 11 procent), který nebude monetárně omezován, dokud nedojde k ekonomickému přehřátí (neplést s finančním)
 • pokračující zlepšování amerického nemovitostního sektoru
 • růst zásob

Pokud jde o inflaci, CS vidí situaci v roce 2010 jako příznivou. Riziko vidí až v roce 2012.

Důvody inflačního vývoje podle CS:

 • růst mezd ve Spojených státech, Británii a Japonsku je nejnižší za 50 let (a podílí se zhruba 70 procenty na růstu inflace)
 • rozdíl mezi reálným a potenciálním HDP signalizuje pokles cen
 • Čína "vyváží deflaci"
 • ceny domů, ve kterých bydlí majitelé, budou klesat (tvoří zhruba 40 procent americké inflace)

CS se neobává, že by Fed zvedl sazby příliš brzy. Předpokládá, že první zvýšení sazeb přijde ke konci roku 2010. Historicky Fed zvedá sazby průměrně 19 měsíců poté, kdy dojde k vrcholu nezaměstnanosti.

Ekonomiku bude brzdit nedostatek úvěrů. Lidé budou proto stále spořit více, než je běžný průměr.

Největším nebezpečím současné světové ekonomiky je rostoucí zadlužování. Podle CS způsobí rostoucí vládní dluhy v jednotlivých zemích velké problémy, a to jakmile dojde k zotavení v oblasti privátních úvěrů (k čemuž dojde pravděpodobně až na konci roku 2010 nebo v roce 2011). Do té doby většinu rozpočtových deficitů dotují banky, které vysokou poptávkou po dluhopisech snižují jejich výnosnost. Výnosnost 10letého státního dluhopisu v USA

Jakmile vzroste poptávka po úvěrech v soukromém sektoru, bankám se bude více vyplácet půjčovat firmám a spotřebitelům než kupovat vládní dluhopisy s nízkým výnosem. To by mělo dluhopisům pomoct k prudkému růstu, podobně jako v letech 1993 až 1994.

Jak tedy podle CS reagovat a vydělávat na příštím vývoji? Další pokles ekonomiky vidí na přelomu let 2010 a 2011. Katalyzátory tohoto poklesu budou pravděpodobně následující faktory:

 • krize vládních dluhopisů (na přelomu let 2010 a 2011) kvůli růstu privátních úvěrů
 • Zrychlení růstu mezd v Číně (do roku 2011 spíše nepravděpodobné)
Evropské akcie v roce 2009 Akcie mladých trhů v roce 2009

Do 3. čtvrtletí 2010 banka předpokládá silný ekonomický růst, akomodativní politiku, vládní dluh financovaný bankami a příznivou situaci pro akcie díky nízké inflaci.

Zvýšení sazeb Fedu na konci roku 2010 nebo během roku 2011 a úvěry spotřebitelům na úkor poptávky bank po vládních dluhopisech povedou k růstu výnosu dluhopisů, na což bude muset Fed reagovat mírnou monetární politikou. Navíc hrozí, že i Čína přitáhne kohoutky kvůli překotnému růstu mezd.

Ve 2. pololetí roku 2011 nebo v roce 2012 bude monetární a fiskální zpřísňování vést k další recesi. Čínský růst zpomalí. Další strmý pokles ovšem konečně připraví půdu pro dlouhodobý udržitelný býčí trh.

Do jakých trhů tedy podle CS investovat? Trvá nadbytek likvidity, většina velkých institucionálních investorů má stále rezervy v objemu akcií v portfoliích. Británie, Japonsko a Spojené státy budou méně atraktivní kvůli nižšímu růstu a vysokému dluhu. Naopak kontinentální Evropa a Asie kromě Japonska zůstávají atraktivní a CS doporučuje akcie z těchto regionů nakupovat.

Zdroj: Pragmatic Capitalism