Americké zadlužení? Jak tohle dopadne?!
|

Americké zadlužení? Jak tohle dopadne?!

Americká ekonomika se zotavuje. Oživení pokračuje. HDP robustně narostlo ve 4. kvartálu. Takové a další titulky na nás sypou optimistická média. Stav veřejných financí je však ve Spojených státech minimálně vážný.

Zadlužení
Státní rozpočet USA Poměr zadlužení a HDP v USA

Budeme vycházet z přiložených grafů. První ukazuje, jak se vyvíjely příjmy a výdaje státního rozpočtu Spojených států. Umíte si představit, samozřejmě po seškrtání několika nul, že by nějak podobně fungovala vaše domácnost? I kdyby u vás doma držel kasu váš kokrŠpaněl, nebudete se při pohledu na graf smát.

Druhý graf ukazuje, jak se vyvíjel poměr zadlužení Spojených států k jejich hrubému domácímu produktu. Menší vrchol v jeho levé části sleduje reakci americké ekonomiky na Velkou depresi. Trvalo 10 let, než se zadlužení podařilo zkrotit. Ten mírně řečeno vyšší vrchol v pravé části vede až k současné situaci. Chytrá horákyně mezi filmovými kritiky by podobnou zápletku možná popsala slovy "docela horor".

Dluh – solidní zápletka. A rozuzlení?

Krátkodobě se Američanům může podařit pokračovat v tom, co preferovali v posledních desetiletích – prohlubovat dál propast státního dluhu a půjčenými penězi zaplňovat mezeru mezi modrou a červenou linií prvního grafu. To zajistí zajímavému filmu o americké ekonomice minimálně jedno pokračování, protože to na čas pomůže hospodářství nastartovat.

Druhé díly kasovních trháků však málokdy dosahují kvalit původních příběhů. Každý půjčený dolar totiž spadne i do druhého grafu. Hora v jeho pravé části bude dál růst, dokud se nezhroutí privátní úvěrový trh. Graf ukazuje jak vládní, tak soukromý dluh.

Při troše štěstí se ve střednědobém horizontu může americké ekonomice podařit růst rychleji. Modrá čára v prvním grafu by začala směřovat vzhůru. V té chvíli by vláda mohla ušetřit na některých výdajích a poslat červenou linku té modré v ústrety. Dluh by tak rostl pomaleji. Strýček Sam má prázdné kapsy

I tento poměrně příznivý výhled by ovšem znamenal, že se Američané budou muset poprat s tou horou v druhém grafu. Přitom právě vršení dluhu bylo motorem amerického růstu v posledních 30 letech. Jak by řekl Borat, americké špatné svědomí, "…when you borrow more, you fun more. Which is fun! Do you like me?" Jenomže i Borat po přerodu v Bruna trochu ztratil dech.

"Z kina" se Američanům nechce

Jakmile si totiž půjčíte tolik, kolik můžete, přijde čas, kdy je nutné alespoň část peněz začít splácet. A abyste mohli splácet, musíte ušetřit, tedy méně utrácet. Netočit další stupidní filmy. A nechodit na ně.

Pokud bude Spojeným státům osud nakloněn, čekají je léta s nudně utaženým opaskem, během kterých znovu získají disciplínu, probudí v sobě soutěživost a dostanou finance pod kontrolu. Když nakloněn nebude, tenhle biják o americké ekonomice bude pokračovat dalším hodně barevným dílem. Snad my tady budeme mít alespoň na české titulky...

Zdroj: Business Insider