Morgan Stanley: Blíží se konec eura?
|

Morgan Stanley: Blíží se konec eura?

Akcioví a dluhopisoví stratégové Morgan Stanley se řadí spíše mezi medvědy. Ekonomové stejné banky navíc aktuálně hovoří o postupném rozpadu jednotné evropské měny euro.

Řecko
Řecký dluh

Podpora Řecku a uvolnění podmínek ze strany ECB krátkodobě řeší rizika ohledně řecké likvidity. Dlouhodobě však v Evropě přetrvává vysoké riziko insolvence. Podle Morgan Stanley poslední vývoj dokonce dlouhodobě ohrožuje existenci samotného eura.

Podpůrný balíček vytváří poměrně nebezpečný precedens pro další členy eurozóny – vždy totiž budou moci počítat s obdobnou pomocí, ať už budou hospodařit jakkoli. Tím se zvyšuje pravděpodobnost degenerace celé eurozóny na zónu fiskálního rozhazování, slabé měny a vyšších inflačních tlaků.

Další zemí, které hrozí fiskální krach, je Portugalsko

Taková situace by mohla vést země s větší cenovou stabilitou, jako například Německo, k úvaze, že jim bude lépe v jiné, menší měnové unii. A protože Maastrichtská smlouva neumožňuje vyloučit stávající členy eurozóny, Německo by muselo přijít s novou měnou a přestat používat euro.

Pomoc Řecku je samozřejmě v Německu velice nepopulární. Dohodnutý balíček se již stal terčem několika žalob. (zdroj: Telegraph) Podle Morgan Stanley tak možnost německého "útoku" na euro zdaleka není zanedbatelná. Morgan Stanley našla 3 znaky, které by zmíněný "medvědí" scénář signalizovaly:

1. Důkladně sledovat vývoj v dalších zemích eurozóny: Podle Morgan Stanley může být řecký balíček důvodem, proč další vlády nebudou tak spěchat s utažením fiskální politiky. Tím spíše, že ekonomika stále v zásadě stagnuje a růsty jsou podmíněny pouze velice nízkou srovnávací základnou z loňského roku.

2. Sledovat kroky ECB: Pokud bude centrální banka zvyšovat sazby jen velice pomalu přesto, že začnou výrazněji růst ceny, bude to známka zpolitizování monetární politiky ECB.

3.¨Politická debata v Německu: Podpora Řecku je velice nepopulární a rostou obavy, že se euro stane slabou měnou. Pokud se podpůrný balíček olympijské zemi rozběhne, euroskeptici dostanou další vítr do plachet. A pokud se další země dostanou do podobné situace, poroste dál opozice proti euru.

Zdroj: Financial Times