Facebook možná koupí Twitter. Proč to neudělá?
|

Facebook možná koupí Twitter. Proč to neudělá?

Facebook podle informací zahraničních médií na neformální úrovni jedná o možnosti koupit Twitter. Jenomže ve hře je také Google, který sice ve Facebooku nevidí zásadní hrozbu, pokud jde o reklamu, ale snaží se obhájit pozici lídra na internetu jako takovém. A Twitter se jeví jako jeho reálná šance na získání pozice na poli sociálních sítí.

Technologie Facebook Twitter Sociální sítě
Twitter - vývoj počtu registrovaných uživatelů

Wall Street Journal i Reuters spekulují, že se cena Twitteru v rámci jednání s Facebookem i Googlem, který s Twitterem jednal už dříve, pohybuje mezi 8 a 10 miliardami dolarů.

Přitom samotná firma netroškaří a tvrdí, že by její cena mohla jednou dosáhnout až desetinásobku této ceny. Proto to nevypadá na rychlý "deal".

Tržby Twitteru loni dosáhly zhruba 45 milionů dolarů a firma byla ve ztrátě. Pro letošní rok vedení odhaduje tržby mezi 100 a 110 miliony. Tomu by měla napomoci i jedná z novějších služeb - Promoted Trends. Tento reklamní prostor je prý denně beznadějně vyprodaný.

Chcete vědět, kam půjdou akcie? Sledujte náladu na Twitteru

Google zaplatí cokoli

Úvaha je jasná - pokud by Facebook přišel s konkrétní nabídkou koupit Twitter za 10 miliard (a pokud by na to reálně měl), dá se předpokládat, že si Google "utrhne poslední krajích chleba od úst", aby nabídl víc.

Sociální sítě už by totiž pro internetového giganta byly víceméně zavřené.

Profesní LinkedIn míří na burzu pro peníze z trhu, další menší hráči o tom uvažují.

Spekuluje se také o tom, že Facebook vstoupí na trh příští rok. Cena je předmětem dohadů, nicméně stále více analytiků mluví o tom, že sociální sítě vytvořily po deseti letech další velkou internetovou bublinu. Googlu tedy může velice dobře ujet vlak.

Jak koupit podíl ve Facebooku ještě před IPO?