Telefónica C.R.: Za třetí čtvrtletí se čeká další pokles, ale dařilo se na Slovensku. V centru pozornosti dividenda a odkup akcií
|

Telefónica C.R.: Za třetí čtvrtletí se čeká další pokles, ale dařilo se na Slovensku. V centru pozornosti dividenda a odkup akcií

Také ve 3. čtvrtletí čelila Telefónica C.R. silné konkurenci vzhledem k vysoké saturaci telefonního trhu. Podle našeho názoru se nezmírnilo meziroční tempo poklesu tržeb, když po poklesu o 2,4 % ve druhém čtvrtletí očekáváme v uplynulém čtvrtletí propad o 3,2 % (konsenzus -3,5 %). Snížení tržeb očekáváme jak v pevném segmentu (-6,4 % meziročně), tak i v mobilním segmentu (-5,5 %). Naopak stále silný růst tržeb (+32,3 %) predikujeme na Slovensku.

Akcie ČR Telefónica Výsledková sezóna
Telefónica C.R. - odhadované výsledky za 3Q2012

Na provozní úrovni dosáhne podle našeho modelu společnost upravené OIBDA marže 41,0 %. To je o 0,6 procentního bodu více než v předchozím kvartálu, nicméně je to výrazný pokles v meziročním srovnání (3Q2011 upravená marže 45,5 %). I tak ale očekáváme snadné splnění celoročního cíle, kterým je zpomalení tempa meziročního poklesu upravené OIBDA marže. Čistý zisk podle našich výpočtů dosáhne 1,73 miliardy Kč (konsenzus 1,78 miliardy).

Podle našeho názoru stojí Telefónica před řadou důležitých milníků. Většinu z nich by měl management zmínit již při komentáři výsledků za 3Q2012. Aktuální je zejména vstup prvního virtuálního operátora BLESKmobil. Očekáváme od vedení firmy komentář, jak tento virtuál ovlivní hospodaření společnosti, případně jaký je finanční přínos pro Telefóniku z této spolupráce. Nicméně neočekáváme, že by virtuální operátoři vytvořili reálnou hrozbu pro stávající hráče na trhu.

V uplynulém čtvrtletí se výrazně posunula aukce volných kmitočtů. Do samotné aukce se přihlásily (a byly schváleny ČTÚ) jen čtyři firmy - všichni tři čeští operátoři a finanční skupina PPF. **Rádi bychom od managementu slyšeli aktuální pohled na aukci, odhadovanou výši investice, případně jak moc je reálná hrozba vstupu plnohodnotného čtvrtého operátora. V případě úspěchu PPF v aukci je pro Telefóniku reálná hrozba, že nový operátor zaútočí na trh s výrazně nižšími cenami a vytvoří (na rozdíl od virtuálů) plnohodnotnou konkurenci s tlakem na tržby, marže a zisky stávajících operátorů.

Vzhledem k aktuální situaci na evropském telekomunikačním trhu, kde například Telekomunikacja Polska sníží dividendu vlivem zhoršení hospodaření a velké konkurence, či Deutsche Telekom, u níž se spekuluje o snížení dividendy, bychom očekávali, že k tomu management zaujme stanovisko a vyvrátí obavy, že Telefónica Czech Republic stojí před podobnými hrozbami. Vyjádření očekáváme ohledně dividendy za rok 2012 (naše predikce je 40 Kč) a komentář k odkupu vlastních akcií.

Telefónica C.R.: Nejistoty před námi mohou za horší výhled (doporučení "držet")
Vzhledem k poklesu odhadů hospodaření Erste Group snižuje roční cílovou cenu z 410 na 390 Kč s doporučením držet. Snížení odhadů vychází především z plánovaného snižování cen za ukončení hovorů a horšího než očekávaného vývoje v segmentu pevných linek. Krátkodobým katalyzátorem je výplata speciální dividendy 13 Kč na akcii letos v listopadu. Jelikož se jedná o přímé rozdělení z vlastního kapitálu, nebude výplata podléhat zdanění. Cenu akcií by měl podpořit i pokračující program výkupu vlastních akcií.

Zdroj: CYRRUS