K čertu s ratingovými agenturami, vzkazují dluhopisoví investoři
|

K čertu s ratingovými agenturami, vzkazují dluhopisoví investoři

Výnosy ze státních dluhopisů se v roce 2012 vyvíjely opačně než ratingy jednotlivých zemí. Podle dat zpracovaných agenturou Bloomberg se z celkových 32 zvýšení, snížení nebo změn výhledů ratingů hned v 53 % případů výnosy vyvíjely opačně, než by se na základě hodnocení dvou největších ratingových agentur (S&P a Moody's) dalo předpokládat. Dlouhodobě se investoři s agenturami rozcházejí "jen" ve 47 % případů, letos ignorovali názor Moody's v 56 % a S&P v 50 % případů.

Státní dluhopisy Rating Dluhová krize Bezpečné investice

Ratingová agentura Moody's přitom letos na snižovala a zvyšovala ratingy zemí v poměru 6,4 ku 1, což je nejvyšší poměr od roku 2002. S&P byla mírnější s poměrem 4,3 ku 1. Přesto mají za sebou evropské dluhopisy nejlepší rok od roku 1998, když se Bank of America Merrill Lynch Euro Government Index od začátku roku vyhoupl o 11 % výše (k 14. prosinci).

Zásluhu na tom má především Evropská centrální banka, která na začátku roku poskytla evropským bankám bilion eur v rámci dvou kol refinanční operace LTRO a v průběhu roku přislíbila nákupy dluhopisů kterékoli země, která požádá o pomoc evropské záchranné mechanismy.

Ve Spojených státech v uvolněné politice pokračuje centrální banka Fed, v rozvojovém světě zaujme především růst ratingů zemí, které byly donedávna považovány za "riskantní sázky".

Jak si letos vedou dluhopisy sledovaných zemí?

Řecko

Odpouštění dluhů, co měsíc nebo dva strach o další dávku peněz z mezinárodních záchranných balíků, ale jakkoli je cesta hrbolatá, Řecko se v eurozóně díky evropské politické mašinerii stále drží.

Výnosy z 10letých státních dluhopisů Řecka

Španělsko

V půlce roku byly náklady na půjčky rekordně vysoké, ale příslib intervence ECB na dluhopisovém trhu pomohl uklidnit situaci. Rating země ale letos hodně trpěl.

Výnosy z 10letých státních dluhopisů Španělska

Francie

Země přišla o nejvyšší rating a většina ekonomů se shoduje, že její ekonomický ústup ze slávy ještě zdaleka není u konce.

Výnosy z 10letých státních dluhopisů Francie

Hakan Aksoy: Španělské banky mohou přijít až o 240 miliard eur, rok 2013 bude o čekání na průšvih
Globální banky se budou bez pořádné pomoci potýkat s problémy ještě čtyři roky. To bude brzdit celé ekonomiky a živit obavy z možných bankrotů předlužených zemí. Akcie budou v tomto období jednou z mála možností, jak budou investoři schopní vydělat. Úspěch jim přitom zajistí správná volba sektorů a přesné načasování, říká turecký investiční stratég Hakan Aksoy, který sleduje střední a východní Evropu pro domácí i zahraniční klientelu.

Horší rating pro ESM a EFSF: Investory zajímá relativní bezpečí, absolutní hodnocení zatím v pozadí
Ratingová agentura Moody's snížila již v pátek hodnocení záchranných fondů eurozóny EFSF a ESM. Po zhoršení ratingu Francie se to ale dalo čekat, euro zpráva nijak nevyděsila, alespoň zatím.

Spojené království

Recesi v Británii pomohla přerušit letní olympiáda, ale ekonomika bude potřebovat ještě hodně času na zotavení.

Výnosy z 10letých státních dluhopisů Spojeného království

Spojené státy americké

Ať se děje cokoli, Fed a jeho nafukovací bilance jsou tady vždy. Americké dluhopisy jsou stále jedním z nejvyhledávanějších "bezpečných aktiv", na čemž prozatím nic nezměnila ani hrozba blížícího se fiskálního útesu. Podobně jsou na tom dluhopisy v Japonsku nebo v Německu, i když v největší evropské ekonomice není intervence centrální banky tak transparentní, Německo v Evropě skutečně působí jako relativně suchý ostrov uprostřed bažiny.

Výnosy z 10letých státních dluhopisů USA

Brazílie

Zástupce emerging markets. Výnosy z brazilských dluhopisů letos výrazně klesly.

Výnosy z 10letých státních dluhopisů Brazílie

Mladé trhy: Stále bezpečnější investiční téma
Mladé ekonomiky (emerging markets) jsou již po mnoho let zdrojem zajímavých výnosů pro investory, kteří se nebojí jít do většího rizika. Tento pohled na mladé trhy navíc začíná být poněkud zastaralý. Jak ukazuje graf z dílny UBS, stále více mladých trhů dostává lepší "investiční známky" od ratingových agentur. Jaký protipól situace v Evropě, kde donedávna uznávané bezpečné ekonomiky jako Itálie nebo Španělsko bojují o přežití bez zahraniční finanční pomoci.

Ratingy největších ekonomik: Škatulata, hejbejte se!
Analytici ze Citigroup aktualizovali své výhledy na ratingy nejdůležitějších světových ekonomik. V příštích letech se podle nich máme připravit na velké změny - Spojené státy a evropská periferie budou pod velkým tlakem, na problémy Evropy začne doplácet i Německo, silnou pozici naopak naopak udrží severské země jako Dánsko nebo Švédsko.

Zdroj: Bloomberg