K čertu s ratingovými agenturami, vzkazují dluhopisoví investoři

Výnosy ze státních dluhopisů se v roce 2012 vyvíjely opačně než ratingy jednotlivých zemí. Podle dat zpracovaných agenturou Bloomberg se z celkových 32 zvýšení, snížení nebo změn výhledů ratingů hned v 53 % případů výnosy vyvíjely opačně, než by se na základě hodnocení dvou největších ratingových agentur (S&P a Moody's) dalo předpokládat. Dlouhodobě se investoři s agenturami rozcházejí "jen" ve 47 % případů, letos ignorovali názor Moody's v 56 % a S&P v 50 % případů.
Ratingová agentura Moody's přitom letos na snižovala a zvyšovala ratingy zemí v poměru 6,4 ku 1, což je nejvyšší poměr od roku 2002. S&P byla mírnější s poměrem 4,3 ku 1. Přesto mají za sebou evropské dluhopisy nejlepší rok od roku 1998, když se Bank of America Merrill Lynch Euro Government Index od začátku roku vyhoupl o 11 % výše (k 14. prosinci).
Zásluhu na tom má především Evropská centrální banka, která na začátku roku poskytla evropským bankám bilion eur v rámci dvou kol refinanční operace LTRO a v průběhu roku přislíbila nákupy dluhopisů kterékoli země, která požádá o pomoc evropské záchranné mechanismy.
Ve Spojených státech v uvolněné politice pokračuje centrální banka Fed, v rozvojovém světě zaujme především růst ratingů zemí, které byly donedávna považovány za "riskantní sázky".
Jak si letos vedou dluhopisy sledovaných zemí?
Řecko
Odpouštění dluhů, co měsíc nebo dva strach o další dávku peněz z mezinárodních záchranných balíků, ale jakkoli je cesta hrbolatá, Řecko se v eurozóně díky evropské politické mašinerii stále drží.
Španělsko
V půlce roku byly náklady na půjčky rekordně vysoké, ale příslib intervence ECB na dluhopisovém trhu pomohl uklidnit situaci. Rating země ale letos hodně trpěl.
Francie
Země přišla o nejvyšší rating a většina ekonomů se shoduje, že její ekonomický ústup ze slávy ještě zdaleka není u konce.
Spojené království
Recesi v Británii pomohla přerušit letní olympiáda, ale ekonomika bude potřebovat ještě hodně času na zotavení.
Spojené státy americké
Ať se děje cokoli, Fed a jeho nafukovací bilance jsou tady vždy. Americké dluhopisy jsou stále jedním z nejvyhledávanějších "bezpečných aktiv", na čemž prozatím nic nezměnila ani hrozba blížícího se fiskálního útesu. Podobně jsou na tom dluhopisy v Japonsku nebo v Německu, i když v největší evropské ekonomice není intervence centrální banky tak transparentní, Německo v Evropě skutečně působí jako relativně suchý ostrov uprostřed bažiny.
Brazílie
Zástupce emerging markets. Výnosy z brazilských dluhopisů letos výrazně klesly.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
