Dolar vs. euro: Kdo má navrch? Vítěz je jasný!
|

Dolar vs. euro: Kdo má navrch? Vítěz je jasný!

Americký dolar začíná nacházet stále pevnější půdu pod nohama. Přestává platit, že dobré výkony akciových trhů nutně znamenají pohromu. Je to tím, že v takových chvílích již investoři automaticky nenaskakují do spekulativních obchodů financovaných ze super-nízce úročeného dolaru.

Fed Americký dolar ECB Euro
Dolar a euro - jejich kurz je v posledních týdnech sledován nejvíce

Důvody jsou dva. Fed pomalu opouští záměr potřetí naplno otevřít měnové kohouty (QE3). Současně s tím ECB na začátku roku 2012 velice svižně nafoukla svoji bilanci mimořádnými repooperacemi (LTRO).

Skrze ty od konce minulého roku do evropského finančního systému natekl přes 1 bilion eur, a bilance ECB je tak v tuto chvíli zhruba o čtvrtinu vyšší než bilance Fedu (přes 3 biliony eur).

Vysoký je také poměr bilance ECB k HDP. Zatímco aktiva ECB tvoří skoro třetinu HDP celé eurozóny (to je z velkých světových bank nejvíce), u amerického Fedu to je "pouze" 19 %. Z pohledu bilancí centrálních bank tak vypadá euro skutečně daleko zranitelněji než americký dolar, a to především ve chvílích globálního optimismu, kdy se investoři zbavují nejníže úročených měn a snaží se něco dělat s rezervami uloženými u centrálních bank.

Šéf ECB Mario Draghi se na poslední tiskové konferenci snažil obavy mírnit s poukazem na to, že ECB má ve svých aktivech daleko více rezerv hotovosti a zlata, které nejsou určeny pro měnovou politiku. Po jejich odečtení jsou zbývající aktiva ECB nižší než u Fedu nebo Bank of England.

Měnová expanze kvůli neochotě bank peníze točit a poskytovat nové úvěry zatím také v eurozóně (na rozdíl od USA) není vidět v celkových přírůstcích peněz (M2).

ECB však na rozdíl od Fedu a Bank of England drží aktiva daleko pochybnější kvality, která nemusí být vůbec jednoduché z bilance dostat. Zatímco Fed může ze své bilance prakticky kdykoli na trhu začít prodávat americké vládní dluhopisy (s cenou by samozřejmě zahýbal), trh pro italské, španělské a řadu dalších dluhopisů v bilanci ECB existuje pouze proto, že na něm ECB nakupovala.

Rizikovost bilance ECB je z tohoto pohledu větší a jakékoli strategie ústupu ze superuvolněné měnové politiky budou v Evropě (ostatně jako všechno) složitější. Pro silnější dolar tak existují vcelku pádné argumenty.

Evropské banky mají zatím otevřeno, ECB však jen oddálila sérii útoků na finanční domy
Evropská centrální banka svými levnými půjčkami (LTRO) udělala z evropského bankovního sektoru území zombie. Ve Španělsku, Itálii, Portugalsku a řadě dalších evropských zemí mají banky ve svých rozvahách desítky bilionů eur toxických dluhů. Půjčky ECB kupují čas, během něhož by se mělo začít s řešením dlouholetých problémů v celém sektoru, ale samy nevyřeší vůbec nic.