Pět akciových obchodů, které mají v současnosti na trzích smysl
|

Pět akciových obchodů, které mají v současnosti na trzích smysl

Růst akcií v posledních měsících vyhnal ceny některých titulů do výšin, na kterých přestávají být atraktivní. Z toho si ovšem nic nedělá John Buckingham, editor investičního bulletinu Prudent Speculator a manažer fondu Al Frank Fund. V současnosti hledá takové akcie, na které investoři během probíhající rally zapomněli a které jsou stále atraktivně oceněny.

Světové akcie Akciové tipy

1. Ponořte se do dividend

O dividendové tituly investoři podle Buckinghama mají zájem, a oprávněně. Dařilo se jim totiž v posledních letech velice dobře, a to při nižší volatilitě, než jakou zažil zbytek trhu.

Dividendové akcie: Investiční bublina, o které se nemluví

Líbí se mu proto hlavně velké společnosti (large caps). Tedy nic nového ani kontrariánského. V době přetrvávajících nejistot (Čína, Írán, arabské země a další) je pro ně ideální čas.

Věří například titulům, jako jsou železniční společnost Norfolk Southern, armádní dodavatel General Dynamics, síť lékáren Walgreen, Exelon Group ze sektoru utilit nebo "odpadová" společnost Waste Management.

General Dynamics

Nová vlna zpětných odkupů a vyšších dividend začíná, slibuje (si) akciový býk
Thomas Lee z JPMorgan ani přes silný začátek roku nic nemění na svém býčím akciovém výhledu. Podporou pro další posilování akcií bude podle něj mimo jiné velký objem volné hotovosti v bilancích amerických firem. Ten podle stratéga nepovede k ničemu jinému než ke zpětným odkupům akcií a navyšování dividend.

2. Sázky proti trhu

Evropské akcie se po (dočasném) vyřešení dluhové krize odrazily ode dna, ovšem podle Buckinghama je řada titulů v regionu stále na velice atraktivních úrovních. "Evropa je region, který by měl dlouhodobé investory v současnosti eminentně zajímat," tvrdí Buckingham.

Věří například Credit Suisse, Total nebo Portugal Telecom. U poslední jmenované zdůrazňuje fundamentální sílu, která dalece převyšuje problémy, se kterými zápolí Portugalsko. Mimo jiné může těžit z velkého podílu v brazilském operátorovi Tele Norte Leste Participacoes.

Jak velkou hrozbou může být Portugalsko pro finanční trhy?

Portugal Telecom

3. Mladé trhy

Klíčem k investování v "emerging hře" je podle Buckinghama investice do firem, které dodávají suroviny, po kterých je v rozvíjejícím se světě největší poptávka.

Místo zlata proto doporučuje akcie jeho producentů, například Yamana Gold. Širší záběr pak nabízí producent kovů Freeport-McMoRan Copper & Gold. Zemědělské téma lze rozehrát skrze akcie Archer Daniels Midland, lodní přepravu pak Buckingham doporučuje v portfoliu zastoupit řeckou společností Navios Maritime Holdings.

Freeport-McMoRan Copper & Gold

Emerging Markets: Schyluje se k rozpadu BRIC?
Nemusí to znamenat vůbec nic, ale také jednu menší ekonomickou revoluci. Analytici Citigroup během týdne upozornili na zajímavou věc, které byli svědky při globálním setkání General Electric s akcionáři.

4. Technologičtí giganti

Apple letos roste jako z vody, proto se Buckingham poohlíží po akciích, které svůj potenciál ještě nevyčerpaly (i když kdo ví, kdy vůbec akcie Applu narazí na svůj strop - pozn. red.).

Mezi doporučované tituly patří Microsoft, Cisco Systems, Intel a Corning - všechno velké, dividendové tituly, které trh v posledních měsících opomíjí.

Microsoft

Dividenda Applu: Nejen dárek pro investory, ale i signál dlouhodobého uklidnění na akciovém trhu?
Mnozí na to čekali a v úterý se jejich sen stal skutečností - Apple začne poprvé od roku 1995 vyplácet dividendu, konkrétně 2,65 USD každé čtvrtletí. Navíc plánuje zpětné odkupy akcií za 10 miliard USD. Celkem chce firma "vrátit" investorům 45 miliard USD. Může si to dovolit - díky několikaletému boomu a rekordním prodejům svých produktů je v bilanci firmy okolo 100 miliard volné hotovosti. Trhy zprávu nejprve přijaly rozporuplně, akcie v úvodu úterního obchodování dokonce ztrácely, ale během dne bez problémů obhájily 600dolarovou hranici. Co dividenda Applu znamená pro celý trh?

5. Sledujte poražené

Na začátku roku Buckingham označil 13 podhodnocených akcií, které považoval za příští vítěze: Activision Blizzard, Exelon, Freeport-McMoRan, General Dynamics, Intel, JPMorgan Chase, Manpower Group, Navios Maritime, Nexen, RadioShack, Ship Finance International, Thermo Fisher Scientific a Tutor Perini.

Například RadioShack zatím letos nepředvádí nic, co by investory mohlo těšit (-33,26 % k 27. březnu - pozn. red.). Podle Buckinghama má ovšem dost hotovosti i zdravou rozvahu, což investoři časem ocení.

"Těch třináct akcií musí tvořit celé portfolio," vysvětluje Buckingham. Okolo 20. března zmíněná třináctka od začátku roku jako celek zhodnotila o zhruba 15 %, tedy více než index S&P 500.

RadioShack
Zdroj: Prudent Speculator