Kouzlo korelace: Takové dvojice byste nečekali
|

Kouzlo korelace: Takové dvojice byste nečekali

Korelace jednotlivých tříd aktiv v posledních letech roste. Podle odborníků je to jeden z důsledků finanční krize. Někdy se ovšem podobnost vývoje některých cenných papírů zdá být čistě náhodná. Několik příkladů budiž toho důkazem. Jen poznámka - ideální korelaci vyjadřuje korelační koeficient 1. Od této hodnoty se nalezené dvojice opravdu příliš nevzdálily.

Sektory Světové akcie Korelace investic

Amazon.com a Waste Connections

Korelační koeficient: 0,96

Období: 3 roky

Kalifornská společnost Waste Connections provozuje služby spojené s odpady na západě a na jihu USA.

Amazon.com a Waste Connections

Disney a americký průmysl

Korelační koeficient: 0,96

Období: 1 rok

SPDR XLI Industrial Sector Index sleduje mimo jiné akcie stavebních materiálů, souvisejících produktů, inženýrských služeb, elektrického vybavení a logistických společností.

Disney a americký průmysl (XLI)

Risk on, risk off: Vítejte v investičním světě RORO
Řada investičních pravidel se po finanční krizi v roce 2008 otřásla v základech. Analytici HSBC v několika názorných vizualizacích ukazují, jak moc je dnes svět investic korelovaný a že se nedá obrazně řečeno nikam pořádně "schovat". Pro úspěšné investování bude potřeba sledovat především to, zda investoři zrovna mají, nebo naopak nemají chuť riskovat (index RORO).

Ford a dřevo

Korelační koeficient: 0,97

Období: 1 rok

iShares Global Timber & Forestry Index sleduje firmy vlastnící nebo spravující lesy a zpracovatele dřeva.

Ford a dřevo (WOOD)

Bohatí investoři objevili kouzlo dřeva
Některým investorům se přestala líbit situace na akciových trzích. Začali proto investovat do třídy aktiv, která od roku 1987 snadno překonává akciový trh – do lesní půdy. Dolar investovaný v roce 1987 do indexu National Council of Real Estate Investment Fiduciaries' Timberland měl na konci roku 2009 hodnotu téměř 21 dolarů, což znamená více než 14% roční výnos.

General Motors a voda

Korelační koeficient: 0,97

Období: 1 rok

PowerShares PIO Index sleduje akcie firem, které se zabývají konzervováním a čištěním vody pro domácnosti, firmy a průmysl.

General Motors a voda (PIO)

Voda dodá portfoliu stabilitu
I když jsou tři čvrtiny naší planety pokryty vodou, Světová banka již v devadesátých letech minulého století varovala před nebezpečím, že budoucí války nebudou kvůli ropě, ale právě kvůli vodě. Důvod: Jen pouze malá část, dokonce méně než jednou procento ze všech vyskytujících se vodních zdrojů, je pitná voda. Kromě toho je globální rozdělení tohoto životně důležitého zdroje velmi nerovnoměrné a může vyvolat žádostivé emoce.

Viacom a jídlo

Korelační koeficient: 0,98

Období: 3 roky

PowerShares Dynamic Food and Beverage Index sleduje velké potravinářsky zaměřené firmy, mimo jiné Kraft Foods a McDonald's.

Viacom a jídlo (PBJ)

Komodity levné, potraviny drahé: Kdo zaplatí za moji snídani?
Pokud se podíváme na letošní ceny komodit, které tradičně tvoří snídaňové menu (káva, mléko a pomerančový džus), naše snídaně by měla být stále levnější. Je tomu skutečně tak? Neřekl bych. Obchodníci nemívají velkorysost ve zvyku.

Zdroj: SectorSPDR.com