Dluhová krize: Evropa v tom nejede sama
|

Dluhová krize: Evropa v tom nejede sama

Obrázek ukazuje vývoj úrokových sazeb (spojnicový graf) a výši úroků (sloupcový graf) z amerického dluhu za posledních 35 let. Růst úroků v absolutní výši má rostoucí trend. V roce 1975 USA zaplatily úrok z dluhu méně než 50 miliard USD, v roce 2011 to bylo již 10krát více - 454 miliard USD. Přitom je důležité si všimnout, že úrokové sazby neustále klesaly a v současné době jsou poblíž historického minima.

Americká ekonomika Fed Dluhová krize

To je i hlavní důvod toho, proč americká centrální banka drží úrokové sazby na minimu. Nejenže touto uvolněnou monetární politikou chce stimulovat hospodářství a pomoci komerčním bankách sanovat své rozvahy, ale také odlehčit veřejným financím, které se dostaly již za hranici udržitelnosti. Jakékoli zvýšení sazeb by poslalo USA do dluhové spirály. Mluvit tedy o evropské dluhové krizi by tedy nebylo konzistentní, protože červená kontrolka nebliká pouze v Evropě, ale i v USA nebo Japonsku, které má největší poměr dluhu k HDP na světě.

Vývoj úrokových sazeb a výše úroků z amerického dluhu

Ekonomika: Tohle není konec hry, to je konec jejího konce. Francie končí do dvou let, Japonsko už za rok
John Mauldin, finanční expert a editor Thoughts from the Frontline Investment Newsletter, je známý svým pesimistickým názorem na současnou světovou ekonomiku. Potvrdil to i v průběhu týdne v jednom z rozhovorů, když přirovnal současnou ekonomiku ke hře s hodně špatným koncem. "Sledujeme opravdu poslední hru, a i ta pomalu končí," řekl doslova.

Bill Fleckenstein: Trh se vzbouří proti centrálním bankám a přijde revoluce
Známý investor a kritik Fedu Bill Fleckenstein přilévá oleje do ohně. V interview pro King World News uvedl, že je Fed hybnou silou prakticky všeho špatného, co se v americké ekonomice událo za posledních 20 let.