Index svobody: Šance pro investory, kteří hledají mír a pokoj
|

Index svobody: Šance pro investory, kteří hledají mír a pokoj

Na jaře 2011 emitovala společnost EFG Financial Products index certifikát, který si za podkladové aktivum zvolil téma hospodářské prosperity a míru. Doba trvání je u tohoto produktu omezena do února 2021. Podkladovým aktivem certifikátu je Solactive Index of Economic Freedom (World). Bázi tohoto indexu tvoří Index of Economic Freedom.

Světové akcie Certifikáty
Krvavé protesty v Řecku

Témata pokojného míru a hospodářské prosperity spolu velmi úzce souvisejí. Právě v období evropské krize to platí dvojnásob. Například v Řecku se očekává nová vlna masových protestů poté, kdy tamní vláda předložila další balíček úsporných opatření. Také ve Španělsku vzrostla v posledních měsících kriminalita, za jejíž hlavní odborníci označují enormně vysokou nezaměstnanost mladých lidí. Rovněž občanská válka v Sýrii začíná být velkým problémem a nejen v arabských státech se zvyšuje nejistota.

Naopak v Tunisku došlo k pozvolné stabilizaci poměrů. Turisté se do země vracejí a první známky hospodářského oživení dokládají, že se Tunisko opětovně snaží postavit na nohy. Bez odpovídajících devizových příjmů by na tom země byla prachbídně. Tuniské ženy se po revoluci sice mohou těšit z nabyté svobody, ale bez turistického ruchu by mnohé z nich jen těžko hledaly práci.

Uznávaný partner

Index certifikát z dílny EFG Financial Products emitovaný na jaře 2011 si za podkladové aktivum zvolil téma hospodářské prosperity a míru. Doba trvání je u produktu omezena do února 2021. Toto omezení není rozhodně důvodem pro znepokojení, protože necelých devět let do splatnosti je pro tento typ investice dostatečným časovým horizontem.

Podkladovým aktivem certifikátu je Solactive Index of Economic Freedom (World). Bázi indexu tvoří Index of Economic Freedom (Index ekonomické svobody), který je od roku 1995 zveřejňován jednou ročně. Kalkulace indexu je v rukou vlivného amerického výzkumného a vzdělávacího institutu The Heritage Foundation, který index vypočítává společně s renomovaným deníkem Wall Street Journal. V současnosti obě instituce prověřují 179 zemí, které seřadí podle stupně ekonomické svobody. Mezi hodnotící kritéria patří svoboda v obchodu a podnikání, daňové zatížení, měnová politika, korupce, politický vliv a politické zásahy a podobně.

Není překvapením, že poslední zemí v žebříčku je Severní Korea. Zde nelze ani v příštích letech očekávat podstatné zlepšení. Letos se nijak nezměnila ani první šestice: Hongkong (od začátku zveřejňování se stále drží na prvním místě) vede před Singapurem, Austrálií, Novým Zélandem, Švýcarskem a Kanadou. Na sedmé místo se nyní propracovalo Chile, za ním následuje stále se lepšící Mauritius.

Na deváté místo pokleslo Irsko. Ještě před dvěma roky byla tato země na pátém místě a v loňském roce skončila sedmá. V příštím roce bude pro Irsko problematické se vůbec dostat do TOP 10.

Chile: Jak investovat do největší nudle na glóbu?
Chile patří mezi klasické emerging markets. V tomto státě na jihozápadě Jižní Ameriky vládne od roku 2010 prezident Sebastián Piñera, který je za posledních 20 let prvním pravicově orientovaným politikem u moci. Ovšem "politický smír" tady nečekejte.

Také USA se zhoršily o jedno místo, ale dosáhly ještě na desáté místo před zlepšujícím se Dánskem. V důsledku evropské krize ztratilo Německo tři pozice a zařadilo se na 23. místo, Rakousko je až na 28. místě (o rok dříve 26.). Česko spadlo ze 28. na 30. místo, Španělsko se propadlo z 31. až na 36. místo - v této oblasti jsou národní ekonomiky již považovány za "velmi omezeně svobodné".

Německo, Rakousko a Španělsko jsou na míle vzdáleny od toho, aby byly zohledněny v Solactive indexu. V indexu mohou být zohledněny Pouze země z TOP 10. Z každé z první desítky zemí je do indexu vybráno pouze pět největších burzovně kótovaných společností. Vždy po zveřejnění pořadí zemí dochází k přizpůsobení indexu, aby všech 50 zohledněných společností vždy mělo při kalkulaci stejné váhové zastoupení.

Nejznámějšími tituly jsou v současnosti Apple (díky silné performance posledních měsíců), Barrick Gold, BHP Billiton, IBM, Microsoft, Nestlé, Novartis a Exxon Mobil.

Dobrý hodnotový vývoj

Performance indexu je impozantní. Od své emise (v únoru 2011) certifikát stoupal vzhůru stejně jako index MSCI World (na eurové bázi). "Index svobody" je rovněž kalkulován v eurech a od své emise zhodnotil o necelých 11 %, zatímco MSCI World (EUR) si připsal zhruba 10,5 %. Sice tím tento barometr nemohl navázat na svoji úspěšnou historickou performance, avšak pozvolna se ukazuje, že i v praxi je možné dosáhnout dobré outperfomance, čili především pozitivní performance.

Dlouhodobě orientovaní investoři, kteří sázejí na blue chips, mohou i nadále při svých investičních rozhodnoutích zohlednit tento certifikát, který bude dobře pasovat do jejich portfolií.

Solactive Index of Economic Freedom vs. MSCI World

Nejoblíbenější akcie v portfoliích hedgeových fondů
Společnost Goldman Sachs pravidelně zveřejňuje seznam nejpopulárnějších akcií mezi manažery hedgeových fondů. Investice fondů, které spravují miliardová portfolia, mohou být inspirací i pro drobné investory. Deset nejpopulárnějších akciových sázek v přehledných seznamech s aktuálními doporučeními.