5 protichůdných argumentů na trhu s ropou v roce 2013
|

5 protichůdných argumentů na trhu s ropou v roce 2013

Cena ropy Brent se v posledních letech obchodovala v relativně stabilním cenovém rozmezí. Nadále čekáme, že se její cena během let 2013 a 2014 bude pohybovat v rozmezí mezi 90 a 125 USD za barel. Jaké faktory ji budou v tomto pásmu udržovat?

Komodity Ropa Výhled na rok 2013
Ropa - ilustrační foto

Faktory pro pokles ceny ropy:

Vyšší ceny ropy vedly k vyšší produkci v Saúdské Arábii

Na začátku roku 2012, když se cena ropy Brent zvýšila, jsme se často setkávali s tím, že se saúdskoarabský ministr pro ropný průmysl snažil o její snížení. A protože je tato země jedním z největších světových producentů ropy a jedinou, která má další volné kapacity, svět jeho slovům naslouchal.

Produkce ropy v Saúdské Arábii se po ropném embargu na Írán vyšplhala až k 10 milionům barelů za den. Šejkové totiž chtěli pomoci ropě k návratu zpět na 100 USD za barel, což je hodnota přijatelná jak pro producenty, tak pro zákazníky. Vysoké ceny ropy totiž narušují ekonomický růst a celkovou poptávku.

Uvolnění strategických ropných rezerv

Když v důsledku stupňujícího se geopolitického napětí stoupají i ceny ropy, mohou státy patřící do organizace OPEC zakročit a uklidnit trhy tím, že uvolní ropu nebo její deriváty ze svých strategických rezerv. Povinností členů Mezinárodní energetické agentury (IEA) je držet nouzové rezervy ropy, s nimiž by mohly vystačit 90 dnů bez dodávek této suroviny.

V současnosti mají podle amerického úřadu pro energetiku v zásobách téměř 700 milionů barelů, přičemž největším spotřebitelem ropy jsou právě Spojené státy. Poté, co v červnu 2011 došlo k narušení dodávek z Libye, mělo uvolnění těchto zásob jen omezený efekt na jejich dlouhodobý vývoj. Ovšem jen samotná hrozba jejich uvolnění může někdy stačit k tomu, aby spekulativní investory odradila, a tím zabrání většímu nárůstu cen ropy.

Prudké zvýšení produkce ropy ve Spojených státech

Když pomineme země OPEC, produkci ropy budou v roce 2013 táhnout především Spojené státy a jejich břidlice. Tento nárůst už má na svědomí dramatickou redukci čistých importů ropy za posledních 5 let. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve svém energetickém výhledu na rok 2013 prohlásil, že "nástup a soustavné zlepšování pokročilých technologií pro produkci ropy nadále zvedá předpokládané domácí dodávky". Do roku 2019 podle něj dosáhne produkce ropy 7,5 milionu barelů za den.

V dalších 10 letech by tak mohlo dojít k zásadní změně paradigmatu na světových ropných trzích a podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by mohly Spojené státy ve své ropné produkci překonat i Saúdskou Arábii. Takovýto nárůst by mohl sloužit jako tlumící prvek mezi poptávkou a dostupnou nabídkou, čímž by se snížilo riziko rekordních cen v dobách narušených dodávek ropy.

Faktory pro růst ceny ropy:

Výroba ropy z břidlic je nákladná

Už v minulosti bylo vidět, že vysoké ceny nejlépe pomohou snížit zase jiné vysoké ceny, a to samé platí naopak. Nízké ceny amerického zemního plynu na začátku roku 2012 pomohly k tomu, že se elektrické generátory nepoháněly tolik uhlím, ale plynem. A to nakonec pomohlo snížit ceny uhlí zpět na přijatelné úrovně z pohledu výroby.

To samé platí i pro produkci ropy z břidlic, která je v současné rané fázi také stále relativně drahá. Vyplatí se pouze v případě, že je cena ropy těsně nad 100 USD za barel. To pomohlo udržet tento způsob těžby životaschopný během několika posledních let. Do doby, než budou pokročilé technologie v získávání ropy levnější, odhaduje se, že zlomová bude hranice ropy WTI na 70 USD za barel (což je ekvivalent 90 USD za ropu typu Brent).

Producenti ropy vyšší ceny potřebují k vyrovnání rozpočtů

Po arabském jaru v roce 2011 a dalším napětí na Blízkém východě si řada zemí OPEC musela prudce navýšit rozpočty, aby se vyhnula možným sociálněekonomickým problémům. A protože hlavním zdrojem příjmů je pro tyto země ropa, potřebují nyní pro vyrovnání svých rozpočtů stále vyšší ceny ropy. A v roce 2013 by se jim ropa hodila ještě o něco dražší.

Saúdská Arábie potřebuje podle odhadů takzvanou break-even hodnotu okolo 80 USD, zatímco ostatní - Nigérie nebo Rusko, které nejsou členy OPEC - potřebují cenu na úrovni až 100 USD. Každý pokles ceny pod 90 USD by se tak nemusel těmto státům líbit, což by vedlo až k omezení jejich ropné produkce.

I na základě uvedených argumentů předpokládáme průměrnou cenu ropy Brent v roce 2013 okolo 111 USD za barel. Způsob těžby ropy prochází zásadní změnou, která by podle nás měla mít v příštích 10 letech největší dopad na ekonomický růst a trhy, v pozitivním slova smyslu. Na atraktivitě této změně paradigmatu rozhodně neubere ani jeden z vedlejších produktů celého procesu, jímž je nižší uhlíková stopa. Cena ropy Brent podle nás v roce 2013 zůstane v rozmezí 90 až 125 USD za barel, průměrná cena bude zhruba 111 dolarů.

Šokující předpovědi na rok 2013
Drastický pokles ceny ropy a zlata, výnosy z 30letých amerických státních dluhopisů na dvojnásobku a masivní znárodňování japonského elektronického průmyslu - to jsou jen některé ze šokujících předpovědí na rok 2013 od dánské Saxo Bank. Nejde o hlavní scénáře vývoje, ale události, které by v případě, že by se staly realitou, těžce dolehly na dění na světových trzích