Burzovní kalendář 21. 10. - 25. 10. 2013

Americké úřady začnou zveřejňovat zpožděná data, hned v úterý přijdou na řadu údaje z amerického trhu práce za září. Pokračuje výsledková sezóna, čísla o hospodaření odhalí třeba Microsoft. Evropa zveřejňuje indexy nákupních manažerů. V Česku zveřejní jako první z burzy výsledky petrochemický Unipetrol a ke konci týdne již se pozornost všech upne k předčasným parlamentním volbám.
Spojené státy
21/10 - 25/10 Výsledková sezóna (McDonald's, Kimberly-Clark, Eli Lilly, Boeing, Caterpillar, AT&T, Colgate-Palmolive, Ford Motor, Amazon.com, Microsoft, Procter & Gamble, Moody's)
21/10 Prodeje existujících domů
22/10 Změna počtu pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti
22/10 Index výrobní aktivity richmondského Fedu
22/10 Index aktivity chicagského Fedu
23/10 Indexy vývozních a dovozních cen
23/10 Index cen domů
24/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
24/10 Předběžný index nákupních manažerů (Markit PMI)
24/10 Prodeje nových domů
24/10 Index výroby kansaského Fedu
25/10 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby
25/10 Index spotřebitelské důvěry michiganské univerzity
Americkým politikům se podařilo odložit rozpočtovou krizi a poslat burzu na rekordy. Indexy po dočasném vyřešení problémů s dluhovým stropem a financováním vlády zažily nejlepší týden za poslední tři měsíce a S&P 500 se vyšplhal na nejvyšší hodnoty v historii. Za týden vzrostl index Dow o 1,07 % na 15 398,36 bodu, S&P 500 o 2,41 % na 1 744,42 bodu a Nasdaq o 3,23 % na 3 914,28 bodu.
"Index S&P 500 vytváří nová intradenní maxima i zavírací ceny. Indikátory jsou v býčím nastavení. Cena od obratu na 1 645 bodech posílila během osmi obchodních dní skoro o 100 bodů a korekce by při současném vývoji byla přirozená. Nejbližší support je nyní na předchozích maximech v zóně 1 730, potom na 1 710 a 1 690 až 1 680 bodech," píše ve svém pravidelném komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Od problémů s financováním vlády se pozornost investorů opět přesouvá k reálným datům. Burzou tak bude hýbat probíhající výsledková sezóna, která je v plném proudu, po znovuotevření amerických úřadů se čeká i smršť makrodat.
"Investoři se mohou poté, co přežili spory ve Washingtonu a růst sazeb dluhopisů, cítit nepřemožitelní," říká Brian Jacobsen, hlavní portfoliový stratég Wells Fargo Funds Management. "Jenže důsledky toho se mohou teprve projevit a investoři mohou začít vybírat zisky s tím, jak se bude zhoršovat výhled na čtvrtý kvartál."
Očekávání pro růst zisků jsou zatím na vysokých 10,3 %, očekává se však, že se budou snižovat. "Nestarám se tolik o výsledky za 3Q. Mnohem důležitější je, co analytici udělají s odhady na 4Q," říká Jacobsen.
Dosavadní výsledky firem zatím hnaly burzy vzhůru. Investory potěšila především čísla Googlu, jehož akcie díky tomu vyrostly v pátek o téměř 14 % a poprvé v historii prolomily hranici 1 000 USD za akcii. Cenné papíry banky Morgan Stanley v pátek posílily o 2,63 % poté, co banka reportovala výsledky za minulé čtvrtletí, které investory příjemně překvapily.
V příštím týdnu trhy čeká záplava dalších výsledků. Čísla o hospodaření zveřejní třeba McDonald's, Boeing nebo Microsoft. Více o očekávaných výsledcích firem se dozvíte ZDE.
Kromě toho začnou americké úřady zveřejňovat statistiky, které byly kvůli nefungování americké vlády pozdrženy. Hned v úterý bodu odhalena veledůležitá čísla o zaměstnanosti v září, která jsou podstatná pro rozhodování americké centrální banky Fed o dalším nastavení měnové politiky.
Pozornost se tak opět stočí na centrální banku, tedy především na to, kdy začne omezovat podporu ekonomiky. "Je téměř jisté, že ani na říjnovém zasedání FOMC nedojde k zahájení ukončování kvantitativního uvolňování. Důvodem jsou jednak negativní dopady krize na ekonomiku, a jednak právě zpoždění ve zveřejňování důležitých údajů kvůli zastavení financování vlády," říká analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.
Zveřejněná data tak podle něj názor Fedu na říjnovém zasedání velmi pravděpodobně neovlivní, ale mohou ovlivnit názor trhu na to, jak bude postupovat Fed v delším časovém horizontu. Tím mohou ovlivnit vývoj na trzích.
Evropa
21/10 - 25/10 Výsledková sezóna (SAP, Novartis, Heineken, Iberdrola, GlaxoSmithKline, Credit Suisse, Daimler, Banco Santander, BASF, Volvo, Electrolux)
21/10 Německo - index výrobních cen
21/10 Itálie - průmyslové objednávky
23/10 Spojené království - zápis z jednání Bank of England
23/10 Eurozóna - spotřebitelská důvěra
23/10 Španělsko - obchodní bilance
24/10 Španělsko - míra nezaměstnanosti
24/10 Eurozóna, Německo a Francie - index nákupních manažerů ve výrobě a ve službách (FLASH Markit)
24/10 Itálie - spotřebitelská důvěra
25/10 Španělsko - index výrobních cen
25/10 Německo – index podnikatelského klimatu (Ifo)
25/10 Itálie - maloobchodní tržby
25/10 Spojené království - HDP
Evropské akcie rostly druhý týden v řadě. Za celý týden FTSE 100 vzrostl o 2,09 %, francouzský CAC 40 o 1,57 % a německý DAX o 1,61 %. Celoevropský index Stoxx 600 vzrostl o 2,2 % na 318,47 bodu. Akciový index tak rostl sedm dní v řadě, což je nejdelší růst v tomto roce. Index posiloval i díky tomu, že se zákonodárci v americkém Kongresu domluvili na dočasném suspendování dluhového stropu a odvrátili hrozbu platební neschopnosti země. Tento měsíc index vzrostl o 2,6 %.
"Dohoda na poslední chvíli byla očekávaná. Lze čekat pokračování současného trendu. Trh bude odkládat všechny myšlenky na rozpočtové problémy USA až do další uzávěrky řešení sporu kolem dluhového stropu," říká Benedict Götte ze švýcarské společnosti Compass Capital.
V týdnu byla zveřejněna i důležitá pozitivní makrodata. Německý konjunkturální index ZEW pozitivně překvapil růstem na 52,8 bodu. Čekala se stejná hodnota jako v září, tedy 49,6 bodu. Index je tak nejvýše od dubna 2010, a to přes nejistotu související s globálními faktory (fiskálními problémy v USA nebo napětím na Středním východě). Potvrdil tak solidní stav německé ekonomiky a prostor pro případné další zlepšení její výkonnosti.
Průmyslová výroba v eurozóně v srpnu nečekaně vyskočila nahoru. Meziměsíčně vzrostla o 1 %, přestože analytici očekávali mírnější růst o 0,8 % po červencovém propadu. Stavebnictví na druhou stranu jak v ČR, tak i v Evropě prochází dlouhodobým útlumem. Ukázala to čtvrteční data o stavební výrobě v eurozóně. Stavebnictví se tak stále nevzpamatovalo po americké hypotéční krizi, která srazila finanční a v řadě zemí i realitní trhy na kolena.
V příštím týdnu bude po indexu ZEW zveřejněn v Německu i podnikatelský index Ifo. O stavu evropské ekonomiky více napoví předběžné indexy nákupních manažerů ve službách a v průmyslu v eurozóně. V Británii budou zveřejněny údaje o vývoji HDP. Zajímavé pak bude sledovat španělskou nezaměstnanost. Podle vlády se vyhlídky španělské ekonomiky přitom zlepšují.
I v Evropě pokračuje výsledková sezóna. Na řadě jsou firmy jako Novartis, Heineken, BASF nebo Volvo. Více o očekávaných výsledcích firem se dozvíte ZDE.
Co si o dalším vývoji na trzích myslí makléř z brokerjetu ČS Patrik Komárek?
Asie
21/10 - 25/10 Výsledková sezóna (China Mobile, Samsung)
21/10 Japonsko - obchodní bilance
21/10 Japonsko – vývoz a dovoz
21/10 Japonsko – index aktivity ve všech sektorech
22/10 Čína – zářijové ceny nemovitostí
24/10 Čína – předběžný index nákupních manažerů ve výrobě (HSBC/Markit PMI)
25/10 Japonsko – index spotřebitelských cen
Pozitivní data přišla koncem týdne z čínské ekonomiky. Ta ve třetím čtvrtletí zrychlila růst. Hrubý domácí produkt od července do září meziročně vzrostl o 7,8 % oproti růstu o 7,5 % v předešlém čtvrtletí. Další zpráva ukázala, že čínská průmyslová výroba v září rostla v souladu s odhady meziročně o 10,2 %, zatímco maloobchodní tržby mírně zaostaly za očekáváním a vzrostly meziročně jen o 13,3 % oproti odhadu 13,5 %.
Další zajímavá data o čínské ekonomice přinese i příští týden. Především to bude ve čtvrtek předběžný index nákupních manažerů. Důležitá čísla o aktivitě ve všech sektorech přijdou i z Japonska.
Česká republika
23/10 Unipetrol - hospodářské výsledky za 3Q2013
24/10 Spotřebitelská a firemní důvěra
V uplynulém týdnu burza opět posílila, když index PX proti minulému pátku stoupl o 2,7 % na 989,08 bodu. Nejvíce rostly akcie CME, největší pokles zaznamenaly akcie Orka.
Z domácích firem zaujala Telefónica C.R., kde se objevily informace, že mateřská společnost uvažuje o strategické budoucnosti svého 69,4% podílu. V rozhovorech o případném prodeji figuruje domácí skupina PPF. Titul zakončil týden na 309 Kč o 2 % silnější. Právě spekulace na případnou prodejní cenu výrazně ovlivňovaly obchodování. "Naším názorem je vyčkat si na případnou prodejní cenu, která by měla být následně nabídnuta v povinném odkupu minoritním akcionářům. Současné úrovně pro nás nepředstavují zajímavou investiční příležitost," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.
"Budoucí vývoj by mohl vést k další slabé výkonnosti akcií Telefóniky C.R. - neznámé ceny za kmitočty, nebezpečí vstupu nového subjektu na trh (o aukci frekvencí se ucházejí dva nové subjekty) a možnost vyšší daně z firemních zisků. Pochybujeme, že by se našel kupec dříve, než tyto faktory budou vyjasněny. Pokud k tomu dojde v následujících týdnech nebo měsících, mohla by se kupní cena snížit. Na současné ceně tak doporučujeme investorům realizovat zisky," přidává se Vera Sutedja, analytička z Erste Group Bank.
Těžební NWR oznámila provozní údaje, kde nejvýznamnější informací byly nasmlouvané prodejní ceny koksovatelného uhlí na čtvrtý kvartál. Dohodnuté ceny dosahují 101 EUR/t, což znamená 11% mezikvartální růst. Produkční výhled byl potvrzen. Titul zakončil páteční seanci na 28,5 Kč o 0,5 % za týden silnější.
V případě CME zaujala informace o zdražování reklamy o 5 % v příštím roce na TV Nova, což je níže než dříve v tisku diskutovaných 10 %. Současně bude nabídnuto slevové schéma, které umožní nulový či záporný konečný vývoj cen. "Vedle toho nadále dochází k rozsáhlé obměně managementu, což chápeme jako výraznější posílení vlivu majoritního vlastníka Time Warner na chod společnosti," říká Vaníček. Akcie zakončila týden na 112,9 Kč silnější o 5,4 %. CME se tak stala v minulém týdnu nejvíce rostoucí společností. Celý tento růst však nabrala během pátečního obchodování.
Pegas Nonwovens se již obchoduje bez dividendy 1,05 eura, to samé je u společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR), kde snížení základního jmění představovalo 26 eur/akcii. Akcie v reakci na to ztratily přes 50 %, což odpovídá vyplácené dividendě.
Příští týden startuje výsledková sezóna také na pražské burze. Začíná ji ve středu Unipetrol. "Zde čekáme na provozním zisku EBIT +100 milionů Kč, což by měla být po dosavadních ztrátách poměrně pozitivní informace. Ani tak však neočekáváme výraznější reakci trhu," říká Vaníček.
Nejsledovanější událostí na domácí scéně však budou víkendové předčasné parlamentní volby. "I když se průzkumy v absolutních číslech málokdy shodují s volební realitou, domníváme se, že příští vláda bude levicová," říká analytik z České spořitelny Martin Lobotka.
Hlavní dopad na české akciové tituly by mělo podle něj potenciální zavedení speciální 25% až 30% sazby daně pro telekomunikační, bankovní a energetické tituly, které ve svém programu zmiňuje sociální demokracie.
"Očekáváme, že případné změny v dani z příjmu právnických osob by mohly být zavedeny až od roku 2015, protože implementace již od roku 2014 je vzhledem k časové tísni nerealistická. Pro české blue chips, které v rámci Erste pokrýváme, by mělo zvýšení sazby daně z příjmů z 19 % na maximální úroveň 30 % negativní dopad na očekávaný EPS 2015 v rozmezí 12,5 až 13,8 %, přičemž na cílové ceny by negativní dopad byl v rozmezí 9,6 až 16 %," říká Lobotka.
Aktuality
