Burzovní kalendář 7. 10. - 11. 10. 2013
|

Burzovní kalendář 7. 10. - 11. 10. 2013

Hlavním tématem jsou pro trhy politická jednání ve Washingtonu, kde se vedle pozastaveného provozu americké administrativy nezadržitelně blíží i daleko podstatnější termín pro navýšení dluhového stropu. V případě, že vláda začne opět fungovat naplno, mohou být zveřejněna i některá odložená data z ekonomiky včetně zářijové nezaměstnanosti. V Evropě bude zveřejněna řada důležitých makrodat a v Praze se naposledy s právem na dividendu obchodují akcie Telefóniky. Živo ale jistě bude i okolo NWR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

7/10 Spotřebitelské úvěry

7/10 - 11/10 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst (původně měla být zveřejněna v pátek 4/10)

7/10 - 11/10 Podnikové objednávky

8/10 - 11/10 Výsledková sezóna (Alcoa, Wells Fargo, JPMorgan)

8/10 Obchodní bilance

9/10 Velkoobchodní zásoby

9/10 Zápis z jednání FOMC 17. až 18. září

10/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

10/10 Index dovozních cen

10/10 Měsíční bilance rozpočtu

11/10 Index výrobních cen

11/10 Maloobchodní tržby

11/10 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

11/10 Firemní zásoby

Ne všechny údaje musejí vyjít ve stanovených termínech. Vládní agentury a úřady nefungují, je ale možné, že některá data budou zveřejněna včas, případně jen s mírným zpožděním. V případě, že by politici dospěli k dohodě o rozpočtu, může naopak na trh dorazit "lavina" dat včetně těch odložených z uplynulého týdne".

Spojené státy se ocitly v platební neschopnosti. Důvodem byla neschopnost amerických zákonodárců dohodnout se na novém rozpočtu. Zajímavé ale je, že s výjimkou Dow jsou hlavní indexy od začátku října v plusu. V pátek index Dow přidal 0,51 % na 15 072,58 bodu, S&P 500 posílil o 0,71 % na 1 690,50 bodu a technologický Nasdaq narostl o 0,89 % na 3 807,75 bodu. Za celý týden ovšem Dow ztratil 1,67 % a S&P 500 0,48 %. Technologický trh naopak vzrostl o 0,54 %. Index volatility VIX se za týden po výletu nad 17 bodů nakonec zvýšil o 8 %.

"Ti, kdo v pátek sázeli na další propad, zůstali jako obětní beránci na oltáři trhu," napsal Elliot Spar, stratég ze Stifel Nicolaus. "Trh se umí podívat za nejbližší údolí. Ano, dopady na ekonomiku budou, ale hádky o rozpočtu brzy pominou. Neznamená to, že by měli investoři lít peníze na trh, to ne, stále je potřeba pečlivě vybírat, ale katastrofa se zatím nekoná."

"Rozdíl zavíracích cen indexu S&P 500 z posledních dvou pátků je pouze 1,25 bodu (0,07 %), přestože byly v uplynulém týdnu tři dny s intradenním rozpětím okolo 1 %. Trhy se staly volatilnějšími, ale zdá se, že vyhrává taktika vyčkávání. Nejbližší support je v zóně 1 680 bodů, kde je i 50denní klouzavý průměr, a pak na hladině 1 660 bodů, kde je rostoucí trendová čára. Další silný support je na srpnových minimech okolo 1 630 bodů. Na opačné straně je rezistence na 1 730 bodech," napsal ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Investoři se nadále obávají, že politici spory o podobu rozpočtu v brzké době nevyřeší. Zvyšuje se tak riziko, že se nebudou schopni dohodnout ani na mnohem důležitější otázce zvýšení dluhového stropu. Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu již čtyři dny peníze na běžný provoz. Reálné dopady na ekonomiku to zatím nemá, analytici se však obávají, že v případě prodlužování této patové situace by to mohlo snižovat spotřební výdaje.

Zatím to vypadá, že vláda zůstane bez peněz i příští týden, protože prezident Barack Obama kategoricky odmítá jakýkoli kompromis. Pokračování sporu by mohlo vést rovněž k neschopnosti Kongresu zvýšit dluhový limit. Vládě by tak mohly dojít i peníze na splácení dluhů, což by mohlo poškodit ekonomiku a rozkolísat světové finanční trhy.

Securities Industry and Financial Markets Association (SIFMA), která reprezentuje stovky investičních a makléřských firem, bank a správců portfolií, uvedla, že připravuje obchodní systémy na případný technický default americké vlády, který může přijít v polovině října. Počítá s oznámením ministerstva financí den před tím, než by mělo dojít k bankrotu USA, aby se na to obchodní systémy mohly připravit. Cílem je to, aby byly schopny nadále obchodovat s americkými vládními dluhopisy, které se technicky stanou "bezcenným zbožím", ačkoli reálně investoři právě na ně budou velice pravděpodobně nejvíce spoléhat, a to díky víře v to, že se američtí politici nakonec dohodnou na navýšení limitu zadlužení.

Hlavní události uplynulého týdne (indexy aktivity, žádosti o podporu, politické souvislosti a další) si připomeňte v týdenním shrnutí obchodování.

Vedle debaty o rozpočtu se v USA blíží také datum, kdy vládní dluh narazí na předem stanovený limit. Dojít k tomu má 17. října. Do té doby by měli američtí zákonodárci limit posunout, jinak podle analytiků dojde k řádově vážnější situaci než je současné pozastavení financování vládních institucí a některých státem zřizovaných úřadů. Nutnost posunutí stropu pro světovou ekonomiku jako celek v týdnu zdůraznila i šéfka MMF Lagardeová.

Alec Phillips a Kris Dawsey z Goldman Sachs odhadují, že případné neposunutí dluhového stropu v USA může srazit výdaje vlády o 9 % hodnoty amerického HDP. "Ministerstvo financí bude v případě nedohody ohledně stropu nuceno rapidně snížit deficit, aby se vešlo pod limit dluhu 16,7 bilionu USD. Znamenalo by to v důsledku obrovský šok pro celou ekonomiku."

Ve světle politické situace budou sledovány další očekávané projevy guvernérů Fedu (Pianalto, Bullard, Plosser, Williams). Právě americká centrální banka svým setrváváním při nezměněné uvolněné měnové politice udržuje investory v relativně optimistické náladě. Trh věří, že i kvůli politickým tahanicím centrální banka nezačne snižovat objem odkupu dluhopisů. O rozložení sil v měnovém výboru banky na zářijovém zasedání, kdy Fed překvapivě neomezil QE, napoví více zápis z jednání zveřejňovaný ve středu.

Nejistou situaci na politické scéně by investoři neměli přestat sledovat, začíná jim ale zhruba dvouměsíční "branné cvičení" jménem výsledková sezóna. Za její ostrý start jsou nadále považovány výsledky výrobce hliníku Alcoa, které budou zveřejněny v úterý po závěru obchodování. V závěru týdne ji pak doplní čísla prvních dvou velkých bank, a sice JPMorgan a Wells Fargo.

Celkově jsou očekávání ohledně firemních čísel velice opatrná, analytici očekávají revize odhadů celoročních statistik. V současnosti si myslí, že výsledková sezóna ukáže další zpomalení růstu zisků oproti předešlému kvartálu. Počítají s mírnějším 4,6% tempem ve srovnání s minulým 4,9% růstem. Nejvíce by k průměrnému zvýšení zisků měly přispět finance (9,8 %), telekomunikace (7,6 %) a spotřební zbytné zboží (7,5 %). Horší zisky lze čekat u energetik (-1 %) a materiálů (-0,7 %). V minulém kvartálu zaznamenaly výraznější negativní míru růstu zisku čtyři sektory - energie, materiály, síťové služby a technologie.

Nejen na výsledkovou sezónu se v týdnu zaměří hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban:

Platební neschopnost americké vlády: Dopady na akcie, dluhopisy a dolar
Jakou lze čekat reakci ekonomiky USA na neschválení státního rozpočtu? Fiskální rok začíná v USA 1. října. Pokud není do té doby schválen státní rozpočet, tak se spouští takzvaný "shutdown" (zastaví se provoz). Vláda musí omezit ty výdaje, které nedefinuje "protischodkový zákon" (Antideficiency Act). Například neplacené volno tak dostalo 800 tisíc zaměstnanců státu.
Názor na washingtonský "shutdown" z Londýna: Americké ekonomice věřte, v případě krize budou zajímavé vládní dluhopisy
Republikáni nakonec ustoupí, takže americká vláda bude fungovat ve zvláštním režimu jen týden nebo dva, myslí si ekonom londýnské ING James Knightley. Velké škody si tato událost proto nevyžádá. Ani kdyby se situace nakonec dále vyhrocovala, Spojené státy prý nezkolabují. I proto by v takovém případě byly dobrou volbou americké vládní dluhopisy, doplňuje Knightley.
Čtvrtý kvartál: Potvrdí se letos dlouhodobá statistika a zažijeme opět růst cen akcií?
Od roku 1980 akcie ve více než třech čtvrtinách let v posledním kvartálu zdražovaly, v průměru o více než 4 %. Analytici věří, že se americkým politikům podaří nakonec dojít k dohodě ohledně dluhového stropu, kvantitativní uvolňování pokračuje zatím beze změny, a tak jsou výhledy odborníků pro akcie spíše příznivé.
Jeff Gundlach: S exitem Fed počká na novou šéfku a debata o dluhovém stropu pomůže dluhopisům
Jeffrey Gundlach, ředitel DoubleLine Funds a uznávaný odborník na dluhopisy, během konference s investory svého fondu uvedl, že americká centrální banka podle něj nezahájí ústup od programu kvantitativního uvolňování dříve, než do jejího čela usedne nový prezident. "Spíše prezidentka," řekl Gundlach, čímž dal jasně najevo, kterého z kandidátů na post po Benu Bernankem v podzimní volbě favorizuje.
Tržní výhled na čtvrtý kvartál: S&P 500, australský dolar i Coca-Cola mohou investorům příjemně vydělat
Americká a evropská ekonomika mají slušně našlápnuto, zatímco rozvíjející se trhy se dostávají pod tlak, shodují se experti, které Investiční web na prahu posledního kvartálu roku oslovil. Ani rozvinuté ekonomiky nejsou bez problémů, riziko spojené s Indonésií, Brazílií a dalšími nedávnými miláčky trhu je ale – i kvůli exitu Fedu – větší, myslí si dotázání.

Evropa

7/10 Německo - index velkoobchodních cen

7/10 Eurozóna - index důvěry Sentix

8/10 Německo - obchodní bilance

8/10 Francie - obchodní bilance

8/10 Španělsko - průmyslová produkce

8/10 Německo - tovární zakázky

9/10 Německo, Francie a Spojené království - průmyslová produkce

9/10 Spojené království - obchodní bilance

10/10 Itálie - průmyslová produkce

10/10 Spojené království – rozhodnutí o nastavení měnové politiky Bank of England

11/10 Německo - index spotřebitelských cen

11/10 Španělsko, Itálie - index spotřebitelských cen

11/10 Spojené království – stavební výroba

Evropské burzy v pátek mírně posílily, týden však pro ně byl již druhý ztrátový v řadě. Investory znervózňuje pokračující patová situace v americké vládě a její neschopnost se dohodnout na zákonu o financování. Za celý týden FTSE 100 odepsal 1,7 %, CAC 40 ztratil 0,54 % a DAX 0,47 %.

Zato italský FTSE MIB po vyřešení politické krize v zemi a dočasnému uklidnění situace posílil v týdnu o více než 6 %. Podle analytiků však bývalý premiér Silvio Berlusconi, který krizi vyvolal, ještě neřekl poslední slovo. Senátní imunitní výbor v pátek navrhl Berlusconiho zbavit senátorského křesla kvůli jeho odsouzení za daňové úniky, o návrhu však bude hlasovat celý Senát.

"S každým dalším dnem, kdy se američtí politici nedohodnou, jsou lidé nervóznější," říká Tobias Britsch z Meriten Investment Management. "Oživení americké ekonomiky není zase tak silné a celosvětový dopad kolapsu tamní vlády by se neměl podceňovat. Pokud 800 tisíc lidí nechodí do práce, odrazí se to na spotřebitelské důvěře. A Spojené státy jsou ekonomika tažená spotřebiteli."

Evropa zveřejňovala v týdnu jednu pozitivní zprávu za druhou. Tržby maloobchodních prodejců v eurozóně v srpnu vzrostly více, než se čekalo. Analytici vyhlíželi meziměsíční růst o 0,2 %, tržby namísto toho vyskočily o 0,7 %. V celé evropské osmadvacítce se tržby zvýšily o 0,4 %. V červenci maloobchod v EU28 i eurozóně vzrostl o 0,5 % (revidováno z +0,2 % a +0,1 %).

Pozitivně překvapil i sektor služeb, který zaznamenal v září prudkou expanzi. Z výsledků agentury Markit vyplývá, že index nákupních manažerů pro eurozónu v sektoru služeb vyskočil na 52,2 bodu ze srpnových 50,7 bodu. Kompozitní index dosáhl stejné hodnoty (52,2 bodu) z 51,5 bodu v srpnu a vyšplhal se na nejvyšší hodnotu za posledních 27 měsíců. Předběžné výsledky počítaly u obou indexů s mírnějším růstem na 52,1 bodu. Zato čísla ze Spojených států trh příliš nepotěšila. Tamní sektor služeb v září podle institutu ISM zpomalil více, než analytici předvídali, přestože se zářijový výsledek 54,4 bodu stále drží nad padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce.

Indexy nákupních manažerů společnosti Markit poukázaly i na pokračující oživení zpracovatelského sektoru v eurozóně i jednotlivých zemích. Oproti srpnu se však tempa růstu mírně zpomalila. Klesala především produkce jednotlivých sektorů.

Evropská centrální banka ve středu podle očekávání politiku nezměnila. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,5 %, depozitní sazba zůstává na 0 %, zápůjční sazba na 1 %. Následnou tiskovou konferenci Maria Draghiho, během níž euro posílilo nejvíce od února letošního roku, jsme pro vás sledovali on-line. Draghi se domnívá, že oživení v eurozóně je slabé, křehké a nerovnoměrné, a že míra nezaměstnanosti sice stagnuje, ale na příliš vysoké úrovni. Míra inflace se navíc stále nachází hluboko pod cílem ECB. Tempo inflace v eurozóně zvolnilo podle předběžných údajů Eurostatu na 1,1 %, což je nejnižší míra inflace za více než tři roky. Míra nezaměstnanosti v eurozóně i celé osmadvacítce v srpnu stagnovala na 12 %, respektive 10,9 %.

Po příznivých předstihových indexech nákupních manažerů budou v novém týdnu v Evropě sledována "tvrdá" data z průmyslové výroby. Například v Německu se za srpen očekává její růst o 1 % po červencovém poklesu o 1,7 %. Stejně tak by měly vzrůst i podnikové objednávky v nejsilnější evropské ekonomice.

Od Bank of England se nepředpokládá změna nastavení měnové politiky. Britské ekonomice se v posledních měsících relativně daří, analytici proto neočekávají změnu, pouze zopakování, že banka "dohlíží" na dění a je připravena reagovat na zhoršení podmínek.

I pro evropské akciové indexy bude dominantním faktorem politické dění ve Spojených státech. Jinak mají evropské akcie před sebou podle analytiků spíše pozitivní období - ekonomika se dostala z recese, řada titulů je relativně "levnějších" ve srovnání s americkými konkurenty a výhledy samotných firem se zlepšují (indexy nákupních manažerů).

Akciový výhled pro střední a východní Evropu na čtvrtý kvartál 2013
Nálada a ekonomická očekávání zůstávají silné, což zatím nereflektují konsensuální odhady zisků. Nadále zůstává relativně napjaté ocenění vzhledem k růstu.
Klidná síla: Velká německá koalice by měla Evropě prospět, shodují se experti
Merkelová využije úspěchu v nedávných volbách a v Evropě přitlačí na pilu. To by mělo znamenat rychlejší a hlubší integraci, jejímž cílem je větší stabilita, myslí si mimo jiné experti z Prahy a Londýna, které během diskuzí o podobě příští německé vlády oslovil Investiční web. Výsledky voleb považují vesměs za dobrou zprávu, Německo jako takové pak v mnoha ohledech za inspiraci pro řadu problémových ekonomik Evropské unie.
Evropské akcie už nejsou levné, potenciál dalšího růstu ale slibují marže
Evropské akcie už podle Morgan Stanley nejsou podhodnocené. Mediánová akcie se obchoduje za 14,5násobek očekávaných zisků a 18 % nad 5letým průměrem, který je nejvýše za 20 let.
Zelená pro evropské akcie: Proč v Evropě vyhrají býci a jak na to vsadit?
Ekonomické oživení je na starém kontinentu stále křehké, ale i tak se najde řada důvodů, proč aktuálně věřit evropským akciím.

Asie

8/10 Japonsko - obchodní bilance

8/10 Čína - index nákupních manažerů ve službách (HSBC/Markit)

9/10 Zápis z jednání Bank of Japan

10/10 Japonsko - index spotřebitelské důvěry

10/10 Čína – nové půjčky v jüanech

11/10 Japonsko – peněžní zásoba

11/10 Indie - průmyslová výroba

12/10 Čína - obchodní bilance

Česká republika

7/10 Průmyslová a stavební výroba

7/10 Obchodní bilance

8/10 Míra nezaměstnanosti

9/10 Telefónica C.R. - poslední obchodní den s nárokem na dividendu

9/10 Index spotřebitelských cen

Pražská burza v uplynulém týdnu nepatrně posílila. Index PX proti minulému pátku stoupl o 0,23 % na 961,99 bodu. Nejvíce posílily akcie Telefóniky, největší propad postihl cenné papíry ČEZ.

"Začátek října se nesl pod tíhou nedohody amerických zákonodárců nad novým státním rozpočtem a tím pádem následnému uzavření některých federálních úřadů od 1. října. Nedá se vyloučit delší zdráhání, což by přineslo na trhy zvýšenou roztěkanost. Vedle USA se investoři zaměřili na Evropskou centrální banku, která ponechala sazby dle očekávání nezměněny," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcií v týdnu byla Telefónica C.R., která posílila o 10 % na 321 Kč. "Firma byla pod tíhou zpráv o probíhající aukci nových kmitočtů, kde se přihlásilo pět zájemců, což jsme hodnotili negativně kvůli očekávání zvýšené konkurence v nadcházejících čtvrtletích. Na druhou stranu se titul obchoduje do 9. října s nárokem na dividendu 30 Kč (9,4% hrubý dividendový výnos), což je významná podpora pro titul," upozornil Vaníček. V novém týdnu se vedle poklesu o 30 Kč dividendy dá očekávat i další tlak na titul z důvodu možného růstu konkurence v rámci mobilního trhu.

Největší pokles zaznamenaly akcie ČEZ, které přišly o 3,6 % na 483 Kč. Společnost pravděpodobně zprostředkovaně oslabuje kvůli své expozici v maďarské společnosti MOL, která je výrazně pod tlakem kvůli nevyřešené otázce privatizace chorvatské společnosti INA. Chorvatsko vydalo zatykač na generálního ředitele MOL za údajné úplatky v kauze INA.

Velice volatilní jsou nadále akcie uhelné NWR. Ta na konci září oznámila prodej koksáren OKK za 70 milionů eur v hotovosti a 25 milionů eur v prodaných zásobách uhlí. To bylo dohromady více, než analytici čekali. Důl Paskov je stále velkým politickým tématem, nicméně titul zakončil týden silnější o 5,1 % na 28,9 Kč. Analytici předpokládají, že by po volbách mohlo v otázce uzavírání Paskova nastat mírné uklidnění.

Pražská burza v novém týdnu kromě svých dílčích fundamentálních faktorů (NWR a jednání o Paskovu, které se stalo velkým předvolebním tématem;, dividenda Telefóniky; ceny elektřiny a reakce akcií ČEZ) budou reagovat na dění v Evropě, potažmo v USA.

Na bankovní tituly, především na Erste, by mohl mít negativní vliv případný zvrat ve vývoji vládní krize v Itálii. Ta sice získala důvěru i díky hlasům Berlusconiho PdL, ovšem samotné vydání Berlusconiho spravedlnosti (již byl odsouzen, chrání ho pouze senátorská "imunita") může opět zvýšit rizikovost Itálie v očích investorů, a tedy ovlivnit dluhopisový trh, na který Erste citlivě reaguje. Berlusconiho přitom imunitní výbor italského Senátu doporučil "vydat", tedy zbavit senátorského křesla.

Potenciál má nyní na pražské burze kromě jiných akcie znojemského Pegasu Nonwovens. Své doporučení vysvětluje makléř Patrik Komárek z brokerjetu ČS:

Míra nezaměstnanosti by měla v září podle odhadů analytiků oslovených ČTK zůstat na srpnových 7,5 %, popřípadě mírně stoupnout na 7,6 % kvůli příchodu zbytku čerstvých absolventů na úřady práce. Data za září zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý. "Míra nezaměstnanosti by měla potvrdit stabilizaci pozorovanou v posledních několika měsících," uvedl analytik z Komerční banky Jiří Škop. "Se zlepšením situace na trhu práce počítáme až pro příští rok. Za září odhadujeme stagnaci míry nezaměstnanosti na 7,5 %," uvedl analytik z Raiffeisenbank Michal Brožka.

Mírný nárůst počtu nezaměstnaných na 7,6 % ovšem předpovídá analytik z UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Zvýšení je způsobeno příchodem čerstvých absolventů na trh práce. Absolutní přírůstek počtu nezaměstnaných ale zřejmě nepřekročil 3 000 a byl nižší než loni v září," uvedl. Podobný vývoj očekává i analytik z Home Credit Michal Kozub. "Zásadní snižování nezaměstnanosti už letos nečekám, v říjnu může přijít mírný pokles o jednu až dvě desetiny procentního bodu, ale to nezmění už nic na tom, že pro letošek si zapíšeme nejlepší hodnotu nezaměstnanosti 7,3 % z června," uvedl.

Pegas Nonwovens: Erste snížila doporučení na akumulovat s vyšší cílovou cenou 640 Kč
Analytici z Erste Group Bank snížili slovní doporučení na "akumulovat" z původního "koupit", cílovou cenu ale zvýšili na 640 Kč z předchozích 550 Kč.
Telefónica C.R. podává žalobu na některé podmínky aukce kmitočtů, Vodafone má také výhrady
Společnost Telefónica Czech Republic podala k Městskému soudu v Praze žalobu proti nezákonnému zásahu. Žaloba nemíří proti celé aukci. Míří proti těm diskriminačním a nezákonným ustanovením podmínek aukce na kmitočty v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz, která pravidla deformují. Tento krok nijak neovlivní záměr společnosti Telefónica zúčastnit se aukce. Uvádí to společnost v tiskové zprávě uveřejněné na svých webových stránkách. Podle pozdějších zpráv z dopoledne se do aukce přihlásil i Vodafone, ale také se rozhodl podniknout právní kroky proti té části pravidel aukce, která považuje za diskriminační.
NWR: Debaty o Paskovu pokračují (+ přehled aktuálních investičních doporučení)
Prezident Miloš Zeman ve středu včera na schůzce s odbory OKD řekl, že chce zachovat těžbu na dole Paskov nejméně do roku 2016. K uzavření dolu musí dát souhlas ministerstvo průmyslu a obchodu a je k němu potřeba vyjádření báňského úřadu. Účastníci schůzky se opět vyjádřili, že by se ztrátová těžba mohla sanovat z prodeje bývalých bytů OKD (nyní ve vlastnictví firmy RPG byty).
Auditor o korupci a finančních zločinech: Občas mě frustruje, v jakém prostředí se v Česku pohybuji
Kontroverzní postavy období divoké transformace české ekonomiky jsou dnes kultivovanější. Namísto jednoduchého tunelování volí rafinované podvody, na nichž se často podílejí renomovaní právníci a poradci. I proto bude obtížné kteroukoli z těchto velkých ryb usvědčit, myslí si výkonný ředitel forenzní agentury Surveilligence Ján Lalka. Ačkoli si však mnozí čeští "robber barons" poctivě budují pověst ctnostných podnikatelů, důkazy proti nim existují.
Pavel Sobíšek (UniCredit Bank): Česká ekonomika by v příštím roce měla dále růst, ČNB by s tlakem na korunu měla být opatrná
Co stojí za růstem české ekonomiky? Je dále udržitelný? A jak jsou na tom ostatní země v regionu střední a východní Evropy? Nejen o tom ve studiu Investičního webu mluvil Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
před 12 minutami

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
před 28 minutami

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
před 35 minutami

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
před hodinou

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
před hodinou

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
09:18

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie
Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix
08:42

Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix

Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů prodá své aktivity v oblasti paměťových čipů NAND...
Intel Americké akcie Technologie
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
08:20

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče
Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk
07:54

Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy dolarů....
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta