Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak reagovaly burzy na vystoupení Janet Yellenové před senátním výborem, jak to vypadá s ekonomikou eurozóny i jednotlivých evropských zemí a co uvede v pátek na trh společnost Sony? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie pokračovaly v přepisování historie

Index S&P 500 během vystoupení Janet Yellenové před senátním výborem posunul své historické intradenní maximum na 1 790,73 bodu. Posiloval i index Dow, technologický Nasdaq se však pohyboval mírně v mínusu. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ukázal, že o podporu žádalo více lidí, než se čekalo, a zpráva o obchodní bilanci byla pro investory také studenou sprchou. Schodek obchodní bilance v září byl totiž nejhorší za posledních několik měsíců.

Dow nakonec posílil o 0,35 % na nové zavírací maximum 15 876,22 bodu, širší S&P 500 přidal 0,48 % na zavírací rekord 1 790,62 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,18 % na 3 972,74 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb a titulům ze sektoru základních materiálů. Mírně naopak oslabil technologický sektor v čele s cennými papíry Cisco Systems (-10,96 %), které oslabily po finančních výsledcích. Po závěru trhu zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření řetězec obchodních domů Nordstrom nebo výrobce čipů Applied Materials.

Propad akcií o 50 %? Počítejte raději se vším

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevňovaly. Investoři sázejí na to, že Yellenová bude pokračovat ve stimulativní politice Fedu

Evropské akcie poprvé za poslední tři seance posilovaly díky vystoupení Janet Yellenové před americkým senátním výborem. Investoři z jejích poznámek odhadují, že Fed bude pokračovat ve stimulativní politice. Britský FTSE 100 připsal 0,54 % na magické číslo 6 666,13 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 1,04 % na 4 283,91 bodu a německý DAX také zpevnil o více než procento (+1,05 %) na 9 149,66 bodu. Dařilo se stavebnímu a chemickému sektoru, stejně tak médiím, jediný sektor indexu Stoxx Europe 600, který ztrácel, bylo síťové odvětví.

Šéf BlackRock: Euro může do 10 let zmizet

3. Pražská burza se ve čtvrtek vrátila k růstu. Index PX je znovu nad 1 000 body

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,28 % na 1 001,65 bodu. Akcie společnosti ČEZ odepsaly 1,63 % na 548,90 Kč, bankovním titulům se však dařilo. Cenné papíry Komerční banky podražily o 1,10 % na rovných 4 500 Kč a Erste Group Bank si polepšila o 0,62 % na 680,20 Kč. O více než 9 % posílily akcie TMR, obchodovaly se však při relativně nízkém objemu. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR ztratily 0,71 % a Telefónica C.R. odepsala 0,17 %.

ČEZ a další: 3 investiční tipy na listopad

Tibor Bokor (Wood & Company): PPF asi nabídne odkup podílů v Telefónice v březnu nebo dubnu, nebude se ale chtít zbavit všech akcionářů. Čtvrtý operátor na trh nejspíše nepřijde

4. Očekávané události

Spojené státy odhalí průmyslovou výrobu, velkoobchodní tržby a zásoby, index dovozních a vývozních cen a index aktivity newyorského Fedu. Eurozóna přinese přesnější zprávu o inflaci, která podle předběžných odhadů zpomalila na 0,7 %. Indexy dovozních a vývozních cen, stejně jako index cen výrobců, odhalí i Český statistický úřad.

Kromě toho bude pražská burza sledovat částečná konsolidovaná data tabákové společnosti Philip Morris ČR. "Za samotný třetí kvartál očekáváme lehké vylepšení propadů domácího a slovenského trhu z 1H2014. Neočekáváme však výraznější dopad na titul," míní analytik Milan Vaníček z J&T Banky. "Celkově ve 3Q2013 čekáme pokles tržeb a dodávek v ČR. Tržby by měly klesnout o 4,3 % na 3,16 miliardy Kč. Dodávky do ČR by měly klesnout o 5,6 % kvůli vyšším cenám a slabšímu tabákovému trhu," odhaduje Josef Novotný z České spořitelny.

Odhady zveřejňovaných výsledků evropských i amerických firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy v závěru týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika eurozóny podle předběžných dat ve třetím čtvrtletí mírně expandovala. Meziročně klesla více, než se čekalo

HDP eurozóny ve třetím kvartále v souladu s odhady vzrostl o 0,1 % oproti předchozím třem měsícům. Meziročně však HDP klesl mírně více, než se čekalo - snížil se o 0,4 %, analytici vyhlíželi mírnější pokles o 0,3 %. Ve druhém kvartále se eurozóna vymanila z vleklé recese, když HDP vykázal 0,3% mezičtvrtletní růst.

Portugalská ekonomika ve třetím čtvrtletí prudce zpomalila růst

Polská ekonomika ve třetím kvartále expandovala tempem 0,6 % oproti druhému čtvrtletí. Meziročně HDP roste o 1,9 %

Slovenská ekonomika ve 3. čtvrtletí mírně zrychlila tempo růstu

Podle prvního odhadu se česká ekonomika ve třetím čtvrtletí nečekaně propadla tempem 0,5 %

Propad řecké ekonomiky se ve čtvrtletí nečekaně zmírnil

Propad kyperské ekonomiky se ve 3. čtvrtletí zpomalil na 0,8 %

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí udržela růst, mezikvartálně přidala 0,3 %

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě klesla o 0,1 %, čekal se stejně mírný růst. Na rating tlačí neschopnost politiků

6. Bundesbank: Nízké úroky jsou hrozbou pro německý finanční sektor

Německá centrální banka ve čtvrtek varovala před rostoucím nebezpečím negativních dopadů nízkých úrokových sazeb v eurozóně na německý finanční sektor. Připustila však, že uvolněná měnová politika Evropské centrální banky přispěla k uklidnění situace na finančních trzích. Informovala o tom agentura DPA.

7. Irsko podle premiéra Kennyho opustí záchranný program bez záložního úvěru

Irsko může opustit mezinárodní záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, aniž by své evropské partnery muselo žádat o záložní úvěr. Prohlásil to irský premiér Enda Kenny.

8. ČEZ: Bulharský regulátor nevidí důvod k odebrání licence

Bulharský energetický regulační úřad (DKEVR) vydal rozhodnutí o zastavení řízení o odebrání licence tamní prodejní i distribuční společnosti CEZ. Po zevrubné kontrole nenašel pochybení, které by ho k odebrání licence opravňovalo. "Jsme rádi, že regulátor potvrdil, že k odebrání licence neexistuje důvod. Vždy jsme jednali v souladu se všemi nařízeními a zákony Bulharska i Evropské unie," komentuje rozhodnutí Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. ČEZ se nyní bude soustředit na zapracování připomínek regulátora a na další zefektivnění fungování společnosti rozsáhlejší revizí nákladů. Podle analytika Petra Bártka z České spořitelny je zpráva pro akcie ČEZ lehce pozitivní.

9. Zeman ujistil Sobotku, že ho pověří jednáním o sestavení vlády

Prezident Miloš Zeman ujistil předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, že mu na příští schůzce dá pověření, aby jednal o sestavení vlády. Po středečním rozhovoru se Zemanem to novinářům v Lánech řekl Sobotka. ČSSD chce sestavit koalici s hnutím ANO a KDU-ČSL.

10. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Janet Yellenová předstoupila před senátní výbor

Janet Yellenová, potenciální nástupkyně Bena Bernankeho v pozici šéfa Fedu, by se mohla stát nejmocnější ženou světa. Od funkce ji dělí schválení její nominace americkým Kongresem. Ve čtvrtek se proto dostavila ke slyšení před senátní výbor a poprvé od dubna letošního roku promluvila veřejně o monetární politice. Její vystoupení jsme sledovali živě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Sony v pátek uvede na trh novou konzolu PlayStation 4

Japonská společnost Sony zahájí v pátek ve Spojených státech prodej nové generace své herní konzoly PlayStation. Konzola PlayStation 4 bude kromě jiného podporovat takzvané streamování her, které umožní hrát hru přímo z internetového serveru bez nutnosti instalace. Na evropský trh vstoupí 29. listopadu.

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před 26 minutami

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč
před 37 minutami

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
před hodinou

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny