Co musíte ráno vědět (21. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (21. listopadu)

Jak jsou na tom burzy v polovině týdne, jak by podle šéfa Bundesbank eurozóna neměla řešit krizi a jak způsobit revoluci ve výchově dětí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu propadly kvůli Fedu, ten vidí jako možné ukončení QE v nejbližších měsících

Index Dow se propadl o 0,41 % na 15 900,82 bodu, S&P 500 nakonec klesl o 0,36 % na 1 781,37 bodu a Nasdaq ztratil 0,26 % na 3 921,27 bodu. Americké akcie v reakci na makrodata nejprve mírně posilovaly. Maloobchodní tržby ve Spojených státech podle zveřejněných údajů v říjnu vzrostly více, než se čekalo. Prodeje starších domů však naopak klesly prudčeji, než analytici predikovali, a tempo inflace zpomalilo na nejnižší hladinu od roku 2009. Zveřejněný zápis z posledního jednání FOMC je ale poslal do mírného záporu - program podpory ekonomiky může začít být ukončován v horizontu několika měsíců, pokud budou data z ekonomiky dostatečně silná.

Propad akcií o 50 %? Počítejte raději se vším

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly. Investoři čekali na zveřejnění zápisu z jednání FOMC

Navíc zvažovali americká makrodata. Britský FTSE 100 odepsal 0,25 %, francouzský CAC 40 0,09 % a německý DAX o 0,10 % posílil.* Dařilo se sektoru základních materiálů a finančních služeb, ztrácely naopak realitní sektor a telekomunikace.

3. Pražská burza ve středu ztrácela. Zlevnily bankovní tituly, NWR i Philip Morris ČR

Index PX ve středu ztratil 0,29 % na 1 014,48 bodu. Akcie Erste Group Bank odepsaly 1,5 % na 676 Kč, ztrácela i Komerční banka, jejíž cenné papíry zlevnily o 0,33 % na 4 585 Kč. O 2,37 % oslabily akcie těžařské společnosti NWR. Společnost ČEZ byla těsně před ukončením obchodování mírně v mínusu, v závěrečné aukci se však přehoupla do plusu a zpevnila o 0,09 % na 559 Kč. Fio banka snížila doporučení na akcie ČZ z "akumulovat" na "držet" z důvodu dosažení cílové ceny, kterou ponechala na 558 Kč. Cenné papíry Fortuny se dočkaly zvýšení doporučení od Wood a Company, která navýšila cílovou cenu na 138 Kč ze 110 Kč a ponechala doporučení "kupovat". Ve středu akcie Fortuny podražily o 0,45 % na 123 Kč. O více než 2 % posílily i cenní papíry mediální CME (+2,83 %).

4. Očekávané události

Jako každý čtvrtek se dozvíme počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech, zároveň také zjistíme, jak je na tom průmysl v okolí Filadelfie a jak rostly ceny výrobců. Čtvrtek bude také dnem předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru jak v Evropě, tak v USA. Co dalšího čeká investory během celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Výsledková sezóna se pomalu chýlí ke konci, ve čtvrtek nás čekají například hospodářské výsledky Target, Gap nebo SABMiller. Odhady zveřejňovaných výsledků evropských i amerických firem si můžete prohlédnout ZDE.

Pražská burza bude ve čtvrtek sledovat hospodářské výsledky znojemské společnosti Pegas Nonwovens. "Tržby budou pozitivně ovlivněny novou produkční linkou v Egyptě, která byla spuštěna před rokem. Efekt této linky bude snížen jejím částečným zavřením v srpnu kvůli nepokojům v Egyptě. Investoři by měli sledovat jakýkoli komentář k Egyptu. Očekáváme, že firma potvrdí výhled na celoroční růst EBITDA v rozmezí 5 až 15 % meziročně," říká Josef Novotný, analytik z České spořitelny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Bundesbank nechce řešit krizi eurozóny tištěním nových peněz

Tištění nových peněz není řešením krize v eurozóně. Uvedl to člen rady Evropské centrální banky a šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Potvrdil tak svůj negativní postoj k možnosti, že by ECB v rámci podpory hospodářského růstu začala podobně jako centrální banky v USA a Japonsku nakupovat dluhopisy. Možnost zahájení takovýchto nákupů minulý týden nastínil hlavní ekonom ECB Peter Praet. V úterý banku k nákupům dluhopisů vyzvala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

6. Yellenová má schválení své nominace v Senátu prakticky jisté

Republikánští senátoři Tom Coburn z Oklahomy, Susan Collinsová z Maine, Lindsey Graham z Jižní Karolíny a Orrin Hatch z Utahu v rozhovorech v úterý prohlásili, že pravděpodobně podpoří nominaci Janet Yellenové na post šéfky Fedu. Hlasování by mělo proběhnut 9. prosince, pokud nominaci postoupí Senátu jeho bankovní výbor, před nímž Yellenová minulý týden vystoupila. Ve výboru mají demokraté mírnou převahu, podpora za strany republikánů tak zapotřebí není, v Senátu však Yellenová potřebuje alespoň pět republikánských hlasů, aby její nominace byla schválena. Má plnou podporu 55 demokratických senátorů a podle všeho nyní získala na svou stranu i čtyři republikány. Zbýval tedy jediný hlas, který Yellenová musela získat, aby byla její nominace Senátem potvrzena. Později odpoledne senátor Bob Corker prohlásil, že je jejímu zvolení také nakloněn, Yellenová by tedy mohla být začátkem prosince oficiálně potvrzena ve funkci budoucí šéfky Fedu.

7. Kocherlakota: Fed by měl zvážit rozšíření stimulativní politiky

Šéf pobočky Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota v rozhovoru pro Market News International prohlásil, že by Fed neměl v nejbližší době omezovat tempo nakupování dluhopisů, naopak by měl zvážit možnost rozšíření své stimulativní politiky. Ta by však nemusela nezbytně spočívat v navýšení objemu nakupovaných dluhopisů, ale spíše v zavádění jiných opatření.

Bernanke: Omezovat QE začneme, až si budeme jistí, že se trh práce zlepšuje

8. Fitch: Důvěra investorů v Evropě roste, dluhové problémy už strach nenahánějí

Výsledky průzkumu ratingové agentury Fitch naznačují, že investoři jsou ohledně Evropy mnohem optimističtější než v předchozích měsících. Podle průzkumu European fixed income investor survey vidí pokračující recesi jako velké riziko pro Evropu jen 40 % dotázaných. Ještě v červenci to bylo 71 %, v dubnu dokonce 86 %.

9. Singer: ČNB zatím neplánuje další intervence, kurz 27 Kč za euro stačí

Česká národní banka podle guvernéra Miroslava Singera zatím neplánuje další devizové intervence, aby oslabila měnu na 28 korun za euro. Kurz kolem 27 korun za euro podle Singera nyní stačí a situace zatím nevyžaduje další zásah centrální banky. Období intervencí ale může trvat do roku 2015.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Inženýrka ze Stanfordu chce prolomit stereotypy. Chce více žen v průmyslu

Stereotypy jsou všudypřítomné. Malé dívky vyrůstají v záplavě růžových a třpytivých věcí, což uvozuje, že mají být vždy krásné, nalíčené princezny, zatímco chlapci se perou a hrají si v blátě. Hračkářské společnosti tyto stereotypy přiživují reklamami na poníky a panenky pro dívky a vojáky a Transformery pro chlapce. Když děti vyrostou, tyto stereotypy si mnohdy převezmou i do svých kariérních rozhodnutí.

Inženýrka Debbie Sterlingová, která je výkonnou ředitelkou společnosti GoldieBlox, tvrdí, že pouze 11 % inženýrů jsou ženy. Zatímco se mnoho vzdělávacích programů zaměřuje na středoškoláky, Sterlingová tvrdí, že je potřeba jít mnohem více do hloubky a do dětství. Rozšiřování obzorů dětem neznamená, že dívky přestanou být vedeny k tomu, aby byly dívčími. GoldieBlox, která vyrábí interaktivní hry, má koneckonců v logu také hezkou blondýnku - ne však Barbie blondýnku, která posedává a čeká na Kena, ale blondýnku, která staví zajímavé věci. Video Debbie Sterlingové, které nahrála na YouTube před dvěma dny, očividně uhodilo na správnou strunu - má už přes 3 miliony zhlédnutí.

Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
před 3 minutami

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus