Co musíte ráno vědět (21. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (21. listopadu)

Jak jsou na tom burzy v polovině týdne, jak by podle šéfa Bundesbank eurozóna neměla řešit krizi a jak způsobit revoluci ve výchově dětí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu propadly kvůli Fedu, ten vidí jako možné ukončení QE v nejbližších měsících

Index Dow se propadl o 0,41 % na 15 900,82 bodu, S&P 500 nakonec klesl o 0,36 % na 1 781,37 bodu a Nasdaq ztratil 0,26 % na 3 921,27 bodu. Americké akcie v reakci na makrodata nejprve mírně posilovaly. Maloobchodní tržby ve Spojených státech podle zveřejněných údajů v říjnu vzrostly více, než se čekalo. Prodeje starších domů však naopak klesly prudčeji, než analytici predikovali, a tempo inflace zpomalilo na nejnižší hladinu od roku 2009. Zveřejněný zápis z posledního jednání FOMC je ale poslal do mírného záporu - program podpory ekonomiky může začít být ukončován v horizontu několika měsíců, pokud budou data z ekonomiky dostatečně silná.

Propad akcií o 50 %? Počítejte raději se vším

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly. Investoři čekali na zveřejnění zápisu z jednání FOMC

Navíc zvažovali americká makrodata. Britský FTSE 100 odepsal 0,25 %, francouzský CAC 40 0,09 % a německý DAX o 0,10 % posílil.* Dařilo se sektoru základních materiálů a finančních služeb, ztrácely naopak realitní sektor a telekomunikace.

3. Pražská burza ve středu ztrácela. Zlevnily bankovní tituly, NWR i Philip Morris ČR

Index PX ve středu ztratil 0,29 % na 1 014,48 bodu. Akcie Erste Group Bank odepsaly 1,5 % na 676 Kč, ztrácela i Komerční banka, jejíž cenné papíry zlevnily o 0,33 % na 4 585 Kč. O 2,37 % oslabily akcie těžařské společnosti NWR. Společnost ČEZ byla těsně před ukončením obchodování mírně v mínusu, v závěrečné aukci se však přehoupla do plusu a zpevnila o 0,09 % na 559 Kč. Fio banka snížila doporučení na akcie ČZ z "akumulovat" na "držet" z důvodu dosažení cílové ceny, kterou ponechala na 558 Kč. Cenné papíry Fortuny se dočkaly zvýšení doporučení od Wood a Company, která navýšila cílovou cenu na 138 Kč ze 110 Kč a ponechala doporučení "kupovat". Ve středu akcie Fortuny podražily o 0,45 % na 123 Kč. O více než 2 % posílily i cenní papíry mediální CME (+2,83 %).

4. Očekávané události

Jako každý čtvrtek se dozvíme počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech, zároveň také zjistíme, jak je na tom průmysl v okolí Filadelfie a jak rostly ceny výrobců. Čtvrtek bude také dnem předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru jak v Evropě, tak v USA. Co dalšího čeká investory během celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Výsledková sezóna se pomalu chýlí ke konci, ve čtvrtek nás čekají například hospodářské výsledky Target, Gap nebo SABMiller. Odhady zveřejňovaných výsledků evropských i amerických firem si můžete prohlédnout ZDE.

Pražská burza bude ve čtvrtek sledovat hospodářské výsledky znojemské společnosti Pegas Nonwovens. "Tržby budou pozitivně ovlivněny novou produkční linkou v Egyptě, která byla spuštěna před rokem. Efekt této linky bude snížen jejím částečným zavřením v srpnu kvůli nepokojům v Egyptě. Investoři by měli sledovat jakýkoli komentář k Egyptu. Očekáváme, že firma potvrdí výhled na celoroční růst EBITDA v rozmezí 5 až 15 % meziročně," říká Josef Novotný, analytik z České spořitelny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Bundesbank nechce řešit krizi eurozóny tištěním nových peněz

Tištění nových peněz není řešením krize v eurozóně. Uvedl to člen rady Evropské centrální banky a šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Potvrdil tak svůj negativní postoj k možnosti, že by ECB v rámci podpory hospodářského růstu začala podobně jako centrální banky v USA a Japonsku nakupovat dluhopisy. Možnost zahájení takovýchto nákupů minulý týden nastínil hlavní ekonom ECB Peter Praet. V úterý banku k nákupům dluhopisů vyzvala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

6. Yellenová má schválení své nominace v Senátu prakticky jisté

Republikánští senátoři Tom Coburn z Oklahomy, Susan Collinsová z Maine, Lindsey Graham z Jižní Karolíny a Orrin Hatch z Utahu v rozhovorech v úterý prohlásili, že pravděpodobně podpoří nominaci Janet Yellenové na post šéfky Fedu. Hlasování by mělo proběhnut 9. prosince, pokud nominaci postoupí Senátu jeho bankovní výbor, před nímž Yellenová minulý týden vystoupila. Ve výboru mají demokraté mírnou převahu, podpora za strany republikánů tak zapotřebí není, v Senátu však Yellenová potřebuje alespoň pět republikánských hlasů, aby její nominace byla schválena. Má plnou podporu 55 demokratických senátorů a podle všeho nyní získala na svou stranu i čtyři republikány. Zbýval tedy jediný hlas, který Yellenová musela získat, aby byla její nominace Senátem potvrzena. Později odpoledne senátor Bob Corker prohlásil, že je jejímu zvolení také nakloněn, Yellenová by tedy mohla být začátkem prosince oficiálně potvrzena ve funkci budoucí šéfky Fedu.

7. Kocherlakota: Fed by měl zvážit rozšíření stimulativní politiky

Šéf pobočky Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota v rozhovoru pro Market News International prohlásil, že by Fed neměl v nejbližší době omezovat tempo nakupování dluhopisů, naopak by měl zvážit možnost rozšíření své stimulativní politiky. Ta by však nemusela nezbytně spočívat v navýšení objemu nakupovaných dluhopisů, ale spíše v zavádění jiných opatření.

Bernanke: Omezovat QE začneme, až si budeme jistí, že se trh práce zlepšuje

8. Fitch: Důvěra investorů v Evropě roste, dluhové problémy už strach nenahánějí

Výsledky průzkumu ratingové agentury Fitch naznačují, že investoři jsou ohledně Evropy mnohem optimističtější než v předchozích měsících. Podle průzkumu European fixed income investor survey vidí pokračující recesi jako velké riziko pro Evropu jen 40 % dotázaných. Ještě v červenci to bylo 71 %, v dubnu dokonce 86 %.

9. Singer: ČNB zatím neplánuje další intervence, kurz 27 Kč za euro stačí

Česká národní banka podle guvernéra Miroslava Singera zatím neplánuje další devizové intervence, aby oslabila měnu na 28 korun za euro. Kurz kolem 27 korun za euro podle Singera nyní stačí a situace zatím nevyžaduje další zásah centrální banky. Období intervencí ale může trvat do roku 2015.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Inženýrka ze Stanfordu chce prolomit stereotypy. Chce více žen v průmyslu

Stereotypy jsou všudypřítomné. Malé dívky vyrůstají v záplavě růžových a třpytivých věcí, což uvozuje, že mají být vždy krásné, nalíčené princezny, zatímco chlapci se perou a hrají si v blátě. Hračkářské společnosti tyto stereotypy přiživují reklamami na poníky a panenky pro dívky a vojáky a Transformery pro chlapce. Když děti vyrostou, tyto stereotypy si mnohdy převezmou i do svých kariérních rozhodnutí.

Inženýrka Debbie Sterlingová, která je výkonnou ředitelkou společnosti GoldieBlox, tvrdí, že pouze 11 % inženýrů jsou ženy. Zatímco se mnoho vzdělávacích programů zaměřuje na středoškoláky, Sterlingová tvrdí, že je potřeba jít mnohem více do hloubky a do dětství. Rozšiřování obzorů dětem neznamená, že dívky přestanou být vedeny k tomu, aby byly dívčími. GoldieBlox, která vyrábí interaktivní hry, má koneckonců v logu také hezkou blondýnku - ne však Barbie blondýnku, která posedává a čeká na Kena, ale blondýnku, která staví zajímavé věci. Video Debbie Sterlingové, které nahrála na YouTube před dvěma dny, očividně uhodilo na správnou strunu - má už přes 3 miliony zhlédnutí.

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii