Co ráno musíte vědět (27. února)

Index S&P 500 zabojoval o metu 1 500 bodů, Bernanke má za sebou první poločas svého kongresového dvojboje a obvinění odcházejícího českého prezidenta z velezrady je zase o něco blíže.
1. Bernanke: Raději uvolněnou politiku než pokles ekonomiky
První ze dvou vystoupení šéfa Fedu Bena Bernankeho v americkém Kongresu investory spíše uklidnilo. Ben se statečně hlásí k uvolněné měnové politice, rizika s ní spojená jsou podle něj menší než ta, která by vyvolalo zpřísnění této politiky. Měnové války podle něj USA nevedou. Ve středu bude Ben Bernanke hostem Sněmovny reprezentantů, kde se dá očekávat relativně podobný průběh dotazování. Budeme pro vás sledovat online stejně jako úterní "pražení" v Senátu.
2. Italské povolební radovánky
Šéf úvěrových strategií RBS Alberto Gallo prohlásil, že v Itálii bude nejspíše zapotřebí nových voleb, protože nelze vytvořit stabilní vládu. Zároveň se obává, že situace v Itálii ovlivní všechny evropské trhy, především španělský. Politici vyhlásili své podmínky pro sestavování koalic - stručně řečeno, moc šancí na stabilní vládu Itálie opravdu nemá. Například Beppe Grillo prohlásil, že jeho strana Hnutí pěti hvězd by mohla podpořit vládu, která bude tolerovat její program - vyloženě euroskeptický. Itálie také dražila pokladniční poukázky, a ne překvapivě požadované výnosy meziměsíčně výrazně vzrostly. Reakce trhů na výsledky voleb je přiměřeně silná. Agentura Moody's navíc varuje před snížením ratingu Itálie, ani případné nové volby totiž nemusejí situaci vyřešit.
3. Americké akcie napravily část pondělních ztrát
Hlavní americké akciové indexy v úterý posílily o zhruba půl procenta díky dobrým číslům z nemovitostního trhu (cenový index S&P/Case-Shiller, prodeje nových domů vzrostly nejvíce za 20 let - +15,6 % oproti očekávání +4,3 % - a spotřebitelská důvěra v únoru vzrostla díky opadnutí strachu z takzvaného fiskálního útesu). Index Dow přidal 0,84 %, S&P 500 se vrátil do blízkosti 1 500 bodů a přidal 0,61 % a technologický Nasdaq posílil o 0,43 %.
4. Evropské trhy v úterý pokračovaly v poklesech
Akcie na hlavních burzách v západní Evropě v úterý pokračovaly v poklesu, když dále reagovaly na patový výsledek italských parlamentních voleb. Hlubokému propadu se tudíž nevyhnuly akcie v Itálii, kde oslabovaly především banky. Pokles cen umocňuje i fakt, že trh klesá v době, kdy byly hlavní indexy na mnohaletých maximech a kdy část obchodníků už počítala s korekcí. Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 1,36 % a uzavřel na hodnotě 1 150,25 bodu. Užší index DJ Euro Stoxx 50, který sleduje obchodování pouze na burzách v eurozóně, klesl o 3,07 % na 2 570,52 bodu. Dostal se tak nejníže za poslední tři měsíce. Euro vůči dolaru zhruba stagnovalo.
5. Pražská burza odepsala přes 2 %
Index PX ztratil v úterý 2,07 %. Nejhůře na tom před středečními výsledky byly akcie CME, hned v závěsu byly oba bankovní tituly. V plusu neskončil žádný titul, přesně na nule vydržely defenzivní Telefónica C.R. a Philip Morris ČR. Komerční banka ale po poklesu může být zajímavá.
6. CME a Telefónica C.R. oznámily výsledky za 4Q2012
Výsledková sezóna na pražské burze pokračuje čísly majitele televize Nova CME a české Telefóniky. Telefónice loni klesl zisk o 9,2 % na 19,78 miliardy Kč, ale čtvrtý kvartál měla lepší, než se čekalo. CME se propadla do trojnásobné ztráty. Odhady analytiků najdete ZDE.
7. Japonské akcie ztratily přes procento
Index Nikkei 225 ve středu oslabil o 1,27 %. Dílčí vliv ještě měl nerozhodný výsledek parlamentních voleb v Itálii. Investoři se zbavovali hlavně akcií automobilek, k čemuž přispěl i fakt, že přestal klesat kurz jenu. To bylo rozhodující, ostatní burzy v Asii totiž díky solidním americkým datům spíše rostly. Trh nyní čeká, jak po volbách dopadnou aukce italských státních dluhopisů.
8. Očekávané výsledky v USA a v Evropě
Ve Spojených státech pokračuje výsledková sezóna čísly maloobchodů J.C. Penney a Target, v Evropě se o své výsledky s investory podělí například Anheuser-Busch InBev.
9. Očekávaná makrodata
Ve Spojených státech budou nejvíce sledované objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad -4,0 %, bez dopravy -0,4 %) a pokračující prodeje domů, v Evropě budou investory zajímat spotřebitelská důvěra v eurozóně a vývoj britského HDP. Právě Spojené království je v posledních týdnech hodně na mušce spekulantů, britská libra výrazně ztrácí.
10. Střední a východní Evropě chybí inovace
Objem přímých zahraničních investic je stabilně na vysoké úrovni, export je nadále silný, ale region střední a východní Evropy (CEE) musí začít nabízet více než jen nízké náklady. Oživení procesu konvergence regionu směrem k vyspělé západní Evropě závisí na investicích do vzdělávání, výzkumu a inovací. Průmysl je v regionu CEE důležitější složkou ekonomiky než v eurozóně, ale konkurenceschopnost stále pokulhává.
Bonus
Senátoři sesbírali 27 podpisů pod žalobou na prezidenta Václava Klause. Odpůrcům jeho novoroční amnestie se tedy podařilo získat dostatečný počet hlasů pro dokument, v němž viní Klause z velezrady. K tomu, aby mohla zamířit k Ústavnímu soudu, ji ještě musí projednat Senát. Text žaloby vznikl v expertní skupině složené ze senátorů a právníků (alespoň u něčeho prý byli právníci, když u samotné amnestie ne) poté, co je k tomu vyzval miliardář a protikorupční aktivista Karel Janeček. Jak vydělal na svůj "boj za dobro"?