Co ráno musíte vědět (27. května)

V jaké náladě vstupují světové trhy do nového týdne, jaké dvě instituce si mohou v Evropě konkurovat v oblasti bankovní regulace a kolik stojí první Apple? To byste měli určitě vědět.
1. Americké akcie mají za sebou první ztrátový týden za déle než měsíc
Za celý týden Dow ztratil 0,33 %, S&P 500 1,13 % a Nasdaq 1,07 %. Jde o první ztrátový týden pro americké akcie za pět týdnů. Procentní ztráta na současných úrovních ale není nijak hrozivá, indexy jsou stále nad svými dlouhodobými klouzavými průměry. Akciím se nedařilo již od středy odpoledne v reakci na slova šéfa Fedu Bena Bernankeho, který naznačil možnost omezení nákupů dluhopisů už na některém z příštích zasedání FOMC. Z ekonomiky přicházela veskrze pozitivní data, což ale nervozitu traderů spíše umocnilo.
2. Evropské trhy v týdnu poklesly
Za celý týden FTSE 100 ztratil 1,02 %, CAC 40 1,11 % a DAX také oslabil o více než procento. Je to jejich první týdenní pokles za poslední měsíc. Výprodej na burzách tento týden vyvolaly nepříznivé údaje z Číny spolu se signály možného dřívějšího omezení podpůrné měnové politiky ve Spojených státech. "Jestli se něco musejí centrální bankéři naučit, pak je to komunikace," řekl v rozhovoru pro CNBC Steve Goldman, ředitel Kapstream Capital. "V obou případech, Fedu i Bank of Japan, byla informace vyslaná k investorům nejasná." I v Evropě byla data z ekonomiky lepší, než se čekalo. Platí to jak o předběžných indexech nákupních manažerů, tak německém Ifo.
3. Pražská burza téměř vrátila zisky z předchozího týdne
Za týden index PX ztratil 1,16 %. Nejvíce se propadly opět akcie těžební společnosti NWR. Naopak nejlépe si vedly akcie mediální společnosti CME. Výsledky za třetí kvartál oznámila ve čtvrtek společnost Pegas Nonwovens. Díky vyšším než očekávaným tržbám překvapily na všech úrovních. Titul ukončil páteční obchodování na 550 Kč (za týden +2,8 %).
Výsledky Pegas Nonwovens za 1Q2013: EBITDA meziročně +6 %, díky vyprodání zásob výsledky nad odhady
Akcie CETV: Nakupovat, radí analytici z Erste
Akcie ČEZ: Držet a nepouštět, i když vyhlídky nejsou nejlepší
4. Očekávané události
Americké burzy zůstanou v pondělí zavřené kvůli státnímu svátku (Memorial Day), i na ostatních trzích lze proto očekávat nižší aktivitu. Týden, během kterého vyvrcholí čísly VIG a Orca i česká výsledková sezóna, bude ale na důležitá makrodata relativně bohatý, o čemž se můžete přesvědčit v našem burzovním kalendáři.
Výhled na nový obchodní týden: Udrží indexy psychologické hranice?
5. Kdo a jak bude regulovat evropské banky?
Evropské unii hrozí, že se její bankovní regulace rozpadne na dva konkurenční systémy. Na jedné straně to bude Evropská centrální banka (ECB), a na straně druhé Evropský bankovní úřad (EBA). Řekl to v pátek jeden z architektů reforem systému finančního dohledu v EU Jacques de Larosiere. Ten doporučuje, aby se zvýšila role úřadu EBA. Na slyšení o problémech plánované bankovní unie v Bruselu řekl, že od příštího roku, kdy ECB převezme dozor nad bankami v eurozóně a úřadu EBA zůstane celkový dohled nad pravidly pro bankovní sektory v ostatních zemích, hrozí vznik regulačního duopolu a rozdělení jednotného trhu. Obě instituce podle něj budou "příliš velké na to, aby spolupracovaly".
EU a dva konkurenční systémy regulace bank?
6. Google plánuje vytvořit vlastní internet
Společnost Google pracuje na plánu vybudování vlastní bezdrátové sítě v rozvíjejících se zemích. Již nyní disponuje vlastní technologií, kterou chce rozmístit v jihovýchodní Asii a subsaharské Africe. Přístup na síť by tak mohla získat další miliarda lidí. Pokud se záměr podaří naplnit, Google bude poskytovat kompletní řešení od samotné sítě přes operační systém a související software až po koncová zařízení.
Google: Systém Android již využívá 900 milionů přístrojů
7. Německo chce půjčovat firmám ve Španělsku a Portugalsku
Německá vláda chce poskytnout menším firmám v Portugalsku a Španělsku z programu státní rozvojové banky KfW. Za určitých podmínek by mohly pomoc získat i firmy z Řecka. Podle plánu by banka poskytla půjčky svým sesterským institucím v daných zemích, které by pak poskytoval. Ty by pak poskytovaly úvěry na investice v domácí ekonomice. Spolková vláda by podle časopisu Spiegel tímto způsobem mohla v jižní Evropě uskutečnit investice v objemu miliard eur. Německá kancléřka Merkelová není v jižní Evropě oblíbená, i tak je ale nejmocnější ženou světa: Nejmocnější ženy světa podle magazínu Forbes
8. Švýcarské dohodě o obchodu s Čínou by nemělo nic bránit
Švýcarsko doufá, že v červenci podepíše s Čínou dohodu o volném obchodu. Během návštěvy čínského premiéra Li Kche-čchcianga ve Švýcarsku to v pátek řekl švýcarský ministr hospodářství Johann Schneider-Amman. Bude to první smlouva o zóně volného obchodu (FTA) mezi Pekingem a zemí kontinentální Evropy. S dohodou již vydaly předběžný souhlas obě komory švýcarského parlamentu. Čína je třetím největším obchodním partnerem Švýcarska po Evropské unii a Spojených státech. Dohoda zahrnuje obchod s průmyslovým zbožím i zemědělskými produkty.
Tři z pěti nejbohatších Číňanů chtějí emigrovat ze své rodné země
9. Irsko zvažuje reformu systému firemních daní
Irská vláda zkoumá možnosti, jak zrušit mezeru ve svém daňovém systému, která umožňuje nadnárodním firmám výrazně snížit své daně ze zisku. Irsko v posledních týdnech kritizují britští i američtí zákonodárci kvůli skutečnosti, že si nadnárodní firmy jako Apple a Google snižují své daňové účty převedením zisku na své irské dceřiné společnosti. Právě Apple se v týdnu dostal do centra zájmu amerických zákonodárců a médií. Zpráva vyšetřovacího podvýboru Senátu ukázala, že si Apple výrazně snižuje své daně prostřednictvím pěti firem v Irsku.
Výkonný ředitel společnosti Apple Tim Cook před Senátem kvůli vyhýbání se daním
10. Raiffeisen Bank chce splatit pomoc do roku 2015
Rakouská Raiffeisen Bank International chce splatit státní pomoc 1,75 miliardy eur do roku 2015. Banka dosud tvrdila, že nespěchá se splacením státní pomoci, kterou spolu s dalšími bankami obdržela na přelomu let 2008 a 2009. Podle listu se takto vedení banky rozhodlo proto, že se mají úroky začít od roku 2015 prudce zvyšovat. RBI by mohla získat peníze na splacení pomoci z nabídky akcií nebo z prodeje některých podílů, třeba v rakouské pojišťovně Uniqa.
Bonus
Starý počítač od Applu se prodal v aukci za více než 500 tsíc eur
Jeden z prvních počítačů firmy Apple se na sobotní aukci prodal za rekordních 516 461 eur. Funkční model z roku 1976 vydražil zájemce z Dálného východu, který si přál zůstat v anonymitě. Počítač nazývaný Apple 1 postavili zakladatelé společnosti Apple Steve Jobs a Steve Wozniak v garáži Jobsových rodičů. V roce 1976 se prodával za 666,66 dolaru a skládal se z desky s tištěnými spoji. Obal, klávesnice a obrazovka se musely koupit samostatně. Podle aukční síně Breker je prodaný počítač jedním z pouze šesti známých funkčních modelů na světě. Breker již jeden tento počítač prodal loni za 492 tisíc eur. Počítač je podepsán Wozniakem a součástí prodeje byl také dopis od Jobse o jedné starší obchodní transakci.
Aktuality

