Noční můra zlata, lepší zítřky pro investory?

Cena zlata ve čtvrtek a v pátek z 1 250 USD za trojskou unci spadla na chvíli až na 1 210 USD. Psychologická hranice 1 200 USD je opět na dohled. Co v týdnu zabilo náznaky alespoň krátkodobého oživení trhu se zlatem?
Americká ekonomika nabídla investorům v závěru prvního červencového týdne skvělá čísla. V největší světové ekonomice vzniklo v posledních měsících výrazně více pracovních míst, než se původně myslelo a odhadovalo. Zlato jako investice z něj ale vyšlo jako poražený (společně s americkými dluhopisy).
Zlato dobrá data nenávidí,...
"Zlato musí jakákoli pozitivní data z USA doslova nenávidět," míní Kathy Lienová z BK Asset Management. "Dobré zprávy prospívají dolaru, což je pro zlato vážně jako za trest." Podle Lienové se trhy soustředí stále především na to, kdy americká centrální banka začne ustupovat od svého programu odkupu dluhopisů. Páteční data vracejí do hry brzký, možná už zářijový termín.
Minimálně dluhopisový trh něco takového naznačuje. Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů se v pátek posunuly o více než 9 % výše na 2,74 %. A s růstem výnosů bondů dále klesá atraktivita zlata jako investičního nástroje. Jeho výnos je totiž nulový, se zlatem se hraje "pouze" o růst ceny na trhu.
"1 200 USD za unci je hladina, kterou je potřeba sledovat," upozorňuje Lienová. "Poslední data přitom spíše hovoří v prospěch medvědího zlatého scénáře." A trh s tím začíná počítat, objevují se cílové ceny zlata okolo 1 000 USD za unci, což byly před pár měsíci nemyslitelné úrovně.
...ale investoři by je měli vítat
Rostoucí výnosy dlouhodobých amerických dluhopisů by podle analytiků měly nahrávat rizikovějším aktivům v čele s akciemi. Aktiva by měla těžit z lepšího ekonomického výhledu, ze kterého - neznat QE a nepovažovat je za nedílnou součást americké ekonomiky, tak paradoxně - vychází růst výnosů dluhopisů. Vyšší sazby signalizují lepší ekonomické zítřky, tedy utahování měnových kohoutků.
Lze proto předpokládat další příliv peněz do investic, které slibují více než fixní a "bezpečný", ale nízký výnos. První na mušce investorů jsou akcie. I v rámci nich v uplynulých týdnech dochází k evidentnímu posunu - rally ještě na začátku roku táhly spíše defenzivní sektory, nyní se již prosazují tituly citlivější na ekonomický vývoj.
"Strmější výnosová křivka a vyšší reálné sazby vycházejí z očekávání, že si firmy začnou více půjčovat a rozvíjet svůj byznys," tvrdí Mike Howell, výkonný ředitel CrossBorder Capital. Firmy navíc z pokrizových "opatrných" let mají velké zásoby hotovosti, které mohou postupně "dávat do hry". Kapitálové výdaje by tak rovněž měly vzrůst. Vyšší sazby jsou i příslibem lepší výnosnosti investic, což je rovněž indikátor dobré ekonomické kondice.
Odklon od dluhopisů je evidentní. V červnu odteklo z největšího dluhopisového fondu na světě (Pimco Total Return) 9,6 miliardy USD, z podílových a burzovně obchodovaných fondech (ETF) zaměřených na dluhopisy ve stejném měsíci ubylo rekordních 79,8 miliardy USD. Směřovat by (alespoň částečně) měly opět do akcií. Tomu nahrává i dosud extrémně uvolněná politika Fedu (85 miliard USD měsíčně stále plyne na trh), ECB slibuje udělat další kroky na podporu růstu, Bank of Japan odkupuje bondy - centrální banky to zkrátka stále "nezabalily" a ještě dlouhou dobu tak docela nezabalí.
"Hledání jakéhokoli výnosu v prostředí nízkých sazeb bylo tématem prvního pololetí, které dospělo ke svému vyústění," tvrdí Valentijn van Nieuwenhuijzen, stratég z ING Investment Management. "Spotřební zboží nebo IT budou nyní patřit k sektorům, které potáhnou trh výše."
Zdroj: CNBC
Aktuality
