Burzovní kalendář (3. 11. - 7. 11. 2014)
|

Burzovní kalendář (3. 11. - 7. 11. 2014)

Zasedání ECB a Bank of England týden poté, co Fed ukončil kvantitativní uvolňování a Bank of Japan jeho objem navýšila. Indexy nákupních manažerů a data z amerického trhu práce. Americké volby, ve kterých se čeká posílení většiny republikánů ve Sněmovně reprezentantů. Pokračující výsledková sezóna v USA, Evropě i na pražské burze. Investoři budou mít zkraje listopadu zkrátka napilno.

Investiční a ekonomický výhled

USA

Akciové indexy v celém světě v pátek výrazně zpevnily díky tomu, že japonská centrální banka navýšila program odkupu aktiv na více než 700 miliard USD ročně (80 bilionů jenů). Říjen tak nakonec na burzách nebyl nijak hrozivý, americké akcie naopak v pátek posunuly svá historická zavírací maxima. Index Dow přidal v pátek 1,13 % na 17 390,52 bodu, což je nové zavírací maximum. Za celý týden posílil o 3,43 % (nejvíce od ledna 2013), během října narostl o 1,98 %. Širší index S&P 500 v pátek zpevnil o 1,17 % na 2 018,05 bodu. Za celý týden to znamenalo nárůst o 3,25 %, v říjnu se jeho hodnota zvýšila o 2,29 %. Technologický index Nasdaq Composite v pátek posílil o 1,41 % na 4 630,74 bodu, což za celý týden vyústilo v růst o 2,69 % a za říjen o 3,02 %. Index volatility VIX v pátek spadl o další asi 3 % na 14,03 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA v pátek vzrostl o 3 bazické body na 2,33 %, na konci září byl o 15 bodů výše.

"Strmý růst cen akcií v posledních dvou týdnech neurčil zřetelně úroveň podpory. Na opačné straně je nejbližší rezistence na historických maximech (intradenně o bod výše), dále by index po zhruba šesti týdnech opět putoval neprozkoumaným územím," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Krátkodobý výhled je býčí, prudký růst z posledních dnů ale může prakticky kdykoli vystřídat rychlá, krátkodobá korekce. Trh ale vstupuje do pro akcie historicky nejpříznivějšího kvartálu (listopad-leden). Tento měsíc se můžeme těšit na Black Friday, tedy slevovou nákupní horečku v maloobchodech, a také na Den díkůvzdání."

"Velká část obav, které stály za výprodejem v první polovině října, se nenaplnila, respektive se ukázala jako neopodstatněná. Výnosy z dluhopisů navíc klesly, což je o důvod více sázet na akcie," uvedl David Kelly, hlavní stratég JPMorgan Funds. "Za poslední dva týdny vedle pátečního překvapení od Bank of Japan nejvíce pomáhají výsledky firem. 75 % společností překonává odhady na úrovni zisku, což je nejvíce od roku 2010. Vzpruhou je i silný růst amerického HDP (o 3,5 % ve třetím kvartálu, především díky armádním výdajům, čekal se růst jen o 3 %)."

Japonská centrální banka se rozhodla rozšířit svůj rozsáhlý program nákupu dluhopisů a dalších aktiv na 80 bilionů jenů ročně z dosavadních 60-70 bilionů. Chce tak podpořit domácí ekonomiku, která se po letošním zvýšení prodejní daně nezotavuje tak rychle, jak se očekávalo. Nečekané rozhodnutí japonské centrální banky přišlo jen dva dny poté, co americká centrální banka svůj program nákupu dluhopisů ukončila. Analytici spekulují, že by rozhodnutí japonské centrální banky mohlo přimět k podobnému kroku rovněž Evropskou centrální banku. Ta zasedá ve čtvrtek 6. listopadu.

Vedle pokračující výsledkové sezóny (AIG, Herbalife, Motorola Solutions, Burger King, TripAdvisor, Time Warner, News Corp, Tesla Motors, Walt Disney) budou trh zajímat zasedání centrálních bank v Evropě, domácí makrodata a parlamentní volby.

V čem je letošní americká výsledková sezóna výjimečná? V reakcích trhu
Ve Spojených státech oznámilo výsledky do konce uplynulého týdne asi 1 500 veřejně obchodovaných firem. Akcie firmy po oznámení výsledků hospodaření přitom v následující obchodní seanci v průměru posílily o 0,99 %, což je nejvíce od začátku roku 2009.

V pondělí se bude trh soustředit především na indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM), u nichž se čeká mírné zpomalení stále silného růstu. V úterý se čeká oznámení zhruba stagnace obchodní bilance a nepatrný meziměsíční nárůst objemu průmyslových objednávek. Ve středu vedle pravidelných zpráv o zásobách ropy a počtu hypoték bude investory zajímat "ochutnávka" dat z trhu práce v podobě zprávy ADP. Důležité budou také indexy nákupních manažerů ve službách (Markit, ISM). Ve čtvrtek se čeká oznámení opět méně než 300 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

V pátek pak trh bude netrpělivě vyhlížet data z amerického trhu práce za říjen. Čeká se stagnace míry nezaměstnanosti na 6letém minimu 5,9 % a zhruba 230 tisíc nových pracovních míst jak mimo zemědělství, tak v soukromém sektoru.

Příznivé údaje z americké ekonomiky by i vzhledem probíhající divergenci měnových politik centrálních bank měly podporovat americký dolar, což na burzách tlačí níže ceny komodit jako celku. Ropa pak naráží na dosavadní vysokou produkci a nedostatečnou poptávku, její cena tak v posledních dnech klesla na dlouhodobá minima.

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle
Klíčová otázka roku 2015 by mohla znít zhruba takto: Podaří se ECB a Bank of Japan převzít žezlo největší "tiskárny peněz" od americké centrální banky?

V úterních parlamentních volbách, takzvaných mid-term elections (podle poloviny prezidentského volebního období) je ve hře všech 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů a 36 ze 100 míst v Senátu. Odhady hovoří o navýšení většiny republikánů ve Sněmovně, stačí jim navíc získat 6 křesel v Senátu, aby i tam získali majoritu. Dlouhodobá opozice demokratického prezidenta v parlamentu vedla v uplynulých letech k řadě třenic ve fiskální oblasti (dluhový strop, zastavení činnosti vlády). Wall Street (firmy z investičního a bankovního sektoru) věnovala během kampaně politikům 169 milionů USD, což je nejvíce za několik desetiletí. Podle Center for Responsive Politics šly zhruba dvě třetiny peněz na účty republikánů.

Evropa

Za celý obchodní týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 2,15 % na 6 546,47 bodu, německý DAX zpevnil o 3,77 % na 9 326,87 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,46 % na 4 233,09 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,74 %. V horizontu měsíce nicméně akcie zlevnily. Britský FTSE 100 za celý říjen klesl o 1,46 %, německý DAX oslabil o 1,56 %, francouzský CAC 40 odepsal 4,21 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 klesl o 3,49 %.

Pokračoval trend zhoršujících se ekonomických dat z Německa, naopak pozitivní zprávou je dohoda o zimních dodávkách plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy. Samotné Rusko se snaží bojovat s hrozbou vysoké inflace, jeho centrální banka zvýšila úrokovou sazbu o 150 bodů na 9,5 %. Na Ukrajině se v týdnu živě diskutovalo o složení budoucí vládní koalice, ve volbách vyhrály proevropské strany. Až v neděli 2. listopadu se pak hlasuje ve východních oblastech Ukrajiny, kde situaci kontrolují proruští separatisté. Kyjev a jeho západní spojenci ale toto hlasování, na rozdíl od Moskvy, odmítají jako nezákonné (více na Aktuálně.cz).

V novém týdnu i v Evropě pokračuje výsledková sezóna (Société Générale, BMW, ING, OMV, Adidas). Z makrodat budou důležité indexy nákupních manažerů v průmyslu i ve službách (za celou eurozónu v průmyslu očekáván nepatrný nárůst, ve službách stagnace), německá průmyslová výroba (čeká se meziměsíční nárůst, ale pokračování meziročního poklesu) nebo maloobchodní tržby v eurozóně (odhaduje se nepatrný meziměsíční pokles).

Hlavní slovo si ve čtvrtek vezmou centrální banky. Zatímco od Bank of England se zatím stále nečeká změna politiky (sazba na 0,5 % od roku 2009), k ECB někteří investoři vzhlížejí v očekávání prohloubení podpory ekonomiky. Trh s dluhopisy a inflační očekávání v měnové unii naznačují, že trh stále doufá v relativně brzké spuštění kvantitativního uvolňování založeného na nákupech státních dluhopisů. Zatím banka zahájila program odkupu krytých dluhopisů, v listopadu spustí také odkupy ABS. V úterý ECB oficiálně převezme dohled nad bankovním sektorem v eurozóně.

Co na začátku listopadu na trzích očekává makléř Martin Loos z brokerjetu České spořitelny?

Česká republika

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily o 3,29 %. Největší nárůst ceny zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste Group a největší pokles akcie těžební firmy NWR.

Erste Group zveřejnila ve čtvrtek hospodářské výsledky mírně nad odhady trhu a její akcie za týden zakončily o 13 % silnější. Pro růst ceny akcií Erste bylo více než zveřejněné výsledky důležité to, že banka bez výraznějších problémů prošla zátěžovými testy Evropské centrální banky.

Výsledky za třetí kvartál zveřejnila také mediální společnost CME. Tržby mediální skupiny, která je majitelem TV Nova, vzrostly na 140,1 milionu USD ze 131 milionů před rokem, zaostaly však mírně za odhady 148,4 milionu USD. Firma překvapila pozitivním ziskem OIBDA 2,9 milionu USD, trh čekal jen snížení ztráty z 31,6 milionu na 2,7 milionu USD. CME však prohloubila čistou ztrátu na 52,5 milionu USD (0,38 USD na akcii), čekala se ztráta jen 43,9 milionu USD. Akcie CME za týden přidaly 7 %.

Výsledková sezóna na pražské burze pokračuje i na začátku nového měsíce, konkrétně ve čtvrtek 6. listopadu. Své výsledky tento den zveřejní Komerční banka, Fortuna a Stock Spirits.

Analytici z Erste vidí dobrou šanci na zvýšení výhledu pro dividendový výplatní poměr v případě Komerční banky. "Po lepších výsledcích banky za 2Q2014 a zlepšení výhledu očekáváme růst zisků za celý rok o 0,5 %. Za samotné třetí čtvrtletí čekáme pokles čistého zisku o 2,5 %. Na základě dobré kapitálové přiměřenosti čekáme, že firma zvýší výhled pro výplatní poměr na horní hranicí z očekávaných 60-70 % pro rok 2014," říká analytik z Erste Günter Hohberger.

"Komerční banka by měla ve 3Q2014 vykázat mírný pokles čistého zisku na 3,17 miliardy Kč (-2 % meziročně. Samotná čísla by neměla výrazně překvapit, zásadní budou především komentáře k dividendové politice," souhlasí Milan Vaníček z J&T Banky.

Odhad výsledků za 3Q - KB

Výsledky Fortuny zlepší pokračující růst objemu on-line sázení podpořený dohodou s bwin.party. Do 3Q2014 se navíc počítá i závěr fotbalového šampionátu. Negativně se naopak projeví slabá koruna. Od Fortuny se podle analytika z České spořitelny Václava Kmínka čeká, že minimálně potvrdí celoroční výhled (růst EBITDA o 5 až 10 %), je prý i prostor pro zlepšení.

"Fortuna by měla vykázat 27% nárůst provozního zisku EBITDA na 6,6 milionu EUR. Pokud se naše projekce naplní, očekáváme, že management buď přímo zvýší svůj oficiální výhled na celý rok, nebo alespoň v komentáři naznačí možnost jeho překonání, což by mohlo být pozitivním impulzem pro akcie," doplňuje Vaníček.

Odhad výsledků za 3Q - Fortuna
Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)
Tradičně až na konci října startuje hlavní část výsledkové sezóny za třetí kvartál firem obchodovaných na pražské burze. Co od nich čekají analytici z České spořitelny a kdy jednotlivé firmy své výsledky zveřejní?

V pondělí se koná mimořádná valná hromada společnosti NWR. Vedle volby představenstva se bude schvalovat nová akcionářská struktura.

I v České republice po krátké přestávce vycházejí důležitá makrodata. V pondělí to je index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (čeká se mírné zpomalení růstu), ve středu maloobchodní tržby, ve čtvrtek obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba. Ve čtvrtek navíc zasedá ČNB, změna monetární politiky se ale nečeká.

Šnobr (J&T): ČEZ žádné velké akvizice neudělá, akcie může jít přes 700 Kč. Výměna managementu by byla žádoucí
Energetická společnost ČEZ je bezesporu nejzajímavější firmou obchodovanou na pražské burze. Podle experta na energetiku Michala Šnobra z J&T Banky má stále akcionářům co nabídnout, a to nejen ve formě vyšší dividendy. Co si Šnobr myslí o dostavbě jaderných elektráren v ČR, kam se podle něj vydá cena elektřiny a akcií ČEZ, jaká bude dividenda a jak silná je pozice šéfa firmy Daniela Beneše? O tom všem mluvil Šnobr v rozhovoru s editorem Investičního webu Janem Sochorem.

Přehled očekávaných událostí včetně odhadů analytiků najdete na další straně.

Tabulky doporučujeme otevřít v nové kartě nebo okně prohlížeče.

Finanční kalendář na týden od 3. listopadu 2014 Finanční kalendář na týden od 3. listopadu 2014
5 dividendových aristokratů, kterým prudce porostou zisky
Dividendoví aristokraté, tedy firmy, které konstantně vyplácejí a zvyšují dividendy, jsou jistotou a dobrou volbou v době tržních turbulencí, a nejen v ní. Dlouhodobě totiž překonávají trh. Když se k tomu přidá ještě silný růst zisků, máte jako investoři vystaráno.
Čekání na tržní paniku vs. čekání na slevu
S dalším pokračováním býčího trhu, který začal v březnu 2009, se stále častěji mluví o "potřebě korekce". I letos pro ni hovořila řada faktorů, velká část těch z geopolitické mapy. Krátkodobou paniku trh zažil před několika týdny, pokles cen akcií se zastavil na necelých 10 %. Bylo v té době rozumné prodávat akcie? Když to zobecníme, tak nebylo.
Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v říjnu zpomalil
Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v říjnu překvapivě zpomalil. Jeho tempo tak bylo nejslabší za posledních pět měsíců. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnil čínský statistický úřad. Čínské firmy se podle průzkumu potýkají s růstem nákladů a pomalejším přílivem zakázek.
Medvědí trhy se nezjevují jen tak, potřebují tyto dvě podmínky
David Rosenberg, ekonom ze společnosti Gluskin Sheff, se v posledních týdnech nezalekl zvýšené volatility na trzích. Tvrdí, že pro akcie jsou podstatné pouze dvě věci - stav ekonomiky a měnová politika Fedu. Medvědí trhy podle něj navazují například na přísné finanční podmínky, recese, případně obojí. Investoři se proto prý nemusejí bát, pokud jsou LONG - medvěd nezaútočí minimálně do roku 2016.
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating